BTC : 63584 ₺ ETH : 1640 ₺ XRP : 1.375 ₺ LTC : 304.9 ₺ USDT : 6.885 ₺ XLM : 0.636 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. AB taslak belgesi: Libra ile rekabet edebilecek AB dijital parası ihrac edilmeli

AB taslak belgesi: Libra ile rekabet edebilecek AB dijital parası ihrac edilmeli

AB taslak belgesi: Libra ile rekabet edebilecek AB dijital parası ihrac edilmeli
0
huobi_koinmedya

AB Maliye Bakanlarının yakında yapacakları toplantı öncesi kripto para düzenlemeleri ile ilgili önerilerde bulunan bir taslak metin yayınlandı. AB dijital parası yakında ciddi olarak gündeme gelebilir.


AB dijital parası eli kulağında

“Avrupa Merkez Bankası kendi kamu dijital para birimini piyasaya sürme olasılığını araştırmalıdır.”

Bu ifade Facebook’un ‘kripto para birimi’ planları sonrası düzenleyici incelemelerin arttığı bir dönemde gelen yeni bir Avrupa Birliği taslak belgesinde kullanıldı.

Gelinen noktada hepimiz, Facebook’un Haziran ayında yaptığı açıklama ile Libra’yı gelecek yıl başlatmayı planladığını biliyoruz.

koinmedya_brave

Ancak, birkaç ay sonra Fransa ve Almanya da dahil olmak üzere birçok ülkeden, Libra’nın finansal sistem için önemli riskler oluşturduğu yanıtı gelmiş ve Libra’ya karşı bir kamu alternatifi yaratmaya destek olunacağı söylenmişti.

Reuters’in haberine göre, bugün yayınlanan taslak metin, birliği ortak bir kripto para birimi çerçevesi oluşturmaya teşvik ediyor. Hatta çok yüksek riskli kabul edilen projelerde olası bir yasağı önerecek kadar ileri gidiyor.

Finlandiya AB başkanlığı tarafından hazırlanan ve olası değişikliklere tabi olan taslak metninde “ECB ve diğer AB merkez bankaları, bu yönde somut adımlar atarak merkez bankasının AB dijital parası çıkarmanın getirdiği fırsatların yanı sıra zorlukları da yararlı bir şekilde inceleyebilir.” şeklinde bir ifade de yer alıyor.

Taslak belge Cuma günü AB maliye bakanları tarafından gözden geçirilebilir ve muhtemelen 5 Aralık’taki toplantısında kabul edilebilir.

koinmedya_brave

Belge kabul edilirse potansiyel olarak kripto para düzenlemesine AB çapında bir yanıtın önünü açacak ve düzenleme taraftarlarını rahatsız edecektir.

Taslak belge ne öneriyor?

AB belgesi, kara para aklama, tüketicinin korunması, ödeme sistemlerinin işleyişi, vergilendirme ve siber güvenlik konularını gerekçe göstererek, özel para birimlerinin oluşturduğu riskler üzerindeki G7 endişelerini yinelemekte.

Ancak riskli projelere açıkça yasak getirilmesi ve halka açık bir AB dijital parası yönünde bir tutum önererek daha da ileri gidiyor.

AB Parlamentosun’da mali konularda en büyük grubun lideri  Alman muhafazakar Markus Ferber, “En azından sanal para birimleriyle başa çıkmak için sağlam bir düzenleyici çerçeveye ihtiyacımız var.” dedi. “AB Komisyonları şimdiye kadar bu konuda kayıtsız kaldılar. Ufukta Libra tehdidiyle artık harekete geçme zamanı geldi.” diyerek komisyon üyelerini uyardı.

Bugüne kadar birlik kripto para birimleriyle ilgili önemli bir düzenlemeyi uygulamamış olmasına karşın, çok sayıda Avrupa ülkesi kendi kurallarını yürürlüğe koymuştu.

Çin’in Blockchain ve kripto paralar ile ilgili açıklamalarından sonra işler iyice ilginç hale geldi. Önümüzdeki gelişmeleri bekleyelim ve görelim.

İlgili: Avrupa Merkez Bankası ile ilgili haberler için tıklayın

Kaynak

 

Etiketler: