BTC : 83075 ₺ ETH : 2835 ₺ XRP : 1.884 ₺ LTC : 358.4 ₺ USDT : 7.635 ₺ XLM : 0.582 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. 2020’ye damga vuracak 5 altcoin!

2020’ye damga vuracak 5 altcoin!

2020’ye damga vuracak 5 altcoin!
0

2020’ye damga vuracak 5 altcoin hangisi? Takip etmek için harcanacak zaman ve enerjiye değer bu kripto paralardan beşine yakından bakalım. Hangi özellikleri ile öne çıkıyorlar?


2020’ye damga vuracak 5 altcoin!

Genel anlamda kripto piyasası sıcak günler yaşıyor ve traderler de yeni bir Bitcoin rallisi beklentisi içinde. Ancak altcoinler konusunda piyasada binlerce kripto varlık var. Bundan dolayı hangilerinin geleceği olduğunu bilmek kolay değil. Bu yazıda takip etmeye değer 5 altcoine yer vereceğiz.

Ethereum (ETH)

2015 yılında piyasaya çıkan Ethereum, en çok tercih edilen altcoinlerin başında geliyor. ETH’nin çılgın bir potansiyeli var ve “dünyada değerinin çok geride değer biçilen kriptolardan” biri olarak kabul ediliyor.

Bu kripto para iki sebepten çok popüler. Birincisi, sahip olduğu akıllı sözleşme teknolojisini ETH’yi inanılmaz esnek yapıyor. İkincisi ise ağında geliştiricilere sağladığı ve kolay merkezsiz uygulamalar inşa etme araçları.

koinmedya_brave

Ethereum’un çok farklı kullanım alanları var. Bunlar arasında bankacılık ve finansal sözleşmeler, kayıtlar ve veri yönetimi, tahmin piyasaları, emanet, kimlik yönetimi ve gizlilik bulunuyor. İşlem hızı da Bitcoin ile kıyaslandığında daha hızlı.

İlgili – Uniswap Ethereum gas rekoru kırdı!

Chainlink (LINK)

Chainlink bir oracle ağı ve blockchain akıllı sözleşmelerinin blockchain dışı verilere merkezsiz bir yöntemle bağlanmasına imkan sağlıyor. Oracle ağları, blockchainleri blockchain dışı verilere bağlıyor. Bu veri kaynakları emtia fiyatlarından hava durumuna kadar her şey olabilir.

Akıllı sözleşmeleri bu tür gerçek dünya verilerine bağlamak blockchain teknolojisinin gelişimi açısında önem taşıyor. Oracle verileri olmasa, blockchain ağları sadece on-chain verileri ile yetinmek zorunda kalırdı. Yani sadece blockchainde saklanan veriler.

Her ne kadar dış dünyadan blockchaine veri taşıyan başka oracle ağları olsa da, mesela Synthetix gibi, bunların çoğu merkezli bir yapıya sahip. Chainlink ise bunlardan farklı ve merkezsiz oracle sağlıyor.

İlgili – ChainLink’siz DeFi olur mu?

Cardano (ADA)

Cardano, Ethereum’a benzeyen bir akıllı sözleşme platformu. Peki, onu farklı kılan şey ne? Hükümet düzenleyicilerinin taleplerinin farkındalar ve bu basit ama ulaşılabilir hedef Cardano’yu bu kadar popüler yapan şey.

Cardano, banka ya da hükümetleri yenme iddiasında değil. Bunun yerine onlarla çalışmak istiyor. Ayrıca Cardano, Ethereum’un ağını kopyalamak yerine, kendi kullanım alanına uygun olan yeni bir kripto para ağı kurmayı seçmişti.

İlgili – Cardano geleceğe emin adımlarla ilerliyor – Rakamlar muazzam

IoTeX (IOTX)

IoTeX, gizlilik odaklı bir blockchain platformu ve Internet of Things (IoT) ile entegrasyon konsepti üzerine inşa edildi. 2022 yılına kadar IoT cihazların sayısının 50 milyarı geçmesi bekleniyor. IoTex de bu alandaki boşluğu doldurmaya çalışıyor.

IoTeX’in yapısı, belirli işlevleri gerçekleştirmek için farklı yan chain’leri kontrol ederken ağ için güvenlik ve yönetişim sunan bir kök blockchain üzerine inşa edildi. Yan chainler, IoT cihazlarını benzer koşullarda çalışma, benzer güven seviyelerine sahip olma veya benzer bir işleve sahip olma gibi belirli parametrelere göre birbirine bağlar.

EOSIO (EOS)

EOS, Ethereum Network’ün bazı kusurlarını gidermeye çalışıyor. Ethereum’da bir dApp oluşturmak için akıllı sözleşmeler için belirli bir programlama dili kullanmanız gerekir – Solidity. EOS, geliştiricilere programlama bilgisi istemeyen veritabanı ve hesap yönetimi hizmetleri gibi bazı hizmetler sunarak engeli aşmalarında yardım ediyor.

Ethereum’a göre hızlı ve daha ölçeklenebilir. Ayrıca kullanıcıların işlem ücreti de ödemesini gerektirmiyor. Ayrıca EOS’un çok büyük bir topluluk desteği var.

İşte, size 2020’ye damga vuracak 5 altcoin!

Kaynak

Total
0