1. Anasayfa
 2. Kripto Para Piyasası
 3. Altcoin teknik analiz: XRP ve MKR çabalıyor, ONT ise…!

Altcoin teknik analiz: XRP ve MKR çabalıyor, ONT ise…!

Altcoin teknik analiz: XRP ve MKR çabalıyor, ONT ise…!
0

Altcoin teknik analizi: Kripto para piyasası yüksek volatiliteli bir pazar alanıdır. Coin fiyatları, trendler her an yön değiştirebilir. Hiç kuşkusuz sektörün devi Bitcoin, ancak BTC pazarda yalnız değil. Sektörde Bitcoin dışında en çok takip edilen altcoinlerden trend olarak öne çıkanların yorum ve analizlerine birlikte bakalım.


24 Ekim altcoin teknik analiz

Kripto piyasasında güçlü satın alma içgüdüsü yükseliş trendine üçüncü bir gün ekledi. Maker 23 Ekimin son saatlerine %3.5 artışlı 24-saat performansı ile girmişti ancak 24 Ekimin ilk saatleriyle birlikte biraz değer kaybetmiş görünüyor. Ripple da 24 Ekime iyi başlayamayan coinler arasında. Ontology 23 Ekim de gösterdiği %1’lik kaybı koruyor.

Ripple[XRP]

altcoin teknik analiz
XRP/USD Tradingview

Ripple[XRP], 23 Ekim’in son saatlerine girildiğinde 0.255 dolar seviyesi üzerinde işlem görüyordu ve 0.257 dolar seviyelerine tırmanışı bekleniyordu. XRP 23 Ekimi %1’lik kazançla kapattı.

Ancak 24 Ekim’in ilk saatleriyle birlikte satış etkisi kendini gösterdi. Göreceli Güç Endeksi nötr bölgesi altına düşmesi bu durumu tetikleyen unsurdu denilebilir.

koinmedya_brave
altcoin teknik analiz Altcoin teknik analiz: XRP ve MKR çabalıyor, ONT ise...!
XRP/USD Coinmarketcap

Bununla birlikte endeksin durumu, fiyatın destek seviyesine düşmesiyle eş zamanlı gerçekleşti. Piyasadaki genel boğa trendi XRP’nin daha fazla düşmesinin önüne geçebilir. Ayrıca Parabolik SAR nokta çizgisinin mum hattının altında yer almasıyla, Ripple’da yukarı trend görüşünü destekliyor.

XRP yazının yazıldığında, 0.254 dolardan işlem görüyor ama kısa vadede 0.260 dolar seviyesine doğru bir tırmanış görmek süpriz olmayacaktır.

Güncel XRP fiyatı için tıklayınız

Maker [MKR]

altcoin teknik analiz Altcoin teknik analiz: XRP ve MKR çabalıyor, ONT ise...!
MKR/USD Tradingview

Maker [MKR] coin de 23 Ekim’de yükseliş trendini koruyan coinlerden biri oldu. 23 Ekim’in son saatlerine 596.74 dolar seviyesinden giren MKR haftalık bazda %10’un üzerinde, oldukça kayda değer, bir artışla girdi.

MKR de, Ripple’da olduğu gibi 24 Ekim’e düşüş trendiyle giren coinlerden biri. Maker için 596 dolar seviyesinin kritik olduğu açık. Destek seviyesini gören yatırımcıların alım konusunda sakinleştiği bunun da satışları getirdiği açık.

Müthiş Osilatör‘ün sıfırın üzerindeki kırmızı sütunları satış baskısının işaretleri gibiydi. Aroon göstergesi de, Aroon Aşağı (mavi) indikatörünün Aroon Yukarı (turuncu) üzerinde olması düşüş sinyallerini güçlendirdi.

altcoin teknik analiz Altcoin teknik analiz: XRP ve MKR çabalıyor, ONT ise...!
MKR/USD Coinmarketcap

Yazının yazıldığında MKR 591.08 dolardan işlem görüyor ve 24 saatlik performansı negatif durumda. Ancak fiyatın 585.35 dolar desteğini dikkate alarak gün içerisinde tekrar yükselişe geçmesi muhtemel görünüyor.

Güncel Maker fiyatı için tıklayınız

Ontology [ONT]

altcoin teknik analiz Altcoin teknik analiz: XRP ve MKR çabalıyor, ONT ise...!
ONT/USD Tradingview

Özellikle Paypal açıklamasıyla başlayan ve son birkaç gündür devam eden boğa trendinin aksine Ontology [ONT] coin bazı düşüş hareketlerine tanık oldu.

Bollinger bantlar, volatilite seviyerleinde bir artış gösteriyordu. Bu durumun düşüş yönlü dalgalanmalara yorumlandığı açık. Fiyatın da, 23 Ekim’de buna uygun olarak alt bantlar boyunca hareket ettiği görüldü.

altcoin teknik analiz Altcoin teknik analiz: XRP ve MKR çabalıyor, ONT ise...!
ONT/USD Coinmarketcap

Ayrıca, MACD indikatörü de, hattın sinyal hattının altına dalmasıyla birlikte düşüşü destekler nitelikte gerçekleşti.

Yayın anında ONT 0.545 dolardan işlem görüyor. Bu fiyatın 0.542 dolarlık destek seviyesine kadar çekilebileceği mümkün görünüyor.

Güncel Ontology fiyatı için tıklayınız

Kaynak

23 Ekim altcoin teknik analizi

Bitcoin’in boğa trendi, kripto piyasasındaki en büyük 10 coin üzerinde de yükseliş etkisi gösterdi. Son 24 saat içerisinde kripto yatırımcısı ciddi kazançlar elde etti. Gün içerisinde Bitcoin 13.000 barajını aştı.

23 ekim itibariyle altcoin pazarında Tezos (XZT), Binance Coin (BNB) ve Stellar Lumens (XLM) Yükseliş pozisyonlarını koruyorlar. Altcoinde satın alma baskısı devam ediyor.

Tezos[XZT]

altcoin teknik analiz Altcoin teknik analiz: XRP ve MKR çabalıyor, ONT ise...!
XZT/USD Tradingview

Tezos yaklaşık iki gündür devam eden boğa trendi süresince, %3’lük bir artış göstermiş durumda. XZT 23 Ekim sabah saatlerinde 2.19 dolardan işlem görüyor. Tezos coinin market cap değeri 1.6 milyar dolar olarak gerçekleşti.


Tesoz, 20 ve 50 hareketli ortalamalarının üzerinde işlem görürken XTZ fiyat hattı güncel hareketli ortalaması ile altın haç oluşturmuş durumda. Bu duruşun birkaç seans daha yükseliş trendinin devam edeceği anlamına geldiğini söylemek mümkün.

XTZ’nin boğa trendi hem MACD göstergesi ile hem de 2.169 dolarlık direnç noktasının geçilmesiyle de teyit edilmiş durumda.

Güncel Tesoz fiyatı için tıklayınız

Kaynak

Binance Coin[BNB]

altcoin teknik analiz Altcoin teknik analiz: XRP ve MKR çabalıyor, ONT ise...!
BNB/USD Tradingview

Binance Coin (BNB) grafikleri son birkaç aydır istikrarlı bir yükselişi gösteriyor. Son 24 saatte gerçekleşen %2.5’lik bir artışı da uzun süreli trendin açık bir göstergesi durumunda.

BNB coinin fiyat hareketi yükselen kanal formasyonu ile sınırlı durumda. Bu formasyonda aşağı yönlü bir kırılma ihtimalinin varlığı unutulmamalı.

Yazının yazıldığında Bincance Coin BNB 30.78 dolardan işlem görüyor. BNB’nin 24 saatlik işlem hacmi 651 milyon dolar olarak gerçekleşirken Market Cap değeri de 4.44 milyar dolara çıkmış durumda.

Binance Coin’in günlük grafiği, BNB fiyatının temmuz ayından beri 17-30 dolar aralığında sınırlı kaldığını gösteriyor. Çoğu durumda yükselen kanal oluşumu, kırılma gerçekleşir gerçekleşmez coini düşüş trendine sokmuş. Binance Coin, yazının yazıldığında, 33 dolarlık direnç noktasına çok yakın bir fiyattan işlem görüyor. BNB geçmişte de bu direnç noktasını kırmaya çalışmış ancak başarılı olamamıştı.

Önümüzdeki hafta boyunca eğer BNB bu formasyon içerisinde kalırsa fiyatın 25 dolarlık direnç noktasına doğru hareket edeceğini söylemek mümkün olur. BNB coin bu direncin de altına düşerse, 21 dolarlık direnç noktasının fiyatı konsolite edebileceğini söyleyebiliriz.

altcoin teknik analiz Altcoin teknik analiz: XRP ve MKR çabalıyor, ONT ise...!
BNB/USD Tradingview

Binance Coin‘in teknik göstergelerine baktığımızda, BNB nin uzun maratonu bir süre daha devam ettirilebileceğini ancak uzun vadede bir satış baskısına maruz kalabileceğini söylemek mümkün.

MACD göstergesi, MACD hattının sinyal hattıyla kesişmesi ile beraber düşüş trendini işaret ediyor. Göreceli Güç Endeksi (RSI), küçük bir sapma ile BNB’nin aşırı alım sınırına yaklaştığını gösteriyor.

Binance Coin 3 ayı geçkin süredir sıkıştığı yükselen kanal formasyonunda önümüzdeki hafta bir düzeltme olabilir. BNB fiyatı 25 dolar direnç noktası çekilebilir. Fakat bu düzeltmeden BNB’nin uzun maratonunu sonlandıracağı anlamını çıkarmak doğru olmayacaktır.

Kaynak

Güncel Binance Coin fiyatı için tıklayınız

Stellar Lumens[XLM]

altcoin teknik analiz Altcoin teknik analiz: XRP ve MKR çabalıyor, ONT ise...!
XLM/USD Tradingview

Stellar Lumens XLM coin 22 ekimi 24 saate ) %2.5’lik artışla 0.086 dolardan kapatmıştı Ancak 23 Ekimin ilk saatleriyle birlikte gelen satışlarla yükseliş oranı da düşmüş oldu. XLM son 24 saatte, 23 Ekim sabah saatleri itibariyle, %041 artış pozisyonunda. Her şeye rağmen coin geçen hafta görülen düşük fiyatlardan sonra hissedilir bir yükseliş trendine girmiş durumda. Yazının yazıldığında XLM fiyatı 0.8489 dolar.

Aslında Parabolic SAR XLM fiyat mumlarının altında oluştu. Bu durumun coin için yukarı hareket anlamına geldiği açık. Göreceli Güç endeksi (RSI) hafif bir gerilemeye dikkat çekerken, hala 60 civarında ve piyasaya alım sinyalleri veriyor.

Mevcut boğa trendi ile XLM fiyatını, destek noktası olan 0.0852 dolar seviyesinin çok üzerinde görebiliriz. Aynı zamanda fiyatın durgun bir döneme girmesi de olası senaryolardan biri gibi duruyor.

Güncel Stellar Lumens fiyatı için tıklayınız

İlgili: Stellar XLM coin nedir, nereden ve nasıl alınır? Geleceği nasıl?

Kaynak

Parabolic SAR nedir?

Parabolic SAR, “dur ve ters pozisyon al” anlamına gelen, varlıkların kısa vade görünümleri üzerinde yapılan analizlerde kullanılan bir göstergedir.

Göreceli Güç Endeksi nedir?

Göreceli Güç Endeksi (RSI), teknik analizlerde kullanılan, bir varlığın (asset) aşırı alınma ve ya aşırı satılma koşullarını değerlendirmek için son fiyat değişikliklerinin büyüklüğünü ölçen bir göstergedir

Simetrik Model nedir?

Simetrik Model, aynı model içerisinde birbiriyle paralel, eş görünümlü ve aynı zamanda öngörülebilen yapılardır. Simetrik Modellerde, çizilen desenin bazı kısımları farklılık gösterse de, kritik kısımlar benzer olur.

Yönsel Hareket Endeksi nedir?

Yönlü Hareket Endeksi (DMI) üç ayrı göstergeden oluşan bir endekstir. Ortalama Yön Endeksi, Artı Yön Endeksi ve Eksi Yön Endeksi bir arada düşünüldüğünde Yönlü Hareket Endeksi ortaya çıkar. Endeks trendlerin ortaya çıkıp çıkmadığını haber verir.

Chaikin Money Flow Göstergesi nedir?

Chaikin Money Flow Göstergesi belirli bir zaman aralığında yaşanan para akışını ölçen bir göstergedir. Mark Chaikin tarafından geliştirilen gösterge, varlıklar üzerindeki alım ve ya satım baskısını ölçer.

Aroon Göstergesi nedir?

Aroon Göstergesi, Arron Yukarı ve Aroon Aşağı olarak da anılır, bir aralık sınırıdır. Kullanıcının belirlediği bir zaman aralığında, kaç tane düşüş veya yükseliş dönemi geçtiğini ölçmek için tasarlanmıştır.

Volatilite nedir?

Volatilite, finansal piyasalarda bir ünün fiyatının belirli bir zaman içerisinde yaşadığı oynaklıktır. Genellikle standart sapma ile ölçülmektedir. Belirsizliğin arttığı dönemlerde volatilite yüksek olur.

Market Cap nedir?

Market Cap (Market Capitalisation), Bir şirketin hisse sayısının hisse fiyatıyla çarpımıdır.Yüksek Market Cap değerine sahip şirketler, piyasada benimsenmiş ve ilgi gören şirketlerdir.

MACD Göstergesi Nedir?

MACD göstergesi trend takipçisi olan ve fiyatların iki farklı hareketli ortalaması arasındaki ilişkiyi gösteren bir momentum indikatörüdür.