BTC : 85077 ₺ ETH : 2812 ₺ XRP : 2.192 ₺ LTC : 429.9 ₺ USDT : 7.289 ₺ XLM : 0.7718 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Bakkt ve CME fazla mı abartılıyor?

Bakkt ve CME fazla mı abartılıyor?

Bakkt ve CME fazla mı abartılıyor?
0
huobi_koinmedya

Bakkt ve CME platformları tarafından sunulan Bitcoin ve kripto para türev ürünleri bazen olduğundan fazla abartılabiliyor. Ya da etkileri uzun dönemli olduğu için kısa dönemde hissedilemiyor.


Bakkt ve CME fazla mı abartılıyor?

Chicago Emtia Borsası (CME), Bitcoin Future ve Bitcoin Option olarak adlandırılan iki farklı türev ürünleri kripto para yatırımcılarını sunuyor. Bakkt, Bitcoin türev ürünlerini 24 Eylül 2019’dan itibaren sunmaya başladı. Bakkt, New York Borsasının kardeş kuruluşu olarak biliniyor. CME ve Bakkt, Bitcoin türev ürünleri açısından birbirine rakip olan iki firma ve bu firmaların ortak özelliği regüle edilmiş borsalar olması.

Lütfen Bkz: Chicago Emtia Borsası Bitcoin opsiyon işlemlerine bugün başladı

Regüle edilmiş borsalarda Bitcoin ve türevlerinin piyasaya sürülmüş olması, kripto para piyasalarındaki bazı analistler için efsane haline getirilmiş durumda. Çünkü kurumsal firmaların kripto para piyasalarına girişlerinin bu yolla olacağına inanılıyor. Kesinlikle CME ve Bakkt’ın kripto para piyasalarındaki rolleri etkisiz ve hiç hükmünde değil. Ancak olduğundan da fazla abartılabiliyor.

koinmedya_brave

CME, daha yeni Bitcoin option işlemlerine başladı ve ilk gün 2,1 milyon dolarlık sözleşme satabildi. Aynı gün Bakkt’ın cirosu ise 1,15 milyon dolar. Ancak regüle olmuş bu iki borsanın işlem hacmi regüle olmamış borsa olan Deribit ile kıyaslandığında devede kulak kalıyor. Deribit, regüle olmamış borsa, Bitcoin türev ürünlerini sunan Avrupa merkezli bir platform. Üç borsanın (Deribit, Bakkt ve CME) ve diğerlerinin işlem hacmini aşağıdaki tabloda birlikte görüyoruz.

Bakkt ve CME Bakkt ve CME fazla mı abartılıyor?Lütfen Bkz: Chicago Emtia Borsası (CME) Bitcoin future raporu

Yukarıdaki tablodan açıkça görüleceği üzere Deribit açık ara en çok işlem hacmine sahip. Yani insanlar regüle olmamış borsalarda işlem yapmayı tercih ediyor.

Bu arada Deribit, Almanya merkezli regülasyon kaygısı ile merkezini Panama’ya taşımayı düşünüyor.

koinmedya_brave

Kaynak

Etiketler: