BTC : 85900 ₺ ETH : 2858 ₺ XRP : 2.173 ₺ LTC : 421.4 ₺ USDT : 7.308 ₺ XLM : 0.7626 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriEthereum
  3. BBC muhabiri Ethereum’larını nasıl çaldırdığını anlatıyor

BBC muhabiri Ethereum’larını nasıl çaldırdığını anlatıyor

BBC muhabiri Ethereum’larını nasıl çaldırdığını anlatıyor
0
huobi_koinmedya

BBC muhabiri BBC News’teki köşesinde yaklaşık 30 bin dolarlık ETH’lerini nasıl çaldırdığını anlatıyor. Hepimizin başına gelebilir.


Ethereum’larını nasıl çaldırdı

Bitcoin ve kripto para piyasalarında siber saldırılar ve hacking can acıtmaya devam ediyor. Bazen yapılan küçük bir hata yada ihmal binlerce hatta milyonlarca dolar kayıpla sonuçlanabiliyor. Bu konuyla alakalı BBC muhabiri, yaşadığı acı tecrübeyi paylaşıyor. Ethereum’larını nasıl çaldırdığını anlatıyor.

BBC’nin muhabiri Monty Munford, 16 Ağustos tarihli yazısından başından geçen bir olayı kaleme aldı. Yazar 25 bin sterlin değerindeki ETH’lerini nasıl kaybettiğini açıklıyor. Munford, 2017 yılında kripto para piyasalarına giriyor ve yüklü miktarda Ethereum satın alıyor. Ethereum’larını ise MyEtherWallet’ta saklıyor. Uzun haneli şifresini unutmamak için bir yere not ediyor. Cüzdanındaki kripto parasını kontrol etmek ve ticaret yapmak için cüzdanına her seferinde girmek istediğinde uzun şifresini yazmakta zorlanıyor. Ve kendince pratik bir yöntem geliştiriyor ve şifresini Gmail draft’e kaydediyor. MyEtherWallet’a girmek istediğinde önünde açık duran Gmail’inden şifresini kopyala/yapıştır yapıyor.

koinmedya_brave

Munford’ın Ethereum’larını nasıl çaldırdığını anladınız değil mi? Aynı çalışır vaziyetteki arabanın üstünde anahtarını bırakıp markete gitmeye benziyor. Ve o malum hadise gerçekleşiyor. Hacker’lar kolay biçimde Munford’un Gmail hesabına ulaşıyor, şifreyi kopyalıyor ve Ethereum’ları kolayca hiç ediyor.

Belki de yılda binlerce kişi bu şekilde siber saldırının mağduru oluyor. Blockchain teknolojisi içerisinde en azından şimdilik çalınan paraları takip etmek mümkün değil. Belki ileride bu paraların izini takip edecek bir sistem geliştirilebilir. Ama şimdilik sorumluluk tamamen bize ait.

Monty Munford köşesinde ETH’lerini nasıl çaldırdığını anlatırken bizlere ders vermeye çalışıyor. Ancak bazı durumlarda bireysel olarak yapabileceklerimiz de sınırlı. Dün konuyla alakalı üzücü bir haberi Türkiye’den aldık. Ülkemizde faaliyet gösteren Bayebit isimli kripto para borsası, siber saldırılar yüzünden borsayı kapatma kararı aldı. Umarız devamı gelmez.

Kripto para borsalarının ve cüzdanlarının hacklenmesi artık Birleşmiş Milletleri (BM)’nin gündeminde. BM, Kuzey Kore menşeli hackerlar tarafından 2 milyar dolar değerinde kripto para çalındığını duyurdu. Kuzey Kore’nin bu para ile nükleer silah programını finanse etmesinden korkuluyor.

koinmedya_brave

Lütfen Bkz: Birleşmiş Milletler: $2 milyar’lık kripto para Kuzey Kore tarafından hacklendi

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

Etiketler: