BTC : 86821 ₺ ETH : 3221 ₺ XRP : 2.216 ₺ LTC : 419.7 ₺ USDT : 7.401 ₺ XLM : 0.7844 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. 700 miyon dolarlık kripto ponzi şeması çökertildi

700 miyon dolarlık kripto ponzi şeması çökertildi

700 miyon dolarlık kripto ponzi şeması çökertildi
0
huobi_koinmedya

ABD’de bir kripto ponzi şeması çökertildi. New Jersey makamları, yatırımcıları 700 milyon dolardan fazla dolandırdığı iddia edilen üç kişiyi artık tutukladıklarını açıkladı.


Kripto ponzi şeması çökertildi

New Jersey adli kurumlardan yapılan açıklamada, BitClub Network isimli kripto dolandırıcılık yapılanmasının çökertildiği bildirildi. Basın açıklamasına göre, BitClub Network yatırımcılara çok büyük getiri sözü vermiş. Bunun karşılığında ise ortak bir kripto para madencilik havuzuna yatırı yapılmasını istemiş. Bu dolandırıcılığı düzenleyen kişiler ise daha sonra 722 milyon dolarlık fonu söz verdikleri madencilik işine harcamamışlar. Bunun yerine kendilerine lüks bir hayat kurdukları ortaya çıktı.

Yetkililer ayrıca tutuklanan bu üç kişiyi sahte bilgi vermekle de suçluyor. Sahte getiri verileri üzerinden de tuzaklarına daha fazla yatırımcı çekmişler.

İlgili – PlusToken dolandırıcılığı 2.9 milyar dolarlık yıkıma sebep olabilir

koinmedya_brave

Tutuklanan üç kişiden Matthew Goettsche ve Jobadiah Weeks, Colorado’dan. Diğeri ise Joseph Abel ve Kaliforniyalı. Yetkililer, ilk ikisini, en fazla 20 yıl hapis cezasına çarptırılan, sahtekarlıkla menkul kıymetler sunma ve satma amaçlı komplo kurmak ile suçluyor. Abel’in ise bu dolandırıcılıkta rolü daha az. O ise sadece 5 yıla kadar hapis cezası öngörülen, kayıtsız menkul kıymetler sunmak ve satmak için komplo kurmakla suçlanıyor.

Basın açıklamasında ayrıca bu scam olayının diğer katılımcılarının da olduğu ancak bunlardan henüz hiç kimsenin tutuklanmadı bildiriliyor.

Kuruluşun şüpheli geçmişi

BitClub ile ilgili olumsuz haberler ilk defa çıkmıyor. Daha 2016 yılında kripto haber sitesi 99Bitcoins, BitClub’a yatırım konusunda uyarıda bulunmuştu.

İlgili – 2019’un scam kripto projeleri – Bu tokenlere dikkat!

koinmedya_brave

Haberin yazarı şöyle demişti: “Gerçekleri topladıktan sonra Bitclub ağının scam olduğunu kanıtlayamam ama yine de şüpheler ve gölgeli işleri çok. Yine de Bitclub Network’ün iş modelinin eksik olduğunu görerek ona yatırım yapmazdım.”

Kaynak

Etiketler: