BTC : 1.793 ₺ ETH : 6.78E-6 ₺ XRP : 68.6 ₺ LTC : 0.0008323 ₺ USDT : 344.3 ₺ XLM : 523.6 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. BAE sağlık verilerini blockchaine taşıyor

BAE sağlık verilerini blockchaine taşıyor

BAE sağlık verilerini blockchaine taşıyor
0

BAE sağlık verilerini blockchain platformuna taşıyor. Blockchain tabanlı yeni platform ile, MoHAP ve diğer sağlık kurumlarında akıllı sağlık hizmetlerinin verimliliğinin artırılması amaçlanıyor.


BAE Sağlık Bakanlığı tıbbi veriler için blockchaine yöneldi

BAE Sağlık Bakanlığı, tıbbi veriler için blockchain platformunu kullanmaya hazırlanıyor. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Sağlık ve Toplum Koruma Bakanlığı (MOHAP), Cumhurbaşkanlığı, Dubai Sağlık Kenti ve diğer ilgili makamlarla koordineli olarak, sağlık sektöründeki verileri blockchain tabanlı bir veri depolama platformuna taşıyor.

BAE-saglik-blockchaine-koinmedya-com2 Şubat’ta Emirates Haber Ajansı tarafından verilen bilgiye göre, blockchaine odaklanan bu yeni platform, MoHAP ve diğer sağlık kurumlarında akıllı sağlık hizmetlerinin verimliliğini artırmayı amaçlıyor.

Platform, kullanıcıların sağlık olanakları ve yetkili tıbbi ve teknik personeller hakkında araştırma yapmalarını kolaylaştıracak ve tıbbi tedarik zincirleri hakkında bilgi almalarına yardımcı olacak.

koinmedya_brave

Halk Sağlığı Politikası Daire Başkanı Dr. Lubna Al Shaali’ye göre, blockchain tabanlı yeni veri platformu, veri geçerliliğini ve güvenilirliğini doğrulamak için yüksek güvenlikli, değiştirilemeyen, merkezsiz ve şifreli bir veritabanı oluşturulmasını sağlayacak.

Aynı zamanda bakanlığın, yapay zeka (AI) ile sağlık hizmetlerini geliştirme planları doğrultusunda, platform AI işlevlerine de sahip olacak. BAE Sağlık Bakanlığı ve Halk Sağlığı Politikaları Müsteşar Yardımcısı Dr. Amin Hussein Al Amiri, AI tabanlı projelerin, BAE Centennial 2071 Planı ve yapay zeka stratejisi doğrultusunda sağlık hizmetlerinin kalitesini artırmada ve akıllı tıbbi çözümler sağlamada önemli bir rol oynayacağını ifade etti.

BAE blockchain teknolojisine adım atıyor

Bu arada BAE hükümeti, BAE Centennial 2071 Planı kapsamında Yapay Zekâ Stratejisini Ekim 2017’de başlattı. Dahası BAE, Orta Doğu’da bir yapay zeka stratejisi belirleyen ve dünyada bu alanda çalışmalar yürüten bir bakanlık kuran ilk ülke olarak biliniyor.

BAE Centennial 2071 Planını uyarınca, stratejinin öncelikli hedefi, hükümetin performansını ve verimliliğini artırmak için Al teknolojilerini kullanmak.

Aynı zamanda hükümet, yapay zekâ teknolojilerine yönelik stratejiler geliştirme hedefini açıkladığında, ulaşım, uzay bilimleri, sağlık, eğitim, yenilenebilir enerji, su, teknoloji, çevre ve trafik olmak üzere dokuz sektörde yatırım yapacağını belirtmişti. Ve ülke genelinde maliyetleri azaltmak, ekonomiyi geliştirmek ve BAE’yi yapay zekâ uygulamalarında dünya çapında lider konuma getirmeyi hedeflediğini açıklamıştı.

Ayrıca bu ayın başlarında BAE’de yer alan hükümet kuruluşlarının %80‘inin blockchain kullanmaya başladığı haberlere konu oldu. Son birkaç ay içinde Dubai’deki Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı, Dubai ticari faaliyetleri kolaylaştırmak ve yetkili kurumların, ticari lisansları ve kurumsal kayıtları yönetmelerini sağlamak için blockchain tabanlı ortak bir kayıt platformuna geçtiğini duyurdu.

Merkeziyetsiz, güvenli, şeffaf ve veri yönetiminde kaliteli bir forma dönüşecek olan sağlık sektörü, blockchain teknolojisinden büyük ölçüde yararlanabilir. 

Kaynak

Etiketler: