BTC : 83673 ₺ ETH : 2855 ₺ XRP : 1.875 ₺ LTC : 359.5 ₺ USDT : 7.623 ₺ XLM : 0.5868 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Altın ve Bitcoin’in bitmeyen dansına hoş geldiniz!

Altın ve Bitcoin’in bitmeyen dansına hoş geldiniz!

Altın ve Bitcoin’in bitmeyen dansına hoş geldiniz!
0

Altın ve Bitcoin arasındaki korelasyon Mart 2020’den sonra artmaya başladı. Kriz dönemlerinde ikili daha yüksek korelasyon göstermeye başladı. Bu durum bize ne anlatıyor?


Altın ve Bitcoin yakınlaşması

13 Mart 2020 küresel ekonomik piyasalarda tam bir dönüm noktası oldu. Bu tarihte Dünya Sağlık Örgütü, Korona salgını küresel pandemi ilan etti. Mart ayından itibaren dünya olağanüstü bir dönemden geçiyor. Ülkelerin makro ekonomik hedefleri ve mali disiplinleri ise alt üst oldu.

Küresel salgına FED ve Avrupa Merkez Bankası başta olmak üzere birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin merkez bankaları, hazırlıksız yakalandı. 2019 yılı boyunca ülkeler arasında yaşanan faiz yarışında merkez bankaları politika faiz oranlarını oldukça geri çekti. Korona salgını koptuğunda ise merkez bankaları faiz silahını yeterince kullanamadılar çünkü faizleri indirecek yeteri kadar alan kalmamıştı. Bu durumda merkez bankaları likidite arttırıcı işlemlere baş vurmak zorunda kaldılar ve piyasaya yüklü miktarda nakit pompaladılar. Bu politikaların sonucu olarak ülkelerin para birimleri aşırı biçimde değer kaybetti.

İlgili: En güzel Bitcoin düşüş mazereti: Altın düştüğü için biz de düşmüş sayıldık

koinmedya_brave

Sınırsız fiat para arzı karşısında altın ve Bitcoin gibi yatırım araçlarının arzı kısıtlı kalıyor. Yıllık altın arzı ancak 2,500 – 3,000 ton arası arttırılabiliyor. Bitcoin’in yıllık arzı ise Mayıs 2020’den sonra 324,000 BTC’ye indirildi. Bu iki yatırım aracının arzı dolar ve Euro gibi para birimlerinin aksine oldukça düşük seviyede kalıyor.

Mart 2020’den sonra altın ve Bitcoin arasındaki korelasyon artış gösteriyor. İkili arasındaki korelasyon 2019 yılında ABD-Çin arasında yaşanan ticaret savaşları döneminde de artış göstermişti. Kısaca kriz dönemlerinde Bitcoin ve altın arasındaki korelasyon artıyor. Bitcoin gittikçe altın fonksiyonu görüyor. Yani BTC değer birikim aracı fonksiyonu icra etmeye başlıyor.

Pandemi günlerinde altın ve Bitcoin arasında korelasyon tarihin en yüksek değerine çıktı.

 

Altın ve Bitcoin Altın ve Bitcoin’in bitmeyen dansına hoş geldiniz!

kaynak