pawnhub_koinmedya
Anasayfa Bitcoin Bitcoin Haber ABD Merkez Bankası’ndan sınırsız mali genişleme – Bitcoin yükselir mi?

ABD Merkez Bankası’ndan sınırsız mali genişleme – Bitcoin yükselir mi?

ABD Merkez Bankası’ndan sınırsız mali genişleme – Bitcoin yükselir mi?
0
koinmedya_googlenews

Bitcoin yükselir mi? ABD Merkez Bankası, koronavirüsün ekonomi üzerindeki etkilerini azaltmak için sınırsız mali genişleme kararı aldı! Bu kararın ardından piyasalar yeşile dönerken, Bitcoin, bundan sonra nasıl bir rota belirleyecek? FED’in bu kararı kripto para piyasalarını nasıl etkileyecek? 


FED’in kararından sonra Bitcoin yükselir mi?

 ABD Merkez Bankası (FED), koronavirüs salgınının, ekonomi üzerindeki etkilerini azaltmak için sınırsız mali genişleme politikasına gidiyor. Bitcoin ise, ABD Merkez Bankası’nın bu kararı sonrası pump yaptı!

Bugün kripto para birimi, ABD Merkez Bankası’nın sınırsız miktarda hazine tahvili ve menkul kıymet satın alacağı haberinden sonra finansal piyasalarla birlikte yükselişe geçti. Yatırımcılar bundan sonra Bitcoin’in nasıl bir rota çizeceğini merak ediyor.

koinmedya_brave

Merkez Bankası, varlık alımları için daha önceki 700 milyar dolar ayırma kararında değişiklik yaptı. Bunun yerine, şimdi limit tamamen kaldırıldı ve finans piyasasını desteklemek için “sınırsız miktarda hazine tahvilleri ve ipoteğe dayalı menkul kıymet” satın alacak.

FED ayrıca, şirketleri desteklemek için 300 milyar dolara varan yeni kredi programını duyurdu. Ekonominin küresel pandemiden ağır bir darbe alacağını belirten ABD Merkez Bankası, işletmelerin krediye erişimini kolaylaştırmayı ve kamunun açıkladığı ekonomik paketleri de desteklemeyi hedeflediğini açıkladı.

Bitcoin bu haberlerin ardından diğer finans piyasalarıyla birlikte yükselişe geçti. Peki bundan sonra Bitcoin yükselir mi, düşer mi?

bitcoin-yukselir-mi-koinmedya-com
ABD Merkez Bankası’ndan sınırsız mali genişleme – Bitcoin yükselir mi?

Bitcoin, FED tarafından yapılan açıklamaların ardından 5.850 dolardan 6.530 dolara fırladı. Bir kez daha Bitcoin’in, geleneksel finansal piyasalarını yakından takip ettiğine şahit olduk.

Dün tarihin en şiddetli düşüşünü yaşadıktan sonra, vadeli işlem piyasaları da bu haberin ardından sert bir geri dönüşle, bugün yeşile döndü.

ABD, daha önce 2 trilyon dolar, ardından 4 trilyon dolar olarak belirlediği varlık alımında üst limiti bu kez kaldırdı. Sadece bu hafta içinde 250 milyar dolarlık varlık alımı yapılacak. Ancak tabi ki de tüm bunların bir bedeli var.

Bu, Bitcoin ve diğer varlık piyasaları için iyi bir haber gibi görünse de aslında bu, benzeri görülmemiş kriz sırasında finansal piyasaları kurtarmak adına atılan son hamledir. Dahası, Fed’in artık oyuna dahil edeceği etkili bir araç kalmadı, elindeki son kartını da kullanmış oldu.

Bitcoin son birkaç gün içinde finansal piyasalardan ayrılıyor gibi görünse de, bugün bir kez daha diğerleriyle birlikte hareket etti. Peki bundan sonra Bitcoin yükselir mi?

Küresel resesyon güçleniyor!

Finansal piyasaların yükselmesine rağmen, ABD ekonomisindeki gerçek ekonomik veriler hala son derece zayıf görünüyor. 

ABD’nin en büyük bankalarından biri olan Bank of America, bir kaç gün önce dünyadaki pek çok ülke gibi ABD’nin de bir resesyona girmiş olduğunu belirtti. Eski Beyaz Saray ekonomi danışmanı Gary Cohn’a göre de, ABD şimdi güçlü bir resesyon yaşıyor.

Fed’in finansal piyasaları destekleme girişimi şu aşamada önemli olabilir ancak tüm bunlar, gerçek ekonomik durumdan bağımsız olarak var olamaz. Ve realite açısından gidişat korkunç görünüyor. 

İşsizlik oranı %20’yi aşarken, 1929 yılındaki Büyük Buhran’dan bu yana yaşanan en kötü ekonomik krizle karşı karşıyayız. Bu nedenle, merkezi otoriteler, parasal genişleme politikalarını elinde tutuyor olabilir, ancak bunun çözüm olduğunu düşünmek hiç de akıllıca değil.

Bununla birlikte, olaylara Bitcoin açısından yaklaştığımızda sonuç biraz karmaşık gibi görünebilir. Bitcoin, finansal piyasaları takip etmeye devam ederse, kripto para piyasasının 2018’dekine benzer bir ayı piyasası yaşayacağı öngörülebilir.

Fakat, şu da bir gerçek ki, finansal piyasalarda küresel pandemiyle birlikte yaşanan kriz, Bitcoin gibi merkeziyetsiz bir para birimine olan ihtiyacı gözler önüne serdi.

Uygulanan bu enflasyonist parasal genişleme politikaları, Bitcoin gibi devlet tarafından kontrol edilemeyen, sabit bir arza sahip olan küresel, değişmez ve merkeziyetsiz bir dijital değer deposunu elbette olumlu etkileyecek.

Bitcoin, fiat paraların çöküşü sırasında günümüzün en güvenli parası olarak değerini kanıtlayabilir. Kim bilir belki de piyasaya giren bu sınırsız fonların en önemli adresi, bundan sonra Bitcoin olacak. 

Bitcoin hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak

X