BTC : 60292 ₺ ETH : 1375 ₺ XRP : 1.326 ₺ LTC : 290 ₺ USDT : 6.821 ₺ XLM : 0.443 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Bitcoin Adam Samson: Bitcoin piyasasını FOMO yönetiyor

Adam Samson: Bitcoin piyasasını FOMO yönetiyor

Adam Samson: Bitcoin piyasasını FOMO yönetiyor
0
huobi_koinmedya

Bitcoin piyasasını FOMO yönetiyor. Bu yönde açıklama Adam Samson’dan geldi. Samson tweeti ile birlikte bir de FOMO grafiği paylaşırken, Tom Lee ve Black Moon Research de yorumlarıyla tartışmaya katıldı.


Bitcoin piyasasını FOMO yönetiyor

Kripto dünyasının önemli üç ismi arasında, Bitcoin 10,000 doları görürse ne yaşanabilir ile ilgili bir tartışma yaşandı. Bu üçlünün isimleri şöyle: Financial Times’ın FastFT Global Başkanı Adam Samson, Fundstrat Global Advisors kurucularından Tom Lee ve bağımsız bir araştırma şirketi olan Black Moon Research.

koinmedya_brave

Bu üçlü arasında tartışma Adam Samson’un Bitcoin’in FOMO derecesini gösteren Fundstrat grafiğini paylaşması ile başladı. FOMO (Fear of missing out), bir fırsatı kaçırma korkusu olarak adlandırılıyor. Grafik üzerinde bazı notlar da ekleyen Samson, Bitcoin piyasasında tam gelişmiş bir FOMO’ya doğru ilerlediğimizi belirtiyor.

İlgili: OKEx: Kurumsal firmalar Bitcoin fiyatını 20 bin dolara taşır

Grafiğe yakında bakarsak, geçmişte hangi fiyat aralığından hangi derece FOMO yaşandığını gösteriyor ve ayrıca görülme sıklığını da yüzde olarak belirtiyor. Buna göre “Seviye 1 FOMO ya da bebek” görülme sıklığı yüzde 8 ve Bitcoin 6,950 doları görünce tetikleniyor. “Seviye 5 ya da orta derece FOMO” görülme sıklığı yüzde 5 olarak yer alıyor ve dijital para 8,350 civarındayken görülmeye başlıyor.

Özellikle Seviye 5, Bitcoin’in 2017’de zirveyi görmeden önce işlem gördüğü 3,200 dolar fiyat seviyesi ile uygundur. Bunun ardından fiyat 4,500 doları geçtikten sonra da “Seviye 10 ya da tam gelişmiş FOMO” kaydedilmişti. 2017’de 4,500 dolardan sonra boğa koşusu yaşanmış ve BTC fiyatını tüm zamanların en yüksek değeri olan zirvesine taşımıştı.

koinmedya_brave

İlgili: 2008 ekonomik krizini tahmin eden uzmandan Bitcoin yorumu

Adam Samson’un tweetine yorum yazan Tom Lee ise bu grafiğin özünün Bitcoin piyasasındaki gerçek FOMO’nun dijital varlığın 10,000 dolara ulaşması ile ortaya çıkacağını göstermek olduğunu belirtti. Ona göre bu fiyat seviyesi ancak yüzde 3 sıklıkla görülüyor ve bu fiyat da 2017’deki FOMO’yu tetikleyen şey olmuştu.

Bu tartışmaya katılan başka bir taraf ise Black Moon Research oldu ve perakendeci yatırımcıların fiyat 10,000 dolara ulaşınca Bitcoin biriktirmeye başlayacağını ve 50,000 dolara kadar da almaya devam edeceklerini bildirdi.

BTC fiyatı 50,000 doları görünce bu sefer de yeni bir dump ile 10,000 dolara düşecek. Bununla da Bitcoin ile ilgili “öldü” ve “dolandırıcılık” gibi etiketleri dile getirilecek. Black Moon Research buna rağmen ortalama bir insan Bitcoin’i anlayana kadar bu dijital varlığın büyümesi için alan olduğunu vurguluyor.

Kaynak

Etiketler: