Anasayfa Bitcoin Çin ekonomisindeki olası kriz senaryosu ve Bitcoin

Çin ekonomisindeki olası kriz senaryosu ve Bitcoin

Çin ekonomisindeki olası kriz senaryosu ve Bitcoin
0
koinmedya_googlenews

Çin ve çevre ülkeleri etkileyen Corona Virüsü Salgını küresel bir ekonomik krize yol açabilir. Yaşanan gelişmeler Kriz senaryosu ve Bitcoin ilişkisini tekrardan gündeme getiriyor.


Kriz senaryosu ve Bitcoin

Corono Virüsü hızlı biçimde yayılırken Çin ekonomisi üzerindeki yıpratıcı etkisi tam olarak kestirilemiyor. Çin’in ticaret partnerleri virüsün kendi ülkelerine bulaşmasını engellemek için bazı ekonomik önlemlere baş vuruyor. Örneğin Çin merkezli ürünlerin ithalatına geçici engeller konuluyor ve havayolu şirketleri Çin uçuşlarını geçici süre ile durduruyor. Tüm bu önlemler kuvvetle muhtemel kısa ve orta dönemde Çin ekonomisi üzerinde yıpratıcı sonuçlar doğuracak.

Lütfen Bkz: Warren Buffett yine eski Warren Buffett: Justin Sun fikirlerini değiştirmemiş

2003 yılında yine Çin’de baş gösteren SARS salgını, Çin ekonomisi üzerinde 40 milyar doların üzerinde maliyete yol açtı. Corona Virüsünün etki alanı çoktan SARS salgınını geride bıraktı. Bu nedenle Corona’nın SARS’tan daha yıkıcı etki doğuracağını öngörebiliyoruz.

Bitcoin ile klasik finansal varlıklar arasında geçmiş dönemdeki verilere dikkat ettiğimizde negatif bir ilişki gözleniyor. Küresel riskler artığında Bitcoin fiyatlarında da kısmen bir değer artışı yaşanıyor. Örneğin 2019 yılındaki ABD-Çin ticaret savaşları ve yaklaşık 2 ay önceki ABD’nin Kasım Süleymani saldırısı ardından Bitcoin fiyatları prim yaptı. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün.

Bir de Corona Virüsünün kâğıt para ve metal paralar üzerinden de bulaşabileceği iddiası var ki insanları elektronik para birimlerine yönlendiriyor. Bu sürecin devamında da Bitcoin gibi blockchain tabanlı ödeme sistemleri popüler hale gelebilir. Prof.Dr. Emre ALKİN, köşe yazısında bu duruma dikkat çekiyor.

Lütfen Bkz: “Corona virüsü ödeme biçimlerini değiştirebilir”: Prof.Dr. Emre Alkın

Kaynak

X