BTC : 63605 ₺ ETH : 1579 ₺ XRP : 1.215 ₺ LTC : 286.2 ₺ USDT : 6.878 ₺ XLM : 0.4779 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. ABD-Rusya arasında Bitcoin hırsızlığı krizi patlak verdi

ABD-Rusya arasında Bitcoin hırsızlığı krizi patlak verdi

ABD-Rusya arasında Bitcoin hırsızlığı krizi patlak verdi
0
huobi_koinmedya

ABD-Rusya arasında ilginç bir Bitcoin hırsızlığı krizi yaşanıyor. ABD, BTC-e kripto para borsasının sahiplerinden Alexander Vinnik’in Yunanistan’dan iadesini istedi. Vinnik’in daha da derin ilişkilerinin olabileceği düşünülüyor.  


ABD-Rusya arasında Bitcoin hırsızlığı krizi

BTC-e isimli kripto para borsası sahiplerinden Rus kökenli bir girişimcinin ABD’de süren bir soruşturma nedeniyle Yunanistan’dan  iadesi istendi.

ABD Bankacılık Yasasının ihlali gerekçesi ile BTC-e Borsası ve sahibi Alexander Vinnik’e 100 milyon dolarlık bir ceza kesildi. ABD’nin California Eyaleti savcıları tarafından 2017 yılında yürütülen bir soruşturmada Vinnik, kripto para borsalarından Bitcoin çalmakla da suçlanıyor.

Soruşturmayı yürüten savcılar, BTC-e kripto para borsasının Kıbrıs, Şeysel Adaları ve ABD’de iştirakler kurarak sınırlar arası illegal Bitcoin ve kripto para ticaretinde bulunduğu ileri sürmektedir.

koinmedya_brave

Vinnik, kara para aklama ve Bitcoin hırsızlığı gibi birçok suçlama ile Yunanistan’da göz altına alındı. ABD merkezli Elliptic firmasının yaptığı analizler ise Vinnik’in daha da derin bağlantılarının olabileceğini ortaya çıkardı. BTC-e Borsasının Bitcoin ve kripto para işlemleri takip edildiğinde Rus istihbarat servisi ile bağlantılı olduğu düşünülen “Fancy Bear’a” kadar uzandığını gözlendi.  Fancy Bear, 2016 yılındaki seçimlerde (Trump’ın başkan olduğu seçimler) Demokratların kişisel bilgilerini çalmakla ve seçimleri manipüle etmekle suçlanıyor.

Rus yetkililer de Vinnik’in Rusya’ya iadesini talep ediyor. Vinnik geçen yıl Bloomberg’e verdiği bir demeçte ABD’nin üçüncü ülkelerde Rus vatandaşlarını kaçırdığını söylemişti.

Aşağıdaki haber başlıkları ilginizi çekebilir:

Premier Lig’in güçlü takımlarından Newcastle’ın formasında blockchain reklamı

koinmedya_brave

QuickBit kripto borsası 300 bin kişinin kimlik bilgilerini çaldırdı

Bitcoin’lerinizi postanede bozdurabilir misiniz? Bir ülkede evet

 Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak