BTC : 63324 ₺ ETH : 1623 ₺ XRP : 1.266 ₺ LTC : 297.3 ₺ USDT : 6.855 ₺ XLM : 0.4912 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoinBitcoin Haberleri
  3. ABD’nin 24 trilyon dolarlık borcu Bitcoin fiyatını astronomik seviyelere taşıyabilir mi?

ABD’nin 24 trilyon dolarlık borcu Bitcoin fiyatını astronomik seviyelere taşıyabilir mi?

ABD’nin 24 trilyon dolarlık borcu Bitcoin fiyatını astronomik seviyelere taşıyabilir mi?
0
huobi_koinmedya

 ABD’nin 24 trilyon dolara ulaşan ulusal borcu, Bitcoin fiyatını astronomik seviyelere taşıyabilir mi? Dünya genelinde yaşanan salgın ve küresel ekonomik sorunlar, Bitcoin’i nasıl ekileyecek?


Küresel kriz, Bitcoin fiyatını astronomik seviyelere taşıyabilir!

Coronavirus pandemisi, dünya genelinde olduğu gibi, ABD ekonomisini de oldukça derinden sarstı ve hisse senetleri eşi benzeri görülmemiş bir hızda düşüş yaşadı. 

Bununla birlikte son zamanlarda, S&P 500 bir miktar yükseliş görse de şubat ayında 3.380 olan zirvesinden hala oldukça uzak. Şu anda 2.749 seviyesinde yer alan endeks, 2.237 olan dip seviyesinden önemli bir artış kaydetti, ancak yatırımcılar hala kendilerini güvende hissetmiyor.

Ayrıca son raporlara göre, ABD’nin ulusal borcu ilk kez, kişi başı 72,890 dolara ulaşarak, 24 trilyon doların üzerine yükseldi. Yılın başında 23 trilyon dolar olan toplam borç miktarına, Ocak 2020’den bu yana yaklaşık 800 milyar dolar daha eklendi.

koinmedya_brave

Bitcoin, küresel krizde nasıl tepki veriyor?

Geleneksel piyasalarda hal böyleyken, öte yandan Bitcoin, oldukça iyi bir performans sergiliyor. En büyük dijital varlık, ABD’deki ekonomik krizden veya ulusal borçtan etkilenmiyor gibi görünüyor. Peki ABD’nin 24 trilyon dolara ulaşan ulusal borcu, Bitcoin fiyatını astronomik seviyelere taşıyabilir mi?

Esasen Bitcoin, ilk başlarda geleneksel borsalardaki hareketleri takip ediyordu. Ancak, piyasalarla birlikte önemli ölçüde düşüş yaşayan Bitcoin, sadece birkaç hafta içinde neredeyse tamamen toparlandı.

Boğalar çöküş sırasında, gün içinde güçlü bir yükseliş trendi oluşturmayı başardı ve bu büyük düşüşten çok kısa bir süre sonra geleneksel borsa ile arasındaki korelasyonu kırdı.

Çöküşten hemen önce, Bitcoin 8.000 dolar civarında işlem görüyordu ve şimdi ise 7.300 dolar civarında işlem görüyor. Dolayısıyla BTC’nin, krizden önceki fiyatına ulaşmasına sadece 700 dolar var.

koinmedya_brave

Bitcoin güvenli bir liman mı? Öyleyse, neden çöktü?

Bitcoin’in güvenli liman varlığı olduğu yönündeki daha önce söylenenler, gerçeği yansıtmıyor gibi görünse de aslında son zamanlarda yaşanan çöküşün makul bir açıklaması var.

Dünyada çapında geleneksel borsalar düştü, bu da yatırımcıların çok fazla zarar etmesine neden oldu. Ve bu durum, nihayetinde yatırımcıları, daha fazla kayıp vermemek için ellerindeki diğer varlıkları satmaya zorladı. Bu süreçte en güvenli liman olarak bilinen altın bile düşüş yaşadı.

 ABD'nin 24 trilyon dolarlık borcu Bitcoin fiyatını astronomik seviyelere taşıyabilir mi?
ABD’nin 24 trilyon dolarlık borcu Bitcoin fiyatını astronomik seviyelere taşıyabilir mi?

Açıkçası, içinde bulunduğumuz kriz döneminde herhangi bir varlık için, “kesinlikle düşmez” diyemeyiz. Fakat Bitcoin en azından, ekonomik belirsizlik zamanlarında iyi bir yatırım olduğunu kanıtlamış oldu.

11 günde %85‘lik bir yükseliş ile 3.7820$’dan 7.000$’a yükseldi. Aynı süre zarfında S&P 500 ise, 2.480’den 2.237’ye düştü. Dahası tüm bu yaşananlar, Bitcoin fiyatını astronomik seviyelere taşıyabilir.

Bitcoin şimdilik, gözünü 8.000 dolara dikmiş gibi duruyor. Ve bu noktadan sonra çok az dirençle karşı karşıya kalacağı için, muhtemelen çok daha yüksek seviyeleri hedefleyecek.

Bitcoin hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak