Anasayfa Bitcoin “Corona virüsü ödeme biçimlerini değiştirebilir”: Prof.Dr. Emre Alkin

“Corona virüsü ödeme biçimlerini değiştirebilir”: Prof.Dr. Emre Alkin

“Corona virüsü ödeme biçimlerini değiştirebilir”: Prof.Dr. Emre Alkin
0
koinmedya_googlenews

Prof.Dr. Emre Alkın son makalesinde Çin’in Wuhan şehrinde başlayann Corona virüsünün finansal etkilerine değiniyor. Alkin’a göre Corona virüsü ödeme biçimlerini değiştirebilir.


Corona virüsü ödeme biçimlerini değiştirebilir

Tükürük ya da salgı ile bulaşan bir virüs olan Corona virüsü ve salgını dünyada kaygı ile takip ediliyor. Bilişim çağında virüsün etkisi ile boşalan sokaklar ve bulunduğu yerde yere yığılan insanlar anlık dünya kamuoyu ile paylaşılıyor. Çin polisinin virüsün yayılması adına aldığı sert önlemler ise kaygının bir kat daha fazla artmasına yol açıyor.

Lütfen Bkz: Corona Virüsü etkisi ile paralar karantina altında: Çözüm Bitcoin’de

koinmedya_bybit

Çin yönetimi virüsün nesneler üzerinde de bulaşabileceği ihtimaline karşı banknot ve para birimlerini dezenfekte etmeye başlaması ise ödemeler sisteminin kökten değişebileceğinin işaretini veriyor. Prof. Dr. Emre Alkin “Corona Virüsü ödeme bicilerini kökten değiştirecek mi?” başlıklı yazısında konuyla alakalı görüşlerini paylaşıyor. Alkin’a göre iki ihtima karşımıza çıkıyor. Virüsün baharın gelmesi ile kontrol altına alınması veya salgının artarak devam etmesi. İki ihtimal karşısında da ödeme biçimleri değişiklik gösteriyor.

Eğer virüs kontrol altına alınırsa ülkeler, yumuşak bir geçiş ile ödeme biçimlerini değiştirecekler. Zaten bu konuda birçok merkez bankası, blockchain teknoloji sayesinde ödemeler sistemini değiştirmek için çalışmalara başladı. Bu konuda Çin merkez bankası, virüs vakasından çok önce başladığı çalışmalarında son aşamaya geçmişti.  Avrupa Merkez Bankası, FED, İsviçre Merkez Bankası, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve birçok merkez bankaları blockchain tabanlı ödemeler konusuna ciddi biçimde eğiliyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin hakimiyet oranı 6 ayın dibinde: Peki bu ne anlama geliyor

Eğer salgın kontrol altına alınamazsa fiziksel paralar ile virüsün yayılımını engellemek için ödemeler sisteminde devrim niteliğinde önlemler gerekebilir. Bu konuda kripto paralar gerekli altyapıya sahip.

Corona virüsü için güncel istatistiklere baktığımızda remi vaka sayısının 80 bine ulaştığını görüyoruz. Ölümlü vaka sayısı ise 2,593. Çin’den sonra en çok ölümlü vakanın gerçekleştiği ülke ise 8 kayıpla komşu ülke olan İran.

Kaynak

X