BTC : 81900 ₺ ETH : 1.778 ₺ XRP : 44.83 ₺ LTC : 7.631 ₺ USDT : 346.6 ₺ XLM : 0.2333 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin Haberleri
  3. 6 Milyon Kayıp Bitcoin! Peki Bu Durumda Bitcoin’in Gerçek Değeri Nedir?

6 Milyon Kayıp Bitcoin! Peki Bu Durumda Bitcoin’in Gerçek Değeri Nedir?

6 Milyon Kayıp Bitcoin! Peki Bu Durumda Bitcoin’in Gerçek Değeri Nedir?
0

İnanılmaz ama gerçek 6 milyon kayıp Bitcoin. Bitcoin’in gerçek değeri nedir biliyor muyuz? Yoksa şuan fiyat olarak listelerde gördüğümüz sadece birer yanılsama mı?


6 Milyon Kayıp Bitcoin ! Peki Bu Durumda Bitcoin’in Gerçek Değeri Nedir?

Bu haftaki Bitcoin Konferansı’nda, CasaHODL’da mühendis olan Jameson Lopp, tahmini 4 milyon BTC’nin kayıp olduğunu ve 2 milyon BTC’nin ise çalındığını iddia etti.

Bitcoin'in gerçek değeri

Temmuz 2018 itibariyle toplam 6 milyon BTC’ye erişilemiyor. Bunlar bitcoin  blochain’inde kalıcı olarak kaybedilmiş durumda. Kaybolan bitcoinleri kurtarmak için zincirinde kalıcı çatallama işlemi yapmanın mümkün olmadığını biliyoruz. Bu durumda bitcoin’in bilinen sabit kaynağının yaklaşık %28,5 kadarının kalıcı olarak kaybolduğundan bahsedilmekte.

koinmedya_brave

Bu nedenle, alınabilecek en yüksek BTC 15milyon daha fazla olamaz. Şuan itibariyle 17 milyon BTC’nin dolaşımda olduğunu düşünürsek, gerçekte kullanılabilen, gönderilenbilen, alınabilen ve işlem yapılabilen sadece 11 milyon BTC var demektir.

Mevcut Fiyata, Kayıp Bitcoin’ler De Dahil Mi?

Bir kripto para birimi ve blockchain analiz şirketi olanChainalysis, Fortune ile yaptığı bir röportajda, 3.79 milyon BTC’nin bitcoin’in blok zincirinde zaten kaybolduğunu ortaya çıkardı. Bu rakam Kasım 2017’de telaffuz edilmişti.

O zamanlar, Chainalysis’deki kıdemli ekonomist Kim Grauer, kripto para birimi sektörünün son derece spekülatif yapısında dolayı bu kayıp bitcoin’lerin piyasa tarafından dikkate alındığını kesin olarak söylemenin zor olduğunu belirtiyor.

Grauer’e göre:

Bir yandan, piyasa değeri ile ilgili yapılan doğrudan hesaplamalar, kayıp coinleri dikkate almaz. diğer yandan, bu sektörün ne kadar spekülatif olduğu düşünüldüğünde ise, bu hesaplamalar, harcama reaksiyonlarını etkileyen ekonomik modellere dönüşebilir. Ancak şuan piyasa mevcut arz/taleplere adapte olmuş durumda. Ayrıca, döviz kurlarını etkilemek için döviz stoklarını azaltmak ya da artırmak en bilinen bir para politikası yöntemidir.

Şu anda, 5 Temmuz 2018 itibariyle, BTC fiyatı 6,700$. Bu fiyat, sözde piyasada dolaşımda olan 17.13 milyon BTC rakamına dayanarak hesaplanmaktadır. Ancak, halka arz edilen bitcoin tedariği 11 milyon olsaydı, BTC kesinlikle 10.300$ değerinde olurdu.

Yazarın Notu:

Milyonlarca bitcoin’in blok zincirinde kaybolması gerçeği, küresel pazardaki yatırımcılar tarafından bilinen ve kabul edilen bir şey. Ama yine de, mevcut pazarda, piyasaya arz edilen bitcoin miktarından daha az miktarda bitcoin varmış gibi bir değerleme yapılmakta. Yani aslında piyasa görmek istediği şeyi fiyatlamakta. Bunun arzın kısılması veya genişlemesi ile doğrudan bir ilgi bulunmuyor.

Bu sebeple, belirgin bir dayanağı olmadan gerçekleşen bir fiyat akışını öngörmeniz çok mükün değil. Böyle bir piyasada küçük yatırımcıya düşen şey, günlük hareketlerden uzak durmak ve uzun vadede getirisi olabilecek projeleri araştırarak paranıza göre bir portföy oluşturmak en akıllıcası gibi duruyor.