BTC : 63909 ₺ ETH : 1651 ₺ XRP : 1.38 ₺ LTC : 307.5 ₺ USDT : 6.884 ₺ XLM : 0.6402 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Apple Coinbase uygulamasını kaldırabilir

Apple Coinbase uygulamasını kaldırabilir

Apple Coinbase uygulamasını kaldırabilir
0
huobi_koinmedya

Apple, Coinbase uygulamasını kaldırabilir. Coinbase bu yönde kullanıcılarına uyarıda bulundu. Benzer bir durum geçenlerde Google Play Store’da yaşandı.


Apple Coinbase uygulamasını kaldırabilir

Geçtiğimiz günlerde Google, Ethereum tabanlı merkezsiz uygulama tarayıcısı MetaMask’ı Play Store’dan kaldırmıştı. Şimdi de Apple, Coinbase’i kripto cüzdan uygulamasının DApp browser özelliğini kaldırmak zorunda bırakabilir.

28 Aralık’ta yayımlanan bir Reddit paylaşımına göre, ABD merkezli kripto para borsası Coinbase kullanıcılarına uyarıda bulundu. Buna göre borsa, Apple’ın mobil App Store kurallarına uyum sağlayabilmek için cüzdan uygulamasından DApp browser özelliğini kaldırmak zorunda kalabilir.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong bu paylaşıma yaptığı yorumda şöyle diyor: “Ben Coinbase CEO’suyum. Bunun görmek gerçekten çok üzücü. Öyle görünüyor ki Apple, App Store’daki DApps kullanımını kaldırmak istiyor. Muhtemelen bu durum diğer cüzdanlara (Trust, Argent, Metamask) kadar uzanır. Coinbase’in ötesinde bir şey. Bence bu ekosistem için çok büyük bir tehdit.”

koinmedya_brave

Armstrong ayrıca, Apple’ın mobil cihazlarında DApp’leri kullanmakla ilgilenen kullanıcıların Apple’dan bu tür uygulamalara izin vermesini istemesi gerektiğini söyledi. Armstrong şöyle devam etti: “Bu finans sektöründe önemli bir yenilik alanı. Bu teknolojinin birçok geliştiricisi ve erken dönem kullanıcılarının bu finansal uygulamalarda kilitli milyonlarca doları var. Eğer app store’un bu politikası devam ederse bundan sonra bunları Apple mobil cihazlarda kullanamayacaklar.”

Kriptolara karşı koordineli bir eylem

Yukarıda da kısaca bahsedildiği gibi, Coinbase ile ilgili haber, Google’un Ethereum cüzdanı ve DApp browser MetaMask’i Android uygulamalarının dağıtımını yapan Google Play platformunda yasaklamasından kısa süre sonra sonra geldi.

İlgili – Google Play Store MetaMask uygulamasını askıya aldı

MetaMask bu karara karşı itiraz etse de Google ret cevabı verdi. Buna gerekçe olarak ise mobil cihazlarda madencilik ile ilgili şirket politikaları gösteriliyor.

koinmedya_brave

Kripto para uzmanı Omar Bham ise şirketlerin potansiyel merkezsiz rakiplerden korunmak amaçlı bu adımları attığını düşünüyor. Geçtiğimiz günlerde tweetinde şöyle demişti: “Web3, direkt olarak Google ve Apple ile rekabet içinde. MetaMask, Coinbase ve diğer dapp browserler konusunda daha fazla sansür beklemeliyiz.”

Yine benzer bir durum Youtube’da yaşanmıştı. Video paylaşım platformu, kripto para ile ilgili hesapları silmeye başlamıştı. Yine de kısa süre sonra geri adım atarak bazı hesapları geri yükledi. Ancak halen videoları geri yüklenmediğini söyleyen kullanıcılar da var. Bunun bir hata sonucu oluştuğu bildirilmişti.

İlgili – YouTube engellenen kripto videoları konusunda geri adım attı

Kaynak