BTC : 84263 ₺ ETH : 2713 ₺ XRP : 2.098 ₺ LTC : 416 ₺ USDT : 7.309 ₺ XLM : 0.7458 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoinAltcoin Haberleri
  3. Atomic Swap, Gizlilik Odaklı Paralar için Çözüm Olabilir mi?

Atomic Swap, Gizlilik Odaklı Paralar için Çözüm Olabilir mi?

Atomic Swap, Gizlilik Odaklı Paralar için Çözüm Olabilir mi?
0
huobi_koinmedya

 

Atomic swap’ı destekleyen Atomic Wallet (Atomik Cüzdan), oyunun kurallarını değiştirebilecek bir açıklama yaptı. Bitcoin ve Monero için atomik ödemeyi destekleyeceğini belirtti.

Atomic Swap Nedir?

Öncelikle bu terimin ne olduğunu açıklayalım. Atomic Swap adıyla bilinen ya da Türkçe ifadesiyle ‘Atomik Takas’ her hangi bir tarafa gereksinin duymadan bir kripto paranın alınıp satılabilmesidir. Bu ifade merkeziyetsiz borsaların kullanım alanı içerisindedir.

Atomic Swap, Gizlilik Odaklı Paraların Sorununu Çözebilir mi?

monero
monero

Monero (XMR) gizlilik kökenli kripto paraların kralı ve Bitcoin’in çağdaşı olarak bilinir. Fakat kendi benzerleri olan diğer kripto paralar ve özellikle Bitcoin kadar haberlerde yer bulamadı. Yine de gizlilik ve merkeziyetçilik muhalifleri tarafından destek görmeye devam ediyor.

Monero uzun zamandır Sam Amca’nın kendilerini takip etmesini istemeyen yatırımcılar tarafından alım satım ve muhafaza işlemlerinde kullanılıyor. Bu sebeple, Monero ilk olarak dark webde ilaç ve uyuşturucu alımlarında kullanıldı.

koinmedya_brave

Kesinlikle takip edilemeyen yapısı, Bitcoin ve Ethereum gibi en nihayetinde size ulaşılabilecek şekilde takip edilebilen kripto paralar yerine tercih edilmesine sebep oldu. Bu durum her ne kadar bazıları için avantaj gibi gözükse de, bu tür aktivitelere karışanları kontrol etmek ve yargılamak isteyen devlet birimleri için ciddi bir dezavantaj oluşturuyor. Monero ile yapılacak her alışverişin bu birimleri kızdırmasını beklemek gerek. Bu sebeple, Monero pek çok alışveriş işinden hariç tutulmuş durumda.

Bazıları Monero’nun kendine özgü önemli kullanım alanları olabileceğini savunuyor. Örneğin, bir doktor ücretini ödemek veya kredi kartı şirketinin kaydının tutmasını istemediğiniz şeyleri almak gibi. Bu sebepler insanların Monero’ya kucak açmasına ve onu pazarda 12. En çok kullanılan kripto para yapmasını netice veriyor.

Örneğin, eğer birileri Monero veya başka bir gizlilik odaklı kripto parayı doktor ücretini ödemek için kullanmaya başlar ve sonunda kendisini uyuşturucu veya silah satın alırken bulursa, bunu durdurabilecek kimse yok. Hükümetler ve internet düzenleyicileri bu alanla ilgilenmiyorlar. Bu sebeple Monero 12. Büyük kripto para olmasına rağmen radara takılmamayı başardı bugüne kadar. Sınırlı sayıda ödeme aracı bunu sağlıyor ve bunların sayısı giderek azalıyor.

Bununla birlikte, son zamanlarda merkezi olmayan kripto paralar yatırımcılar tarafından destek buluyor. Bancor ve Kyber Network gibi platformlar, hacklenebilen veya hiçbir sebep olmadan kilitlenebilen merkezi ödeme sistemlerini kullanmak istemeyen yatırımcılar tarafından giderek artan oranda tercih ediliyor.

koinmedya_brave

Bunlardan biri olan Atomic Wallet (Atomik Cüzdan), cidden oyunun kurallarını değiştirebilecek bir açıklama yaptı ve Bitcoin ve Monero için atomik ödemeyi destekleyeceğini belirtti. Bu şu manaya geliyor: Monero veya Bitcoin kullanmak isteyenler, merkezi yönetilen borsaları kullanmadan Atomic Wallet’i kullanabilecek.

Bu aynı zamanda bu müşterilerin devletlerin yaptığı düzenlemeler veya Monero veya Bitcoin varlıklarının dondurulmasından korkmalarına gerek kalmadığı manasına geliyor. Gelecekte bu tür gelişmeler, Monero gibi kripto paraların durumunu tamamen değiştirebilir. Zira, pek çok ülkede yönetimlerin tahmin edilemeyen ve kabul edilemez düzenlemeleri insanları giderek daha çok kripto para kullanmaya sevk ediyor.

Atomic swap kökenli merkeziyetsiz takas platformları, özellikle devletler tarafından liste dışı bırakıla gizlilik odaklı paraların ulaşımına kolaylık sağlayacaktır.

 

Etiketler: