BTC : 78710 ₺ ETH : 2744 ₺ XRP : 2.173 ₺ LTC : 409.6 ₺ USDT : 6.98 ₺ XLM : 0.7426 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Altın son 9 yılın zirvesine çıktı: Kardeşi Bitcoin de rekor kırar mı?

Altın son 9 yılın zirvesine çıktı: Kardeşi Bitcoin de rekor kırar mı?

Altın son 9 yılın zirvesine çıktı: Kardeşi Bitcoin de rekor kırar mı?
0
huobi_koinmedya

Altın gram fiyatı 400 TL, ons fiyatı ise gün içerisinde 1,818 doları görerek son 9 yılın rekorunu kırdı. Altının kardeşi Bitcoin rekor kırar mı?


Bitcoin rekor kırar mı?

ABD Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankasının faizleri negatif düzeye çekmesi ve likidite genişletici politika uygulamasının ardından altın ve emtia fiyatlarının rekor kırması bekleniyordu. Altın beklenen rekoru kırdı ve son 9 yılın zirvesine çıktı. Aşağıdaki grafikte altının 2012-2020 yılları arasında ons fiyatındaki değişimi görüyoruz.

Bitcoin rekor Altın son 9 yılın zirvesine çıktı: Kardeşi Bitcoin de rekor kırar mı?

Altın en son 2011 yılında 1,818 doların üstünü görmüştü.

koinmedya_brave

Güncel altın fiyatları şu şekilde:

Altın ons fiyatı: 1,812 dolar

Gram altın: 400 TL

Çeyrek Altın: 650 TL

koinmedya_brave

Yarım altın: 1,300 TL

Tam altın: 2,600 TL

Altındaki artış muhtemelen devam edecek. Moodys yatırımcıları altının ons fiyatının 2,000 dolara kadar çıkabileceği ileri sürüyor.

Altını arz yanlı değerli kılan temel faktörlerden birisi doğadaki arzının kıt olması. Yıllık altın arzı yaklaşık %2 civarından kalıyor. Altının aksine dolar ve euro gibi fiat paraların arzı teorikte sınırsız oranda artış gösterebilir. Korona Salgınıyla mücadele için hem FED hem de Avrupa Merkez bankası para musluklarını sonuna kadar açtı. Piyasaya trilyonlarca dolar değerinde fon sürürdü.

Likidite arzındaki bolluğun doğal sonucu olarak enflasyon oranlarında artış yaşanıyor ve sabit gelirli insanların gelirleri değer kaybediyor. Bu durumda insanlar gelir kaybına uğramamak için alternatif yatırım araçlarına yöneliyor. Listede ise altın ilk sıralarda yer alıyor.

Bitcoin’in yıllık arzı, altının yıllık arzından daha düşük. Yıllık Bitcoin arzı artışı yaklaşık %1.7; yıllık altın arzı artışı ise yaklaşık %2. Kısaca Bitcoin, altından daha kıt.

Kısaca altın lehine gelişen makro ekonomik gelişmeler Bitcoin’in de yelkenini şişirtebilir. Altın gibi Bitcoin de rekor kırabilir.

Kaynak