Anasayfa Bitcoin Çinli Bitcoin madencileri Orta Asya’ya göçüyor

Çinli Bitcoin madencileri Orta Asya’ya göçüyor

Çinli Bitcoin madencileri Orta Asya’ya göçüyor
0
koinmedya_googlenews

Çinli Bitcoin madencileri Orta Asya’ya göçüyor. Artan elektrik maliyetleri madencileri, Orta Asya’nın kömür ve doğal gaz kaynaklarınca zengin uçsuz bucaksız topraklarına yönlendiriyor!


Çinli Bitcoin madencileri Orta Asya’ya gidiyor

 

Çin’de elektrik fiyatları yükseldikçe, bazı yerel Bitcoin madencileri faaliyetlerini Kazakistan ve Özbekistan’a taşıyor. Kazakistan ve komşu ülkesi Özbekistan sunduğu ucuz elektrikle madencileri cezbediyor. Ayrıca kanun koyucuların Bitcoin’e olan ılıman tavrı, bu ülkeleri tam bir madencilik cennetine çeviriyor.

Çinli Bitcoin madencileri orta

Elektrik yarı yarıya ucuz!

Çin’de kilowatt saat başına 0,06 $ ücret ödemek zoruna kalan madenciler, Kazakistan ve Özbekistan gibi bazı orta Asya ülkelerinde ise kilowatt saat başına ortalama sadece 0,03 $ ödüyorlar. Bu da yaklaşan halving düşünüldüğünde Orta Asya ülkelerini Çinli madenciler için oldukça cazip kılıyor.

İlgili haber: Bitcoin halving ne zaman gerçekleşecek?

Benzer şekilde, kripto para madenciliği ve ticareti konusunda giderek daha açık politikalar sunan Özbekistan gibi ülkeler, siyasi olarak da madencileri kendilerini çekiyor.

Öte yandan geçen ay, Kazakistan’ın komşu ülkesi Özbekistan ulusal bir maden havuzu kurduğunu açıkladı; havuza katılan madenciler daha düşük elektrik fiyatlarına sahip olacaklar. Ülke kısa süre önce ilk lisanslı kripto borsasını olan Uznex’i başlattı ve kripto madenciliğinden elde edilen geliri vergilendirmeden muaf tutacağını açıkladı.

Gözler Kazakistan’da

En eski Çinli Bitcoin madencilerinden biri olan Wu Zheng, Kazakistan’ı çoktan keşfetmiş görünüyor. İşletmesinin büyük bir bölümünü Orta Asya ülkesine taşıyan Zheng, kripto madenciliğinde karlılığı arttırmanın en iyi yolunun ucuz elektrik bulmaktan geçtiğinin altını çiziyor.

Wu Zheng:

”Kripto para madenciliğinde gider kalemleri bellidir. Bunlar; madencilik cihazları, elektrik fiyatları, madencilik sahaları için kiralamalar ve işletme bakım maliyetlerinden oluşmaktadır. Karlılığınızı etkileyen en temel etken ise ucuz elektrik bulmaktır.

Örneğin, en yeni nesil Antminer S17 pro’yu ele alalım: Elektrik 0,06 $ / kWh ise, bir S17 pro günlük 5,41 $ kazanç sağlayabilir; elektrik 0,03 $ / kWh olduğuna ise, aynı makine günde 6,83 $ üretebilir. Bu günlük ortalama 1,5 dolar anlamına gelmektedir. Bu da işi 1000 cihazla yapan büyük bir işletme iseniz, Kazakistan’da günlük 1.500 dolar daha fazla gelir elde edeceksiniz anlamına gelir.”

Çinli Bitcoin madencileri orta

Orta Asya içinde risklerde barındırıyor

Kazakistan, 47 kömür sahası ve yaklaşık 200 milyar ton kanıtlanmış rezerviyle dünyanın en büyük sekizinci kömür rezervine sahiptir ülkesidir. Bunun yanında dünya petrol rezervinin %3,2’si ve dünya doğal gaz rezervlerinin %1,5’ini bünyesinde barındırmaktadır. Ancak Kazakistan her ne kadar zengin kaynaklara sahip olursa olsun, ciddi bir altyapı problemine de sahiptir. Ülke de sık sık bir madencinin asla istemediği enerji kesintileri boy gösterebilmektedir. Bu sebeple Özbekistan’a gelen madencilerin kendilerine istikrarlı elektrik sağlayabilecek güvenilir bir ortak bulmaları gerekmektedir.

Çinli Bitcoin madencileri orta

Kripto para sektöründen son dakika haberler ve çarpıcı değerlendirmeler için bizleri takip etmeye devam edin. Sağlıcakla kalın.

KAYNAK

X