1. Anasayfa
  2. Kripto Para Piyasası
  3. Altcoin teknik analiz: XLM pusuda, XZT ısınıyor, BNB rampada…

Altcoin teknik analiz: XLM pusuda, XZT ısınıyor, BNB rampada…

Altcoin teknik analiz: XLM pusuda, XZT ısınıyor,  BNB rampada…
0

Altcoin teknik analizi: Kripto para piyasası yüksek volatiliteli bir pazar alanıdır. Coin fiyatları, trendler her an yön değiştirebilir. Hiç kuşkusuz sektörün devi Bitcoin, ancak BTC pazarda yalnız değil. Sektörde Bitcoin dışında en çok takip edilen altcoinlerden trend olarak öne çıkanların yorum ve analizlerine birlikte bakalım.


23 Ekim altcoin teknik analizi

Bitcoin’in boğa trendi, kripto piyasasındaki en büyük 10 coin üzerinde de yükseliş etkisi gösterdi. Son 24 saat içerisinde kripto yatırımcısı ciddi kazançlar elde etti. Gün içerisinde Bitcoin 13.000 barajını aştı.

23 ekim itibariyle altcoin pazarında Tezos (XZT), Binance Coin (BNB) ve Stellar Lumens (XLM) Yükseliş pozisyonlarını koruyorlar. Altcoinde satın alma baskısı devam ediyor.

Tezos[XZT]

altcoin teknik analiz Altcoin teknik analiz: XLM pusuda, XZT ısınıyor,  BNB rampada...
XZT/USD Tradingview

koinmedya_brave

Tezos yaklaşık iki gündür devam eden boğa trendi süresince, %3’lük bir artış göstermiş durumda. XZT 23 Ekim sabah saatlerinde 2.19 dolardan işlem görüyor. Tezos coinin market cap değeri 1.6 milyar dolar olarak gerçekleşti.


Tesoz, 20 ve 50 hareketli ortalamalarının üzerinde işlem görürken XTZ fiyat hattı güncel hareketli ortalaması ile altın haç oluşturmuş durumda. Bu duruşun birkaç seans daha yükseliş trendinin devam edeceği anlamına geldiğini söylemek mümkün.

XTZ’nin boğa trendi hem MACD göstergesi ile hem de 2.169 dolarlık direnç noktasının geçilmesiyle de teyit edilmiş durumda.

Güncel Tesoz fiyatı için tıklayınız

Kaynak

Binance Coin[BNB]

altcoin teknik analiz Altcoin teknik analiz: XLM pusuda, XZT ısınıyor,  BNB rampada...
BNB/USD Tradingview

Binance Coin (BNB) grafikleri son birkaç aydır istikrarlı bir yükselişi gösteriyor. Son 24 saatte gerçekleşen %2.5’lik bir artışı da uzun süreli trendin açık bir göstergesi durumunda.

BNB coinin fiyat hareketi yükselen kanal formasyonu ile sınırlı durumda. Bu formasyonda aşağı yönlü bir kırılma ihtimalinin varlığı unutulmamalı.

Yazının yazıldığında Bincance Coin BNB 30.78 dolardan işlem görüyor. BNB’nin 24 saatlik işlem hacmi 651 milyon dolar olarak gerçekleşirken Market Cap değeri de 4.44 milyar dolara çıkmış durumda.

Binance Coin’in günlük grafiği, BNB fiyatının temmuz ayından beri 17-30 dolar aralığında sınırlı kaldığını gösteriyor. Çoğu durumda yükselen kanal oluşumu, kırılma gerçekleşir gerçekleşmez coini düşüş trendine sokmuş. Binance Coin, yazının yazıldığında, 33 dolarlık direnç noktasına çok yakın bir fiyattan işlem görüyor. BNB geçmişte de bu direnç noktasını kırmaya çalışmış ancak başarılı olamamıştı.

Önümüzdeki hafta boyunca eğer BNB bu formasyon içerisinde kalırsa fiyatın 25 dolarlık direnç noktasına doğru hareket edeceğini söylemek mümkün olur. BNB coin bu direncin de altına düşerse, 21 dolarlık direnç noktasının fiyatı konsolite edebileceğini söyleyebiliriz.

altcoin teknik analiz Altcoin teknik analiz: XLM pusuda, XZT ısınıyor,  BNB rampada...
BNB/USD Tradingview

Binance Coin‘in teknik göstergelerine baktığımızda, BNB nin uzun maratonu bir süre daha devam ettirilebileceğini ancak uzun vadede bir satış baskısına maruz kalabileceğini söylemek mümkün.

MACD göstergesi, MACD hattının sinyal hattıyla kesişmesi ile beraber düşüş trendini işaret ediyor. Göreceli Güç Endeksi (RSI), küçük bir sapma ile BNB’nin aşırı alım sınırına yaklaştığını gösteriyor.

Binance Coin 3 ayı geçkin süredir sıkıştığı yükselen kanal formasyonunda önümüzdeki hafta bir düzeltme olabilir. BNB fiyatı 25 dolar direnç noktası çekilebilir. Fakat bu düzeltmeden BNB’nin uzun maratonunu sonlandıracağı anlamını çıkarmak doğru olmayacaktır.

Kaynak

Güncel Binance Coin fiyatı için tıklayınız

Stellar Lumens[XLM]

altcoin teknik analiz Altcoin teknik analiz: XLM pusuda, XZT ısınıyor,  BNB rampada...
XLM/USD Tradingview

Stellar Lumens XLM coin 22 ekimi 24 saate ) %2.5’lik artışla 0.086 dolardan kapatmıştı Ancak 23 Ekimin ilk saatleriyle birlikte gelen satışlarla yükseliş oranı da düşmüş oldu. XLM son 24 saatte, 23 Ekim sabah saatleri itibariyle, %041 artış pozisyonunda. Her şeye rağmen coin geçen hafta görülen düşük fiyatlardan sonra hissedilir bir yükseliş trendine girmiş durumda. Yazının yazıldığında XLM fiyatı 0.8489 dolar.

Aslında Parabolic SAR XLM fiyat mumlarının altında oluştu. Bu durumun coin için yukarı hareket anlamına geldiği açık. Göreceli Güç endeksi (RSI) hafif bir gerilemeye dikkat çekerken, hala 60 civarında ve piyasaya alım sinyalleri veriyor.

Mevcut boğa trendi ile XLM fiyatını, destek noktası olan 0.0852 dolar seviyesinin çok üzerinde görebiliriz. Aynı zamanda fiyatın durgun bir döneme girmesi de olası senaryolardan biri gibi duruyor.

Güncel Stellar Lumens fiyatı için tıklayınız

İlgili: Stellar XLM coin nedir, nereden ve nasıl alınır? Geleceği nasıl?

Kaynak

22 Ekim analizi

Gün içerisinde Paypal‘ın 2021’de yaklaşık 350 milyon kullanıcısına Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Bitcoin Cash kullanarak işlem yapmasının önünü açacağı haberi piyasalara doping etkisi yaptı. Günün erken saatlerinde 12.000 dolar seviyelerinden işlem gören Bitcoin 12.856 dolara kadar yükseldi.

Bitcoin’in bu yükselişi elbette altcoinlere de aynı yönde etkiyle yansıdı. Altcoinlerden Polkadot bir süredir devam eden trend modeli içerisinde işlem göremeye devam ediyor. Compound alt seviyelerde kalmaya devam ederken Algorand yükseliş trendine girmiş görünüyor.

Polkadot [DOT]

altcoin teknik analiz Altcoin teknik analiz: XLM pusuda, XZT ısınıyor,  BNB rampada...
DOT/USD Tradingview

Polkadot DOT coin grafiği simetrik model oluşturmuş durumda. Bu modelde, fiyatın ne yöne gideceğini öngörmek pek de zor değil. Simetrik modellerde işlem hacminin düşük seyretmesi beklenen bir gelişmedir. Polkadot DOT coin de düşük işlem hacmiyle günü geçirdi denilebilir.

Fiyatın, Simetrik Modelin üst ya da alt kısımlarında seyretmesi piyasa için trend yönü hakkında fikir verecektir. Ancak modelin ve de fiyatın bir noktada kırılabilir olduğu unutulmamalı. Bu noktada kırılma öncesi yatırımcıları simetrik model tuzağına çekmiş olabilir.

Polkadot DOT coinin uzun vadede 5 dolar seviyelerine çıkmadan önce 3.5 dolar seviyesini görmesi muhtemel görünüyor.

Güncel Polkadot [DOT] fiyatı için tıklayınız

İlgili: Polkadot coin (DOT) nedir, ne işe yarar, nasıl alınır?

Compound [COMP]

altcoin teknik analiz Altcoin teknik analiz: XLM pusuda, XZT ısınıyor,  BNB rampada...
COMP/USD Tradingview

Compound COMP coin günü düşük zirvelerde geçirdi. Bunda düşüş baskısının etkisinin olduğu bir gerçek. Baskı coinin satın alma trendiyle yukarı çıkmasını engelliyor.

Yönsel Hareket Endeksi (DMI) güçlü bir düşüş baskısının varlığını gösteriyor. Grafikte sarı hattın pembe hattı geçmesi düşüş trendini işaret ediyor.

Güncel COMP fiyatı için tıklayınız

İlgili: Compound COMP coin nedir? COMP coin yorum

Algorand [ALGO]

altcoin teknik analiz Altcoin teknik analiz: XLM pusuda, XZT ısınıyor,  BNB rampada...
ALGO/USD Tradingview

Algorand ALGO coin gün içerisinde yükselen bir kanal üzerinde hareket ediyordu ancak aşağı yönlü bir kırılma ile 0.31 dolar desteğini de kaybetti. Fiyat destek noktasının üzerine çıkmayı test etse de tekrar düşüşle 0.286 doları gördü.

Grafiğe baktığımızda MACD Göstergesinin düşüş bölgesinde ve MACD hattının (mavi), sinyal hattının (turuncu) altına doğru ilerlediğini görüyoruz. Bu durumu satış işareti olduğunu söylemek mümkün.

Bununla birlikte, fiyatın alçak seviyede dip yaptığı fakat momentum indikatörünün daha derin dip taptığı grafikte beyaz çizgiyle gösterilen yükseliş sapması tespit edilebilir. Böyle bir durum bize coinin yukarı yönlü bir düzeltme arifesinde olduğunu gösteriyor.

ALGO akşam saatlerinde 0.298’den işlem yaptıktan sonra gün sonuna doğru yukarı hareketine başladı. Yazının yazıldığında 0.31 dolar destek noktasını tekrar yakalamış ancak henüz geçememiş durumdadır.

Güncel ALGO fiyatı için tıklayınız

İlgili:Güncel Algorand coin rehberi: ALGO coin nedir? ALGO coin yorum-haber ve fiyat tahmini

Kaynak

Parabolic SAR nedir?

Parabolic SAR, “dur ve ters pozisyon al” anlamına gelen, varlıkların kısa vade görünümleri üzerinde yapılan analizlerde kullanılan bir göstergedir.

Göreceli Güç Endeksi nedir?

Göreceli Güç Endeksi (RSI), teknik analizlerde kullanılan, bir varlığın (asset) aşırı alınma ve ya aşırı satılma koşullarını değerlendirmek için son fiyat değişikliklerinin büyüklüğünü ölçen bir göstergedir

Simetrik Model nedir?

Simetrik Model, aynı model içerisinde birbiriyle paralel, eş görünümlü ve aynı zamanda öngörülebilen yapılardır. Simetrik Modellerde, çizilen desenin bazı kısımları farklılık gösterse de, kritik kısımlar benzer olur.

Yönsel Hareket Endeksi nedir?

Yönlü Hareket Endeksi (DMI) üç ayrı göstergeden oluşan bir endekstir. Ortalama Yön Endeksi, Artı Yön Endeksi ve Eksi Yön Endeksi bir arada düşünüldüğünde Yönlü Hareket Endeksi ortaya çıkar. Endeks trendlerin ortaya çıkıp çıkmadığını haber verir.

Chaikin Money Flow Göstergesi nedir?

Chaikin Money Flow Göstergesi belirli bir zaman aralığında yaşanan para akışını ölçen bir göstergedir. Mark Chaikin tarafından geliştirilen gösterge, varlıklar üzerindeki alım ve ya satım baskısını ölçer.

Aroon Göstergesi nedir?

Aroon Göstergesi, Arron Yukarı ve Aroon Aşağı olarak da anılır, bir aralık sınırıdır. Kullanıcının belirlediği bir zaman aralığında, kaç tane düşüş veya yükseliş dönemi geçtiğini ölçmek için tasarlanmıştır.

Volatilite nedir?

Volatilite, finansal piyasalarda bir ünün fiyatının belirli bir zaman içerisinde yaşadığı oynaklıktır. Genellikle standart sapma ile ölçülmektedir. Belirsizliğin arttığı dönemlerde volatilite yüksek olur.

Market Cap nedir?

Market Cap (Market Capitalisation), Bir şirketin hisse sayısının hisse fiyatıyla çarpımıdır.Yüksek Market Cap değerine sahip şirketler, piyasada benimsenmiş ve ilgi gören şirketlerdir.

MACD Göstergesi Nedir?

MACD göstergesi trend takipçisi olan ve fiyatların iki farklı hareketli ortalaması arasındaki ilişkiyi gösteren bir momentum indikatörüdür.

Total
0