Anasayfa Bitcoin Neden 2020 Bitcoin yükseliş dalgası farklı olacak?

Neden 2020 Bitcoin yükseliş dalgası farklı olacak?

Neden 2020 Bitcoin yükseliş dalgası farklı olacak?
0
koinmedya_googlenews

Bitcoin yükseliş dalgası bu defa çok farklı olacak. Bitcoinin hazırlanmakta olduğu yeni boğa koşusunu 2017 yılındakinden ayıran özelllikleri neler? 


 Gelecek Bitcoin yükseliş dalgası neden farklı?

2017 yılında 3,000 dolara kadar inen Bitcoin ardından 20,000 doları bulmuş ve rekora imza atmıştı.Bu yılda bizi yeni bir rekor bekliyor ancak bu defa işler daha farklı. Bu farklılıkların yansıması nasıl olacak? Bitcoin 2020 yılı yarılamasına yaklaşıyor ve kripto piyasası 2017 yılından çok  başka bir görüntü ortaya koyuyor.

Daha fazla fiyat para geçitleri

2017 yılında kripto paralara fon sağlamak için bankalarla uğraşmanız gerekiyordu ve işlemler, çok yüksek fiyatlarla günler alabiliyordu. 2020 yılına geldiğimizde ise borsaların bir çoğunda haftalık eklenen yeni fiyat para seçenekleri var. Rahatlıkla borsalarda kriptolarınızı fiyat paraya çevirebiliyorsunuz. Sadece bu hafta Binance, ödeme işlemci ortağı Simplex fiyat para geçişini genişlettikten sonra, 15 fiyat para çiftini borsasına ekledi. Diğer platformlardan Bitcoin.com ve Kucoin gibi borsalar kredi kartı ile yada banka kartı ile kripto para alış imkanı sağlamaya başladılar. Bitcoin yükseliş dalgası bu yıl eskisinden çok farklı olacak.

koinmedya_brave

bitcoin yükseliş dalgası Neden 2020 Bitcoin yükseliş dalgası farklı olacak?

2017 yılındaki boğa koşusu esnasında yaşanan sıkıntılardan birisi, bu koşunun borsalarda doğrulanması için geçen zamandı. Kullanıcılar işlemlere başlamak için haftalarca beklemek zorunda kalmışlardı çünkü aşırı çalışmış olan ekipler,birikmiş işleri bitirebilmek için yoğun çaba sarfetmek zorunda kalıyorlardı. Bittrex gibi bazıları defterlerini tümüyle kapatmış ve yeni kayıt kabul etmemişti. Bu arada eğer teknik sorunla yaşıyorsanız, müşteri desteğini almayı da unutabiliyordunuz. Piyasa daha acemi bir görüntüdeydi.

2020 yılına geldiğimizde borsaların destek birimlerinin hala gelişmesi gerekiyor ama eskisinden daha sağlam oldukları bir gerçek. Teknik iyileştirmeler yapıldıkça, KYC (müşterini tanı) doğrulaması artık günler değil dakikalar içinde gerçekleşiyor.

Daha iyi likidite olanağı

Daha iyi likidite demek kilit noktalarda bitcoin için daha güçlü destek demek. Daha derin emir defteri performans kaymasını en aza indirmekle kalmıyor, aynı zamanda balinaların piyasayı tek elden yönlendirmesini de zorlaştırıyor. Bu demek değildir ki balinalar tamamen etkisizleşiyor, sadece üç yıl önceki kadar rahat hareket edemiyorlar artık. Daha iyi likidite sadece hacimle ilgili değil, BTC ve diğer kripto para birimlerinin piyasa fiyatından alınabileceği bir takım ticaret yerleri için de geçerli. Bitcoin yükseliş dalgası bir çok açıdan farklı bir tablo sunacak bizlere.

Daha fazla seçenek

Bitcoin 2017’de baş döndürücü koşusuna başladığında, Bitmex dışında shorting yapmak için fazla türev seçeneği yoktu ve kurumsal yatırımcılar için de hiçbir şey yoktu. CME ve Cboe’un vadeli işlem ürünleri balon zirvedeyken piyasaya sürüldü ve piyasa üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmak için de çok geç kalmış oldular. Bugün, bu kurumsal seçenekler, Binance Futures, FTX ve Deribit dahil olmak üzere perakende yatırımcılar için bir dizi türev borsa ile tamamlanmakta. Coinbase Pro bile bu ay geç kalmış bir halde, marj ticareti sunarak harekete geçti. Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşırsa ve tırmanmaya devam ederse bu defa gerçek bir ralliyle karşı karşıya olacağız.

bitcoin yükseliş dalgası Neden 2020 Bitcoin yükseliş dalgası farklı olacak?

Daha düşük ücretler

Aralık 2017’de ortalama 30 doların üzerinde bir ortalamaya ulaştığından bu yana, 10 sats / bayttan daha az bir ortalama ile BTC ücretleri düşmeye başladı ve genellikle bayt başına birkaç sat’dan daha fazla bir değere ulaşmadı. Segwit’in geniş çapta benimsenmesi de ortalama işlem boyutunu üçte bir oranında azaltarak maliyetleri daha da düşürdü ve borsalar toplu işlemlerde daha verimli hale geldi. Bütün bunlar, BTC’yi onchain gönderme işleminin çoğu insan için ve 5 doların üzerindeki miktarlar için uygun olduğu anlamına geliyor.
Bitcoin tam gelişmiş bir boğa piyasasına girerse, soğuk depodaki paralar toz haline getirilip borsalara gönderildikçe ücretlerin artması beklenebilir.

Bknz:Novogratz: Bitcoin 20.000 dolarlık zirveyi gözüne kestirdi

Farklı duygular?

Bitcoinin bu yaklaşan boğa koşusunu öncekinden farklı kılacak bir şey daha var. O da yatırımcıların 2017 yılındaki zirveyi unutmamaları ve aynı şekilde bir kazanç beklemeleri. Acaba yatırımcılar kârâ geçince Bitcoin satacaklar mı yoksa hırs galip mi gelecek ve kayıplara mı neden olacak. Bu defa piyasa tutumu 2017 yılından çok farklı olacak.

Üç yıl içine piyasada çok şey değişti. Toplumsal benimsenme, bankacılık işlemlerinde kripto paralar, işlem ücretleri ve hızı, kurumsallar ve daha pek çok etken bize yaklaşan bu yeni rallinin eskisinden çok daha farklı olacağını gösteriyor. Ancak işin temelinde olan insan unsuru ne derece değişti bu konuda bir şey söylemek zor, bu etkenlerin yanında piyasayı asıl etkileyenin insanların tutumları olduğunu da unutmamak gerek.

Kaynak 

X