Anasayfa Altcoin Bitcoin ve altcoinler arasındaki dikkat çekici korelasyon

Bitcoin ve altcoinler arasındaki dikkat çekici korelasyon

Bitcoin ve altcoinler arasındaki dikkat çekici korelasyon
0
koinmedya_googlenews

Bitcoin ve altcoinler arasında güçlü korelasyon için haberimizin içeriğindeki grafiklere bakmanızı tavsiye ediyoruz.


Bitcoin ve altcoinler arasında güçlü korelasyon

Bitcoin, 13 Şubat 2020’de 10,497 dolara çıkarak 2020 yılının rekorunu kırdı. Kimi analistlere göre Bitcoin, Mayıs 2020’deki halving’in etkisi ile daha yüksek rekorlar yaşayacak. Hatta tüm zamanların rekoru olan 20 bin dolar seviyesini rahat biçimde geçecek. Eğer bu öngörü gerçekleşirse altcoinlerin fiyatları nasıl etkilenebilir? Bu soruya cevap olarak geçmiş boğa dönemlerinde altcoinlerle Bitcoin arasındaki korelasyona bakılabilir. Boğa döneminde Bitcoin ve altcoinler arasında güçlü korelasyon dikkat çekiyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin balina sayısında ilginç değişim: Bu grafiklere bakmalısınız

koinmedya_bybit

Geçtiğimiz yılın ilk yarısında Bitcoin iyi bir ivme yakalamış ve Haziran 2019’un sonlarına doğru 13,800 dolara çıkarak 2019’un rekorunu kırmıştı. Bu dönemi boğa sezonu olarak adlandırabiliriz. Korelasyon katsayısı -1 ila +1 arasında değer alıyor. Bu kat sayının 0’a eşit olması iki değişken arasında herhangi bir ilişkinin olmadığını gösteriyor. Katsayı +1’e yaklaştığında iki değişken arasındaki ilişkini kuvveti artıyor. Yani birinin değeri artarken diğerinin değeri de artıyor. Aşağıdaki grafikte Aralık 2018-Mart 2019 döneminde Bitcoin ve altcoinler arasındaki korelasyon veriliyor.

Bitcoin ve altcoinler arasında Bu dönemde DASH, EOS, Ethereum, Monero, XRP ve Xcash ile Bitcoin arasındaki korelasyon 0,75’i üstünde. Yani Bitcoin ile seçilmiş altcoinler arasında güçlü bir korelasyon var.

Aşağıdaki grafikte ise Nisan 2019-Haziran 2019 dönemi arasındaki korelasyonu görüyoruz. Ethereum, Dash ve Bitcoin Cash ile Bitcoin arasında korelasyon katsayısı 0,80’e yaklaşıyor. İlişki daha da güçleniyor. Grafikteki diğer altcoinler ile Bitcoin arasındaki korelasyon zayıflasa da hala pozitif ilişki, varlığını devam ettiriyor (USD Coin hariç).

Bitcoin ve altcoinler arasında Bitcoin ve altcoinler arasındaki dikkat çekici korelasyonLütfen Bkz: Bitcoin fiyatlarına hiç böyle baktınız mı?

Aşağıdaki grafikte ise Ocak 2020 ve 4 Şubat 2020 dönemi arasındaki  ilişkisinin kuvvetini görüyoruz. Ethereum, Litecoin, Neo ve Tron ile Bitcoin arasındaki korelasyon katsayısının oranı 0,7’in üzerinde. Tether ve USD Coin hariç diğer kripto paralar ile Bitcoin arasında hala pozitif bir korelaston var.

Bitcoin ve altcoinler arasında Bitcoin ve altcoinler arasındaki dikkat çekici korelasyonKaynak

X