BTC : 63312 ₺ ETH : 1576 ₺ XRP : 1.21 ₺ LTC : 286.9 ₺ USDT : 6.876 ₺ XLM : 0.48 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. ABD karşı çıkarken Çin Bitcoin’e sahip çıkmaya hazırlanıyor

ABD karşı çıkarken Çin Bitcoin’e sahip çıkmaya hazırlanıyor

ABD karşı çıkarken Çin Bitcoin’e sahip çıkmaya hazırlanıyor
0
huobi_koinmedya

Çin Bitcoin’e karşı ısınmaya başladı. Daha önceki Bitcoin yasaklarının aksine, şimdi Çin’den Bitcoin lehine sesler yükseliyor.


Çin Bitcoin’e sahip çıkmaya hazırlanıyor

Facebook’un kripto parası Libra’yı duyurması ile dünya genelinde gözler bir kez daha kripto sektörüne ve Bitcoin’e çevrildi. ABD Başkanı Donald Trump da sessizliğini bozarak, Bitcoin savunucularının pek hoşlanmadığı ifadeler kullandı. Hatta ABD’den “Libra’yı durdurun, Bitcoin’i yasaklayın” nidaları da yükseliyor.

ABD’nin tam aksi bir söylemi bu sefer Çin benimsedi. Çin, 2017’de Bitcoin borsalarını yasaklamıştı. Bundan dolayı da ülkedeki kripto işlem hacmi düzgün ölçülemiyor. Ancak şimdi Uzak Doğu ülkesinden peş peşe gelen haberlere göre Çin’in yakında Bitcoin’e kucak açmasına şahit olabiliriz.

koinmedya_brave

İlgili: Mnuchin: “10 yıl boyunca Bitcoin hakkında konuşmayacağım”

Varlıklarına göre dünyanın dördüncü en büyük bankası olan Çin’in devlet bankası “Bank of China”, internet sitesinde Bitcoin yanlısı bir infografiğe yer verdi. Birçokları tarafından şaşkınlıkla karşılanan infografikte Çin bankası Bitcoin ve kripto paraların nasıl çalıştığını anlatıyor. Tabii bu adımın Çin mahkemesinin kripto para kararından sonra gelmesi de dikkat çekti. Çin mahkemesi, verdiği bir kararda, kripto paraların dijital bir mülkiyet olarak görülmesi gerektiğine hükmetti.

Çin kripto paralara kucak mı açıyor?

Bitcoin ve kripto topluluğu Çin’den gelen bu haberleri olumlu karşılarken, bu durum aynı zamanda Çin’in Bitcoin görüşünün değiştiği şeklinde yorumlandı. Çin’deki kripto yasağına rağmen, bu ülke toplam Bitcoin işlem gücü ve işlem hacmine önemli ölçüde katkıda bulunuyor.

İlgili: Hindistan’ın Bitcoin yasağı hamlesi Roubini’nin 4 köşe olmasına yetti

koinmedya_brave

Çin’in Bitcoin yasağı, halkı kripto paraya sahip olmaktan alıkoymuyor. Sadece bu ülkede yasal olarak borsalar kullanılarak kripto paralar geleneksel para birimlerine çevrilemiyor.

Eğer 1.4 milyar nüfusa sahip Çin, kapılarını Bitcoin ve kriptoya açmaya karar verirse, bu durum Bitcoin’in ana akımda benimsenmesi açısından dev bir adım olabilir.

Çin’den gelen kripto paralarla ilgili olumlu haberler bununla sınırlı değil. Çin merkez bankası “People’s Bank of China” devlete ait kripto para çıkarmak için çalışıyor. Bu adım özellikle sosyal medya devi Facebook’un kripto projesi Libra’yı duyurmasından sonra geldi.

İlgili: Son bir haftada neler yaşandı? İşte, haftalık Bitcoin haber turu

Öte yandan Çin’in özel sektöründe Bitcoin ve kripto paralara olan talep de gün geçtikçe artıyor. Çin’in telefon üreticisi Huawei CEO’su Ren Zhengfei, Pekin yönetimine seslenerek Facebook’un Libra’sına rakip çıkarma çağrısı yapmıştı.

Kaynak