pawnhub_koinmedya
Anasayfa Kripto para Haber FED agresif para politikaları kripto paraları haklı çıkarıyor

FED agresif para politikaları kripto paraları haklı çıkarıyor

FED agresif para politikaları kripto paraları haklı çıkarıyor
0
koinmedya_googlenews

FED genişletici para politikalarının kapsamını arttırıyor. FED agresif para politikaları kripto paraları haklı çıkarıyor.


FED agresif para politikaları kripto paraları haklı çıkarıyor

FED, faizleri sıfır bandına çektikten sonra para politikalarında nicel genişleme (quantitative easing) limitlerini kaldırdı. Artık ABD’deki bankalar, istedikleri oranda FED’den sıfır faiz oranı üzerinden kredi kullanabilecek. Amiyane ifadelerle FED, ABD’deki mevduat bankalarına: “Sen yeter ki kredi ver. Bende para çok”, diyor.

FED’in agresif genişletici para politikalarının ardından bazı yorumcular ve politikacılar, FED’in yarını düşünmediğini sadece Korona Krizinden kurtulmaya çalıştığını ileri sürüyor. ABD’de Kasım 2020’deki Başkanlık Seçimleri etkisi ile Trump yönetiminin FED üzerinde genişletici politikalar için baskı yaptığı da iddia ediliyor. Ancak New York Valisinin dünkü açıklamalarının ardında Kasım 2020’deki seçimlerin zamanında yapılıp yapılmayacağı konusuna da gölge düştü. Vali, krizin 9 aya kadar uzaya bileceğini ileri sürüyor.

koinmedya_brave

Lütfen Bkz: New York Valisinin son açıklamaları Bitcoin fiyatlarına nasıl yansıyacak?

FED piyasaya ne kadar dolar pompalayacak sorununun cevabı yok. Oysa kripto paralar için böyle bir durum söz konusu değil. Kripto paralarının toplam arzı sınırlı ve yatırımcılar piyasaya ne kadar kripto para sürülecek sorusunun cevabını biliyor. Örneğin Bitcoin’in toplam arzı 21 milyon adet ile sınırlı. Toplam Bitcoin’lerin 18.284 milyon adedi piyasaya sürülmüş durumda. Kalanı ise belli periyodlarla piyasaya sürülecek. Ripple’ın toplam arzı ise 99.99 milyar adet ve 43.842 milyar XRP piyasaya sürülmüş durumda.

Bu açıdan değerlendirildiğinde kripto paralar FED politikalarına göre daha şeffaf ve daha öngörülebilir. Dolayısıyla FED agresif para politikaları kripto paralara olan güveni arttırıyor.

Lütfen Bkz: SPX ile Bitcoin arasındaki korelasyonu nasıl yorumlamalıyız?

Kaynak

X