BTC : 82853 ₺ ETH : 2863 ₺ XRP : 1.883 ₺ LTC : 356 ₺ USDT : 7.637 ₺ XLM : 0.5864 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. ABD’den Çin’li kripto para ve blockchain şirketlerini zorlayacak yeni kararlarlar geliyor

ABD’den Çin’li kripto para ve blockchain şirketlerini zorlayacak yeni kararlarlar geliyor

ABD’den Çin’li kripto para ve blockchain şirketlerini zorlayacak yeni kararlarlar geliyor
0

ABD Çin’li kripto para ve blockchain şirketlerini zorlayacak yeni kararlarlar alabilir. ABD senatosu, Çin’li şirketleri diğer şirketlerin uyguladığı şeffaflık kurallarına uymaya zorlamak aksi halde ABD borsalarına erişimlerinin engellenmesi riskiyle karşı karşıya bırakmak için adımlar attı.


Yabancı Şirketleri Eylemlerinden Sorumlu Tutma Yasası olarak bilinen ve her iki politik partinin katılımıyla hazırlanan yasa tasarısı geçen hafta oybirliği ile kabul edildi. Yasaya göre Çin’li şirketler şayet yabancı bir hükumete ait ya da yabancı bir hükumet tarafından kontrol ediliyorsa, kendilerini ifşa etmek zorundalar. Çin’li şirketlerin ayrıca Public Company Accounting Oversight Board (PCAOB) tarafından ardışık 3 yılının incelenebileceği bir hesap denetimini sunmaları gerekiyor. Geçmiş yıllarda Çin’li şirketlerin yanlış numaralar sunarak yatırımcıları yanlış yönlendirdiklerine ait örnekler mevcut. Peki bu yasa kripto para ve blockchain şirketlerini nasıl etkileyecek?

Yeni yasa, Çin’li kripto para blockchain şirketlerini ABD borsalarından tam manasıyla silebilir.

Çin bazlı kripto madenciliği donanım üreticileri için bu yeni düzenleme, kendilerinin ABD marketlerine girme beklentilerinin yok olması yönünde tabuta çakılan son çivi anlamı taşıyor. Bu gelişme, zaten ticaret yapanları ise listeden çıkarabilir. Geçmişte yatırımcıları yanlış yönlendiren Çin’li şirketlerin ifşa edilerek listelenmesi yönünde tartışmalar mevcuttu. Çin’li iki major kripto madenciliği donanım üreticisi Canaan ve Bitmain, yatırımcıları initial public offering (IPO) başlangıcında, elde edecekleri finansal kazanç konusunda yanlış yönlendirmekle suçlanıyor. Açılan bir davada Canaan, kısa süre önceki NASDAQ satışı öncesinde bir yatırımcıyı yanlış yönlendirmekle suçlanıyor. Bu satışla şirket, 400 milyon dolarlık başlangıç hedefinin çeyreğinin biraz altında kazanç elde etmişti.

koinmedya_brave

Bakınız:Balinalar topluyor-Bitcoin son düşüşü koca bir ayı tuzağı mıydı?

Kripto para ve blockchain şirketi Ebang SEC ile 100 milyon dolarlık IPO gerçekleştirdi

Çin’li kripto madenciliği donanım üreticisi Ebang, kısa süre önce Amerikan SEC ile 100 milyon dolarlık IPO gerçekleştirdiğini duyurdu. Şirketin finansal açıklaması, 2019’da 109 milyon doların üzerinde kazanç gerçekleştirdiğini fakat aynı zamanda 41 milyon dolarlık bir açığı olduğunu gösteriyor. Ancak IPO etkinliği, şirketin Hong Kong menkul kıymetler borsası HKEx’te listelenememe başarısızlığından 2 yıl sonra gerçekleşti. Sina Finance raporuna göre Ebang, yasadışı finansal aktivitelere dahil olduğu iddiası mevcutken 1 milyar dolarlık IPO’yu durdurdu. Geçen yıl daha sonra, şirketin Pekin otoritelerince soruşturulduğu da rapor edildi.

Çin’li şirketler ile ilgili tüm bu iddialar neticesinde, zaten Corona virüs pandemisi ile aralarındaki ipler iyice gerilen iki ülke savaşı uzunca bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Bu gerginlik, kripto para ve blockchain şirketlerini de es geçmeyecek gibi duruyor. Ancak sonuç yatırımcılar için daha fazla güvenlikse neden olmasın?

Kaynak