BTC : 84479 ₺ ETH : 2934 ₺ XRP : 1.916 ₺ LTC : 369.6 ₺ USDT : 7.621 ₺ XLM : 0.5995 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin
  3. Altcoinlerin likidite sorunu devam ediyor – %97’si cansız

Altcoinlerin likidite sorunu devam ediyor – %97’si cansız

Altcoinlerin likidite sorunu devam ediyor – %97’si cansız
0

Kripto para piyasasında görünen birçok dijital para olmasına rağmen altcoinlerin likidite sorunu hala çözülebilmiş değil. Yatırımcıların parası daha çok listenin ilk 5 sırasını işgal eden kripto paralara aktığı için likidite krizi yakın zamanda çözüme kavuşacağa benzemiyor.


Altcoinlerin likidite sorunu devam ediyor

Piyasada şu anda 6 binden fazla kripto para mevcut. Ancak bu paraların neredeyse tamamına yakını (yaklaşık yüzde 97) müthiş bir likidite sıkıntısı çekiyor. CoinPaprika’nın likidite verileri üzerine küçük bir araştırma yapan ünlü analist Larry Cermak ilginç sonuçlara ulaştı.

Buna göre altcoinlerin yüzde 95’inin likiditesi 10.000 doların altında. Bu rakama ek olarak yüzde 2’lik bir kısım ise bu oranın hemen üzerinde ancak genel kritere göre oldukça hareketsiz. (Lütfen bknz!: Altcoinler 2020’de ayağa kalkabilecek mi?)

koinmedya_brave

1 milyon dolardan fazla likiditeye sahip olan kripto para satısı ise toplam altcoinlerin yüzde 48’ini oluşturuyor. Piyasanın en yüksek likidite oranına sahip kripto parası ise tahmin edeceğiniz üzere Bitcoin (1 milyar dolar).

Öte yandan, likidite hesabı için referans alınan Coinmarketcap ve CoinPaprika’nın likidite tahminleri bazı kripto paralar için farklılık gösteriyor. Örneğin CoinPaprika Bitcoin için likidite tahminini 1 milyar dolar olarak açıklarken Coinmarketcap bu rakamı 500 milyon dolar olarak veriyor.

Paralar listenin ilk 5 sırasına akıyor

CoinPaprika verilerini referans alacak olursak Ethereum sahip olduğu 200 milyon dolarlık likidite ile altcoinler içinde en fazla likidite oranına sahip. Ethereum’dan sonra en fazla likidite oranı 78 milyon dolar ile ESO’un. Litecoin’in likiditesi 77 milyon dolar iken Ripple 73 milyon dolar likiditeye sahip.

Bu 5 kripto para birimden sonra likidite oranındaki düşüş miktarı oldukça dikkat çekici. Bitcoin SV (BSV) 25 milyon dolar likiditeye sahip iken Tron’un (TRX) likidite oranı 24 milyon dolar. Listenin ilk 14 sırasında yer alan kripto paraların likidite miktarı 10 milyon dolardan fazla. Bu itibarla yatırımcılar ve kurumsal şirketler yatırım yapmak için bu altcoinleri daha çok tercih ediyorlar.

Birçok şirketin kripto paralarına fon sağlamak için başlattığı ICO projesi çılgınlığı 2018 yılında patladı. Bunda ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) aldığı sert tedbirlerin ve ICO projeleri ile alakalı olarak dolandırıcılık iddiası ile açılan davaların büyük bir etkisi var.

2017 yılında ve 2018’in bir bölümünde altın çağını yaşayan ICO projelerinin çökmesi ile birlikte daha güvenli ve daha istikrarlı bir ortam arayan yatırımcıların parası Bitcoin ve altcoinlere yöneldi. (Lütfen bknz!:2019’da en çok satın alınan coin hangisi?)

Bunda en karlı çıkan kripto para tahmin edebileceğiniz gibi Bitcoin oldu. Bitcoin’in piyasadaki hâkimiyeti yüzde 32’den yüzde 69’a yükseldi.

Kaynak