BTC : 66222 ₺ ETH : 1644 ₺ XRP : 1.378 ₺ LTC : 320.5 ₺ USDT : 6.741 ₺ XLM : 0.5546 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Arjantin sermaye kontrolü ve Bitcoin üzerine etkileri

Arjantin sermaye kontrolü ve Bitcoin üzerine etkileri

Arjantin sermaye kontrolü ve Bitcoin üzerine etkileri
0
huobi_koinmedya

Arjantin ekonomisindeki belirsizlik ülkeyi sermaye kontrolü uygulamasına zorluyor. Sermaye kontrolü peso’nun değeri ve Bitcoin üzerindeki önemli sonuçlar doğuracaktır.


Sermaye kontrolü ve Bitcoin

Dün siz değerli okuyucularımıza Arjantin piyasalarında Bitcoinin küresel piyasalara kıyasla 500-1.000 dolar daha pahalıya satıldığından bahsetmiştik. Yani Bitcoin, Arjantinde karaborsaya düşüyor ve anlaşılan Arjantinde işler daha da karmaşık hal alacak. Arjantin ülke dışına sermaye kaçışlarını önlemek için sermaye kontrolü uygulamasına geçiyor. Sermaye kontrolü Bitcoin piyasalarını üzerinde etki doğuracağı kesin.

Lütfen Bkz: Bitcoin Arjantin’de neden daha pahalı?

Halihazırda Arjantinde yaşananlar 1999-2002 dönemini hatırlatıyor. 1999 yılında Arjantinde yaşanan resesyonun ardından Arjantin ekonomisi ardı ardına 3 yıl boyunca küçüldü. 2001 yılında ise Arjantin ekonomisi moratoryum ilan etmek zorunda kaldı. Yani Arjantin küresel finansal piyasalara ben borcumu ödeyemiyorum açıklamasında bulunmak zorunda kaldı. Bunun ardından Arjantin kaynaklı ekonomik bunalım, çoğu gelişmekte olan ülkeleri etkisi altına aldı. Latin Amerika ülkeleri, Rusya, Türkiye ve birçok gelişmekte olan ülke ekonomileri bu süreçten olumsuz etkilendi. Arjantin ekonomisinde cari dönemde yaşanan gelişmelere baktığımızda sadece Perşembe ve Cuma günü Arjantin rezervleri 3 milyar dolar eridi. Sermaye kaçışını önlemek için Arjantin’de sermaye kontrolü kararı alındı. Artık Arjantinli vatandaşlar aylık ancak 10 bin dolar satın alabilecek. Bu sermaye kontrolü Bitcoin talebini arttırabilir. Bu nasıl olacak?

koinmedya_brave

Lütfen Bkz: Christopher Vecchio: Bitcoin’in Yuan ve Türk Lirası ile güçlü ilişkisi var

İnsanlar peso üzerinden tuttukları finansal varlıkları olası değer kaybının önüne geçmek için yabancı para birimi üzerinden tutulan likit varlıklara çevirmek isteyecektir. Bu durum Arjantinlilerin döviz talebini arttırarak pesonun daha da fazla değer kaybetmesine yol açabilir. Ayrıca Arjantinlilerin yüksek döviz talebini kayıt dışı ekonomiden karşılama ihtimali de var. Kayıt dışı piyasalarda döviz kurlarını takip etmek, Arjantinli otoriteler için daha zor olabilir. İkili kur sistemi dahi gündeme gelebilir. Sermaye kontrolü ve belirsizlikler, Arjantin’de Bitcoin talebini arttırması bekleniyor.

Ayrıca sermaye kontrolü zaten ekonomik riskin yüksek olduğu Arjantine yabancı sermaye girişini de azaltacaktır. Geçmişinde moratoryum olan bir ülkeye yabancı sermaye sahipleri yatırım yapmakta isteksiz kalmaları da kuvvetle muhtemel. Moratoryum riski, Arjantinde tekrardan hiperenflasyonu hortlatabilir ve Arjantinliler tamamen peso ikamesi varlıklar ki buna Bitcoin ve kripto paralar da dahil yönelebilir.

Kısaca sermaye kontrolü ve moratoryum korkusu Arjantinde Bitcoin talebini arttırıyor. Bu nedenle Bitcoin, dünya piyasalarına kıyasla Arjantinde daha pahalı.

koinmedya_brave

Kaynak

Etiketler: