BTC : 63490 ₺ ETH : 1649 ₺ XRP : 1.362 ₺ LTC : 303.4 ₺ USDT : 6.881 ₺ XLM : 0.6223 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Altın ve Bitcoin’in ilginç fiyat grafiği bize bazı ipuçları veriyor

Altın ve Bitcoin’in ilginç fiyat grafiği bize bazı ipuçları veriyor

Altın ve Bitcoin’in ilginç fiyat grafiği bize bazı ipuçları veriyor
0
huobi_koinmedya

Altın ve Bitcoin’in ilginç fiyat grafiği, bu iki varlık arasındaki korelasyona dikkat çekiyor. Altın ve “dijital altın” olarak adlandırılan Bitcoin’e son haftalarda yatırım akışı yaşandı. Birlikte yükselen bu iki varlık daha sonra yine birlikte konsolidasyon gördü. Peki, Bitcoin yeniden koşuya başlayan altını takip edebilecek mi?


Altın ve Bitcoin’in ilginç fiyat grafiği benzerlikler gösteriyor

Son haftalardan Trum yönetimi ile Çin arasındaki ticaret savaşı kızışırken, bu da zaten hassas olan global ekonomideki endişeleri daha da körükledi. Bu endişe ortamı büyük miktarda yatırımın, az bulunurlukları ve ekonomik hedge olarak potansiyel kullanımları nedeniyle altın ve Bitcoin’e akmasına sebep oldu.

Bu iki varlık, altın ve Bitcoin, adım adım birbirini izlerken, 2016’dan bu yana aralarında en yüksek korelasyon düzeyi sergilemeye başladılar. Her iki varlıkta da güçlü yükselişin ardından fiyat konsolidasyon gördü. Altın ise şimdi bir daha yükselmeye başladı. Peki, Bitcoin de bunu takip ederek altının boğa koşusuna yetişecek mi?

koinmedya_brave

İlgili: Bitcoin trenini kaçıranlar için Ethereum’dan altın fırsat!

Altın bir kimyasal element ve değerli metaldir. Çoğu zaman mücevherler ve dekorasyon olarak kullanılıyor. Ayrıca bir değer saklama aracı ve kriz dönemlerinde ekonomik hedge görevi görüyor. Tarihte ise milletler arasında ticaret için para birimi olarak kullanılmıştı.

Bitcoin de “dijital altın” olarak adlandırılıyor ve bir altın ile birçok benzerliği var. En büyük farkları ise birinin fiziki varlığının olmaması. Altını saklamak için güvenli depolara ihtiyaç var. Bitcoin ise güvenli dijital cüzdanlarda saklanıyor ve her şeyi verilerle ilgilidir.

İlgili: Bitcoin fiyatı yükselirken altın da ona eşlik ediyor

koinmedya_brave

Bu benzerliklerden dolayı bu ikisi arasında fiyat hareketlerinde korelasyon olması şaşırtıcı değildir. Analist Mati Greenspan’e göre artan global ekonomik baskı ile ikisi arasındaki korelasyon 2016 yılından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Analist Senior eToro ise geçen ay altının yukarı yönlü direnci kırmasından sonra, Bitcoin ile bir birlerini “adım adım” takip ettiklerine dikkat çekiyor.

Şimdiye kadar her ikisi de aynı koşu yaptı ve ardından konsolidasyon gerçekleşti. Şimdi ise altın yeniden yükselmeye başlıyor. Bu da Bitcoin’in de yakında benzer bir şekilde altının takip ederek yükselmeye başlayacağı anlamına geliyor.

İlgili: Bitcoin düşerken Altın yükseliyor- İşte son veriler

Peter Schiff altınla kıyaslandığında Bitcoin’in yükselişinin hiçbir anlamı olmadığını iddia ediyor. Çünkü ona göre altın yerine Bitcoin’e yatırım yapanlar kaybedecekler.

Eğer altın yükselmeye devam eder ve Bitcoin de onun yolundan ayrılırsa, ikisi arasındaki yarışı kazanan altın olur. Ancak Bitcoin hala boğa koşusuna devam ediyor ve böyle giderse gerçek bir altın yedeği olarak kendini kanıtlayacaktır.

Kaynak

Etiketler: