Anasayfa Ethereum Tartışmalı Ethereum güncellemesi ProgPoW ve DeFi üzerine etkileri

Tartışmalı Ethereum güncellemesi ProgPoW ve DeFi üzerine etkileri

Tartışmalı Ethereum güncellemesi ProgPoW ve DeFi üzerine etkileri
0
koinmedya_googlenews

Tartışmalı Ethereum güncellemesi ProgPoW, ağı ikiye bölerek, en büyük ETH kullanım alanı olan DeFi’yi yok edebilir. Ethereum’da neler yaşandığına bakalım.


Tartışmalı Ethereum güncellemesi ProgPoW

2016’daki DAI hack olayından sonra ilk defa bir hard fork Ethereum blockchainini zor durumda bırakabilir. 2016’da geliştiriciler çalınan fonların geri alınıp alınmaması konusunda bir anlaşmazlık yaşamıştı. Şimdi de Ethereum güncellemesi ProgPoW üzerine bir tartışma yaşanıyor. Twitter ve diğer forumlarda bu güncellemenin yapılıp yapılmaması konusunda hararetli tartışma çıktı.

Öyle görünüyor ki bu sefer Ethereum geliştiriciler ve madencilerinin görüşü ile topluluğun görüşü birbirine zıt. Söz konusu güncelleme hızla büyüyen DeFi sektörünü olumsuz etkileyebilir. Ethereum blockchaini üzerinde kurulan bu merkeziyetsiz uygulamalar ekosisteminde 1 milyar doların üzerinde varlık olduğu bildiriliyor. Bazıları bu tartışmanın blockchani ikiye bölebileceğini bile düşünüyor.

koinmedya_bybit

ProgPow neden bu kadar tartışmalı?

Ethereum platformu çekirdek geliştiricileri sürpriz bir açıklama yaparak, Ethereum güncellemesi ProgPoW’un Temmuz hard forkunda uygulanacağını duyurdu. Ethereum kurucusu Vitalik Buterin için bile sürpriz oldu.

Bu güncelleme Ethereum’un hash algoritmasını değiştirecek. Bu güncelleme önerisi en son geçen sene Mart ayında tartışılmış ve açık bir mutabakat olmaması üzerinde oylama yapılmıştı. Nihayetinde güncellemeden yana bir sonuç çıkmıştı.

İlgili – Ethereum madencilik gelirleri 2019’da yüzde 75 düştü – Neden?

ProgPow taraftarları, güncelleme ile madencilik alanında merkezileşme riskinin azalacağı ve sonuçta da ağın saldırılara karşı daha dayanıklı olacağını söylüyor. Bu arada GPU madenciliği de daha elverişli hale geliyor.

Son duyuruya kadar oylamadan sonra bu güncellenme “kış uykusuna yatmış” görünüyordu. Şimdi ise yeni duyuru ile tartışmalar alevlendi ve güncelleme aleyhine geniş bir muhalefet var.

Tartışmalı Ethereum güncellemesi ProgPoW aleyhine bir imza kampanyası bile başlatıldı. İmza kampanyasına katılanlar arasında token değişim protokoli Uniswap kurucusu ve CEO’su Hayden Adams, Ethereum geliştirici çerçevesi Truffle Suite CEO’su Tim Coulter ve DARMA Capital dijital yatırım fonu kurucu ortağı Andrew Keys gibi isimler de var.

İlgili – Ethereum 2.0 Faz 0 ne zaman yayınlanacak?

Bu güncellemeye karşı olanlar, ProgPoW’un madenciliği tamamen ortadan kaldıracak Ethereum ölçekleme çözümü ETH2’yi giden yolda bir engel teşkil edeceğini düşünüyor. Ayrıca bazıları da Ethereum yönetiminin GPU madenciliğinde çıkarı olanlar tarafından ene geçirildiğini de iddia ediyor. En önemlisi ise söz konusu güncellemeye olan destek eksikliğinin chaini ikiye bölme riski taşıdığı da belirtiliyor.

Ethereum güncellemesi ProgPoW aynı zamanda en çok DeFi’yi olumsuz etkileyebilir.

Kaynak

Etiketler:
X