Anasayfa Kripto para Haber AB yeni kripto para regülasyonu: Borsaların işi zorlaşıyor

AB yeni kripto para regülasyonu: Borsaların işi zorlaşıyor

AB yeni kripto para regülasyonu: Borsaların işi zorlaşıyor
0
koinmedya_googlenews

AB yeni kripto para regülasyonu ile bankalar gerekli standartları yerine getirmeyen kripto paralarla ilişkili şirketlere bankacılık hizmeti veremeyebilir


AB yeni kripto para regülasyonu

Avrupa Birliği (AB) yeni kripto para regülasyonları çerçevesini hazırlıyor. Forbes tarafından yapılan açıklamaya göre AB’de 5’inci Kara Para Aklama Direktifi (AMLD5) etkin hale geliyor. Direktiflerin etkin hale gelmesi ile kripto para piyasaları ile ilgili şirketler, bankalarla aynı kategoriye alınıyor. Bankaları dahil olduğu katı regülasyonlara dahil oluyor.

5’inci Kara Para Aklama Direktifi, Temmuz 2018’de imzalandı ve 2020’de etkin hale geliyor. Buna göre bankalar, gerekli standartları yerine getirmeyen kripto paralarla ilişkili şirketlere bankacılık hizmeti vermeyebilir. Geçtiğimiz günlerde Rusya da benzer şekilde bir regülasyon hazırladı.

Lütfen Bkz: Rusya bankalar için yeni kripto para mevzuatı hazırlıyor

Bank of America, 2019 yılın sonunda Tron’un CEO’su Justin Sun başta üzere bir grup kimseye banka hesaplarını kapattıklarına dair mektupla gönderdi. Bu mektupların ardından Bank of America’nın kripto para piyasalarındaki aktörlerin hesaplarını kapattığına dair söylentiler çıktı. Benzer gelişmelerin AB’de ve  Rusya’da da yaşanabileceğini öğreniyoruz.

Ayrıca AB üyesi Malta’nın Binance Borsasının Malta’ya kayıtlı bir işletme olmadığına dair açıklamaları, 5’inci Kara Para Aklama Direktifi ile daha anlamlı hale geliyor.

Lütfen Bkz: Şok: Binance borsası Malta otoritelerinden kayıt lisansı almamış

Kaynak

X