1. Anasayfa
  2. Kripto Para Piyasası
  3. Altcoin teknik analiz: Kısa vadeli alım fırsatları!

Altcoin teknik analiz: Kısa vadeli alım fırsatları!

Altcoin teknik analiz: Kısa vadeli alım fırsatları!
0

Altcoin teknik analiz: Kripto para piyasası yüksek volatiliteli bir alandır. Trendlere bağlı olarak coin fiyatları her an yön değiştirebilir. Hiç kuşkusuz sektörün devi Bitcoin, ancak BTC pazarda yalnız değil. Sektörde Bitcoin dışında en çok takip edilen altcoinlerden trend olarak öne çıkanların yorum ve analizlerine birlikte bakalım.


1 Kasım Altcoin Teknik Analiz

Bitcoin Ekim ayı aylık kapanışı 13.790 dolar seviyesi üzerinde gerçekleştirdi. Birçok analiste göre bu durum Bitcoin boğa sezonunun resmen başlaması manasına geliyor. Eğer boğalar gerçekten geldiyse altcoinlerde büyük sıçramalar meydana gelecektir. Sayfamızı takipte kalırsanız altcoin fırsatlarından ilk siz haberdar olursunuz.

Bitcoin’in kripto para piyasasındaki hakimiyet oranı %65 civarında. Yani kripto evreninin yaklaşık üçte ikisini tek başına Bitcoin oluşturuyor. Altcoinlerdeki genel eğilimi anlamak için Bitcoin’in yönünü doğru tayin etmek şart.

Bitcoin tarihindeki en yüksek ikinci haftalık mum kapanışı 16.182 dolarda gerçekleşmişti. Bitcoin tam olarak bu direnci test ediyor. Grafikte de görülebileceği üzere BTC son 6 hafta yeşil mum yaktı. Bunu en son fiyat çıldırmadan önce, Eylül 2017’de görmüştük (grafiğin sol alt köşesindeki yeşil mumlar).

koinmedya_brave

Bitcoin 2019 yılında en yüksek 13.880 dolar değerini görmüştü. Dün gelen son yükseliş dalgası ile birlikte BTC 16.500 dolara yükseldi. Böylelikle Bitcoin Ocak 2018’den bu yana en yüksek değerine ulaşmış oldu. Bitcoin’deki olumlu hava er ya da geç altcoinlere yansıyacaktır.

Loopring LRC Altcoin Teknik Analiz

LRC coin Kasım ayı başlarında gerçekleştirdiği düşüş döngüsünü ters omuz baş formasyonu ile sonlandırmıştı. Sonrasında ise yaklaşık %100’lük performansa imza attı.

11 Kasım‘daki yerel zirveden sonra başlayan düzeltme hareketi yeniden TOBO ile sonlanmışa benziyor.

15 dakikalık grafikte ters omuz baş formasyonu daha net görülebiliyor. Formasyon tamamlandıktan sonra boyun hattı kırılmış ve retest gerçekleşmiş. Teknik açıdan fiyatın baş-boyun çizgisi mesafesi kadar yukarı yukarı ilerlemesi beklenir. Bu ise 0.205 dolar demek.

Grafiğin Kasım ayı başında gerçekleştirdiği %100’lük performansa bakılırsa bu ikinci TOBO’nun yalnızca 0.205 dolarlık hedefle yetinmeyebileceği düşünülebilir. Peki fiyat TOBO hedefi ile yetinmezse, nereye kadar yükselebilir? Bu sorunun cevabı aşağıdaki tweette:

CRV Altcoin Teknik Analiz

CRV Ağustos 2020 altcoin rallisinde büyük sükse yapmıştı. O günden bu zamana ısrarla değer yitiren CRV çok canlar yaktı. Ancak kabul etmek gerekir ki artık bu düşüş döngüsü sonlanmışa benziyor.

Yukarıdaki grafikte fiyatın ikili dip formasyonu yaptığını görüyoruz. Boyun çizgisi 0.646 dolar seviyesinde olan bu yapı kırılır ve üzerinde mum kapatmayı başarabilirse önemli bir ralliye kalkabilir. Grafikten ümitli olunmasının bir diğer sebebi ise fiyatın yükselen trend çizgisini korumayı başarması.

Giriş için fiyatın boyun çizgisini geçmesi beklenmeli. Böyle bir durumda fiyatın 0.96 dolara çıkması beklenebilir. Bu ise yaklaşık %50’lik artış demek

Analizler bilgilendirme amaçlıdır, hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır.

Parabolic SAR nedir?

Parabolic SAR, “dur ve ters pozisyon al” anlamına gelen, varlıkların kısa vade görünümleri üzerinde yapılan analizlerde kullanılan bir göstergedir.

Göreceli Güç Endeksi nedir?

Göreceli Güç Endeksi (RSI), teknik analizlerde kullanılan, bir varlığın (asset) aşırı alınma ve ya aşırı satılma koşullarını değerlendirmek için son fiyat değişikliklerinin büyüklüğünü ölçen bir göstergedir

Simetrik Model nedir?

Simetrik Model, aynı model içerisinde birbiriyle paralel, eş görünümlü ve aynı zamanda öngörülebilen yapılardır. Simetrik Modellerde, çizilen desenin bazı kısımları farklılık gösterse de, kritik kısımlar benzer olur.

Yönsel Hareket Endeksi nedir?

Yönlü Hareket Endeksi (DMI) üç ayrı göstergeden oluşan bir endekstir. Ortalama Yön Endeksi, Artı Yön Endeksi ve Eksi Yön Endeksi bir arada düşünüldüğünde Yönlü Hareket Endeksi ortaya çıkar. Endeks trendlerin ortaya çıkıp çıkmadığını haber verir.

Chaikin Money Flow Göstergesi nedir?

Chaikin Money Flow Göstergesi belirli bir zaman aralığında yaşanan para akışını ölçen bir göstergedir. Mark Chaikin tarafından geliştirilen gösterge, varlıklar üzerindeki alım ve ya satım baskısını ölçer.

Aroon Göstergesi nedir?

Aroon Göstergesi, Arron Yukarı ve Aroon Aşağı olarak da anılır, bir aralık sınırıdır. Kullanıcının belirlediği bir zaman aralığında, kaç tane düşüş veya yükseliş dönemi geçtiğini ölçmek için tasarlanmıştır.

Volatilite nedir?

Volatilite, finansal piyasalarda bir ünün fiyatının belirli bir zaman içerisinde yaşadığı oynaklıktır. Genellikle standart sapma ile ölçülmektedir. Belirsizliğin arttığı dönemlerde volatilite yüksek olur.

Market Cap nedir?

Market Cap (Market Capitalisation), Bir şirketin hisse sayısının hisse fiyatıyla çarpımıdır.Yüksek Market Cap değerine sahip şirketler, piyasada benimsenmiş ve ilgi gören şirketlerdir.

MACD Göstergesi Nedir?

MACD göstergesi trend takipçisi olan ve fiyatların iki farklı hareketli ortalaması arasındaki ilişkiyi gösteren bir momentum indikatörüdür.