Anasayfa Kripto para Haber Litecoin kurucusu: DeFi asla çalışmayacak

Litecoin kurucusu: DeFi asla çalışmayacak

Litecoin kurucusu: DeFi asla çalışmayacak
0
koinmedya_googlenews

DeFi asla çalışmayacak. Bu sözler Litecoin kurucusu Charlie Lee’ye ait. Ona göre DeFi’ye yönelik yaşanan saldırı da bunu gösteriyor.


DeFi asla çalışmayacak

Litecoin kurucusu Charlie Lee, merkeziyetsiz finansa (DeFi) yönelik son saldırıyı yorumladı. Ona göre bu saldırı, DeFi’in hem merkezi hem de çok karmaşık olduğunu gösteriyor. Her iki tarafın da en kötü taraflarını içeriyor.

DeFi’de şu an kilitli fonların değeri 1 milyar doları geçti. Ancak yine de Charlie Lee söz konusu piyasa ile ilgili olumsuz konuşuyor. Bu görüşlerini de Twitter hesabı üzerinden dile getirdi.

koinmedya_bybit

Charlie Lee (@SatoshiLite) şöyle diyor: “İşte, ben bundan dolayı DeFi’ye inanmıyorum. Her iki dünyanın da en kötüsü. DeFi’lerin çoğu merkezi bir organ tarafından kapatılabilir. Yani merkeziyetsiz olması sadece bir tiyatro. Hiç kimse de bu hack olayını geri alamaz. Ya da merkezi bir yapı olmasa istismar edemezdiler.”

İlgili – bZx protokolünden açıklama geldi: Kayıp yok

Daha iyi olacak mı?

Diğer Twitter kullanıcıları ise DeFi’nin henüz yeni olduğuna dikkat çekiyor. Zamanla da merkeziyetsiz yapısı daha fazla gelişecek.

DeFi asla çalışmayacak. Bu sözler Litecoin kurucusu Charlie Lee’ye ait. Ona göre DeFi’ye yönelik yaşanan saldırı da bunu gösteriyor.

Twitter kullanıcılarından “@chainlinkgod”, Lee’ye cevap olarak şöyle yazdı: “DeFi birçok dApps barındırıyor ve zamanla merkeziyetsiz yanı daha da iyileşecek.”

Buna rağmen şu an DeFi’de Uniswap gibi dApps’ler de var. Burada yönetici anahtarı, Oracle ya da çökebilecek merkezi bir yapı yok. Sonuçta kapatılması da imkansız.

Bazı kullanıcılar ise şöyle diyor: “Bütün DeFi’yi kapatmak, spam e-postalardan dolayı bütün interneti kapatmak gibi bir şey.”

İlgili – Ethereum yorumları – ETH ve DeFi, iki başlı ejderha

Yine de Lee, “DeFi asla çalışmayacak” görüşünde ısrar ediyor. Çünkü ona göre burada pratikte karmaşık bir yapı var ve bu da istismar fırsatları sunuyor.

Lee şöyle diyor: “Pratikte çalışmayacağını düşünüyorum. Gerçek anlamda merkeziyetsiz finans olarak çalışamaz. Karmaşıklık her zaman bug oluşmasına ve istismarlara yol açacak. Her zaman yarı merkeziyetsiz kalmaya devam edecek. Ben insanlar DeFi’yi denemesin demiyorum. Sadece finans alanında bir devrim yapacağına inanmıyorum.”

İyileşmeden önce daha da kötüleşecek

Avustralya DeFi projesi Synthetix’ten Kain Warwick ise bir DeFi platformunu kötü aktörlere karşı korumanın nasıl zor bir iş olduğunu en iyi bilenlerden biri.

Warwick şöyle diyor: “İyiye doğru gitmeden önce daha da kötüleşecek. DeFi saldırıları daha da artacak.” Yine de bunun bir çözümü olduğunu düşünüyor.

Kaynak

Etiketler:
X