Anasayfa Altcoin 2020 XRP yorum ve Ripple fiyat tahminleri

2020 XRP yorum ve Ripple fiyat tahminleri

2020 XRP yorum ve Ripple fiyat tahminleri
0
koinmedya_googlenews

XRP yorum ve Ripple fiyat tahminleri ve beklentileri nasıl? Bu makalede 2020 Ripple fiyat tahminleri ile ilgili görüşlerin yanı sıra, şirketin kendisi ve yerel kripto parası XRP ile ilgili, sizler için kapsamlı bir rehber hazırladık.


İşte XRP yorum ve Ripple fiyat tahminleri!

İlk olarak yazımıza “Ripple nedir ve XRP ile arasında nasıl bir ilişki var”, sorusunu yanıtlayarak başlayalım. Ripple, uluslararası ödeme transferleriyle ilgili sorunları çözmeye odaklanan küresel bir ödeme, para transferi ve borsa sistemi olarak kurulan bir platformdur.

Ripple, Bitcoin ve Ethereum’dan farklı olarak, uluslararası finansal işlemlere odaklanan bir ödeme altyapısıdır. Ve XRP de Ripple Labs Inc. tarafından 2012 yılında piyasaya sürülen ve işlemleri kolaylaştırmak için bu platformda kullanılan bir kripto para birimi olarak biliniyor.

Çoğunlukla, sınır ötesi geleneksel ödeme platformlarında, transfer işlemlerinin maliyetleri yüksektir. PayPal gibi hizmetler, bu alanda faaliyet gösteren bankalara kıyasla daha ucuz işlemler gerçekleştirebilir.

Fakat Ripple, PayPal’dan bile daha hızlı ve daha düşük maliyetli uluslararası ödemeler yapabilir. Şöyle ki; PayPal ortalama saniyede 193 işlem gerçekleştirirken, XRP ile saniyede 1.500 işlem gerçekleştirilir.

Ripple ve XRP ile ilgili gelişmeler

Her şeyin çok hızlı olduğu günümüzde, uluslararası işlemlerin sonuçlanması, günler hatta bazen haftalar sürebilir. Bu sürecin uzun sürmesi, müşterileri zarara uğratırken, finansal kurumlar bu durumdan fayda sağlar.

Ripple ise bu düzeni kökten değiştirmeyi ve uluslararası transferleri geleneksel sistemlerden çok daha hızlı ve ucuz hale getirmeyi hedefliyor.

Peki XRP yorum ve Ripple fiyat tahminleri yapılırken hangi hususlar dikkate alınmalı?

Ripple fiyat tahminleri ile ilgili görüşlere yer vermeden önce, şirketin kendisi ve yerel kripto parası XRP ile ilgili gelişmelere bir göz atalım.

Geçtiğimiz haftalarda, Ripple yöneticilerinden Marcus Teacher, finansal hizmetler sektörünün 2020 yılında nasıl bir yol haritası çizeceğini anlattı. Teacher’a göre, bankalar ve diğer finansal hizmet firmaları, müşterilerine sınır ötesi işlemler sunarken daha hızlı yöntemleri tercih edecek. 

Aynı zamanda Ripple çözümlerini kullanmaya başlayan bu kurumlar, insanların diğer ülkelerde yaşayan akrabalarına hem anlık hem de düşük maliyetli olarak para gönderebilmelerini sağlayacak.

xrp-yorum-ripple-fiyat-tahminleri

Daha önceki Ripple haberimizde belirttiğimiz gibi, bu eğilim talepten kaynaklanıyor. Müşteriler, uluslararası transfer ve ödeme işlemleri yaparken daha yeni, daha ucuz ve daha hızlı yollar arıyor.

Mevcut finansal yapı ise, bu değişimi blockchain sektöründe olduğu gibi verimli bir şekilde destekleyemiyor. Ripple’nin mevcut blockchain ağı ile tüketiciler dünya genelinde pürüzsüz, anlık ödemelerin keyfini çıkarabilirler.

Şirket, 2020’de daha fazla finansal kurumun, Ripple ağını kullanmaya başlayacağını iddia ediyor. Kurumsal ortakların sayısındaki artış aynı zamanda, Ripple’nin teknolojisinin benimsenmesini artıracak. Ve dolayısıyla Ripple, XRP için daha fazla farkındalık yaratacak. Kitlesel kabulün artmasının tek yolu budur.

Nitekim, Ripple, “hizmet platformu olarak bankacılık işlemleri” isteyen bankalar ve şirketler için mükemmel bir platformdur. Bu ağ, sadece ülkeler arasındaki transferleri daha verimli hale getirmiyor; ayrıca finansal kurumlar ve müşteriler açısından işlemlerin maliyetlerini de önemli ölçüde azaltıyor.

2020 XRP yorum ve Ripple fiyat tahminleri nasıl? XRP neden yükselecek?

2018’de başlayan ayı piyasasından sonra kripto para, 2019 boyunca bir türlü düşüş trendinden kurtulamadı. Ancak geçen yılın sonundan bu yana, yatırımcılar XRP fiyatında büyük bir yükseliş bekliyordu.

Ripple, son birkaç ay boyunca psikolojik olarak önemli bir seviye olan 30 cent direncini bir türlü kırmayı başaramadı. Ve analistler, bu direncin kırılması durumunda, XRP’nin güçlü bir yükseliş momentumu yakalayacağını düşünüyordu.

Geçtiğimiz hafta XRP, son derece etkileyici bir performans sergiledi ve psikolojik olarak kritik bir direnç olan 30 centi kırdı ve bu da daha fazla kazanıma kapı araladı. 

Son yaşanan geri çekilmeye rağmen, geniş ölçekte, bu performans başlı başına etkileyici olsa da analistler, popüler altcoinin önümüzdeki aylarda daha büyük bir patlama yapmasını bekliyor. Ve birçoğu, XRP’nin son yükseliş hareketini, birkaç hafta içinde %1,000‘in üzerinde bir ralliye yol açan 2017’nin sonundaki fiyat hareketine benzetti.

xrp-yorum-ripple-fiyat-tahminleri

Hatta bazı analistler, XRP’nin uzun vadede 14 dolara kadar yükseleceğini öngörüyor. Ve kriptonun geçmişte yaptığı müthiş çıkışların, gelecekteki fiyat hareketlerini tahmin etmede oldukça önemli olduğunu ifade ediyorlar. Dahası geçmişteki bu çıkışların, mevcut durumda fiyatın nereye kadar yükseleceğine dair ipuçları verebileceğini söylüyorlar.

Uzun vadeli XRP yorum ve Ripple fiyat tahminleri için aşağıdaki 5 yıllık grafiği inceleyelim:

2020-ripple-yorum-

XRP yorum ve Ripple fiyat tahminleri

Yukarıdaki grafikte, uzun vadede, bayrak gönderine benzeyen bir patternin oluştuğu görülüyor. Bu da yukarı yönlü büyük bir hareketin habercisi olan yükselen bayrak formasyonununa işaret ediyor.

Bayrak formasyonu, genellikle yüksek hacimli sert bir fiyat hareketinden sonra gelen yatay hareket alanlarını gösterir. Yükselen bayrak formasyonu emtia, forex ve borsa grafiklerinde genellikle yükseliş olarak yorumlanır.

Bu formasyonda bayrak, büyük olasılıkla direk boyu kadar yukarı kırar, yani kırılma gerçekleştikten sonra fiyatın, bayrak direği kadar hareket etmesi beklenir.

Boğa bayrağında ise hedefler, başlangıçtaki bayrak direği baz alınarak ve direncin kırılışının ardından yükselişin ne kadar olacağı tahmin edilerek ortaya koyulur. XRP, daha önce de düşüş trendinin direnci kırıldıktan sonra %6000’den fazla değer kazanmıştı.

Eğer XRP geçmişte bu bayrak direğini oluşturmak için %6000 yükseldiyse, istatistiksel veriler, bir sonraki kırılmanın ardından bir kez daha %6000 daha yükselebileceğine işaret ediyor. Ve bu durumda kripto, 14$’a kadar yükselebilecek.

Bazı popüler yatırımcılar, yakın vadede fiyatta çok büyük bir dalga ön görmese de uzun vadede XRP’nin, şu anda oldukça ütopik görülen bu seviyelere ulaşacağını düşünüyor.

Peki, kriptoda büyük bir boğa koşusu bekleyenler, hangi nedenlere dayanarak böyle tahminler yapıyor? 

Ripple uzun vadede neden yükselecek? İşte XRP yorum ve Ripple fiyat tahminleri …

Şu anda 300’den fazla kurum Ripple’nin teknolojisini kullanıyor ve Ripple yöneticisi Teacher’in FinTech sektörü ile ilgili öngörüleri doğrultusunda, Ripple için işlerin daha da iyi olacağı anlaşılıyor.

Dolayısıyla, XRP’nin fiyatı hakkında kesin tahminler yürütmek mümkün olmasa bile, bir kurum olarak Ripple’nin önemli bir büyüme yaşayacağı kesin.

Ripple ayrıca son 2 yıl içinde, pek çok banka ve kurumun yanı sıra, MoneyGram gibi uluslararası havale devleri sınır ötesi işlemler için Ripple ile işbirliği yaptı.

Bu arada International Money Express ile kurulan ortaklık, Intermex’in dünya çapında işlemleri hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için RippleNet üzerinden Ripple’nin İsteğe Bağlı Likidite Çözümü (ODL)’nü kullanmasına izin verecek.

Ripple’nin ODL platformu, XRP’yi işlemlerde kullanılan para birimleri arasında anlık bir bağlantı olarak kullanır ve sınır ötesi ödemelerde ön finansman hesaplarına olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Şirket, Intermox’un ABD ve Meksika arasındaki ödeme hizmetlerinde RippleNet’i kullanmasına izin verecek.

Intermex CEO’su Bob Lisy geçtiğimiz günlerde, ortaklığın daha da geliştirileceğine dair açıklamalarda bulundu:  

“Ripple ekibi ile işbirliğine başlamış olmaktan mutluluk duyuyoruz ve büyümeyi teşvik etmek ve işlemlerde daha fazla verim elde etmek için RippleNet ve ODL’de yeni çözümler uygulamayı dört gözle bekliyoruz.”

Tarihsel XRP fiyat veriler doğrultusunda XRP yorum ve Ripple fiyat tahminleri

Ripple’nin kriptosu, piyasaya yaklaşık 0,06$’lık fiyatla başladı. Kripto para biriminin fiyatındaki artış, temelde, çok sayıda banka ve kurum ile ortaklık yapmasından kaynaklanıyor. Zira 2014’ten güçlü ortaklıkların gündeme gelmeye başlamasıyla birlikte, XRP’nin fiyatı hızla artmaya başladı.

İlk fiyat zirvesi Mayıs 2017’de oluştu. Fiyat artışı, Singapur ve Mumbai’de açılan ofislerle ilişkilendirilebilir. 1 XRP’nin değeri, o dönemde 0,34 dolardı.

İkinci zirve ise Ocak 2018’de gerçekleşti. XRP’nin, 3.84 dolar olan tüm zamanların en yüksek fiyat seviyesi 4 Ocak 2018’de test edildi. Bununla birlikte, 2018 boyunca tokenin değeri, yavaş yavaş düştü ve Eylül ayına kadar 0.29’a çekildi.

Eylül 2018’de fiyat yeniden hareketlendi ve 0,56 dolara yükseldi. Bir yıldan uzun bir süre de fiyat, kayda değer bir iyileşme gösteremedi ve 0,5 ila 0,2 dolar arasında sabit kaldı. 

XRP fiyatının yükseliş hareketlerini, şirketle ilgili gelişmelerle birlikte değerlendirirsek, büyük bir banka veya ödeme hizmetinin Ripple ağına katılması ile ilgili haberlein kısa vadeli fiyat artışlarına neden olduğunu fark edebiliriz.

Fakat topluluk üyeleri genel olarak, fiyatlar üzerinde beklenen etkiyi göstermediği için, şirketin bu tarz başarılarına tepki gösteriyor. Bu, bir dereceye kadar anlaşılabilir. Ripple güçlenirken, XRP’nin yaygın olarak kullanımı söz konusu değildir.

Fakat uzun vadede bu tür ortaklıklar, adı şirketle anılan bir token için, elbette bir anlam ifade edecek. Örneğin, dünyanın en büyük bankalarından biri olan Santander ile başarılı bir proje başlatmış olan şirketin başarısı takdiri hak ediyor. Ki bu, yüzlerce Ripple müşterisinden sadece biri.

Şimdi de gelecekteki performansını tahmin etmek için bazı XRP yorum ve Ripple fiyat tahminlerine bakalım:

  • 2020-2025 için WalletInvestor ve TradingBeasts’den Ripple fiyat tahminleri

WalletInvesto, XRP’nin 1 yıl boyunca kötü ve yüksek riskli bir yatırım seçeneği olacağını söylüyor. Bir yıl içinde kriptonun fiyatının 0,04 dolara düşebileceğini söyleyen WI, uzun vadeli bir yatırım olarak, XRP’de yükseliş öngörüyor.

Kripto paranın fiyatının, kademeli olarak artacağını; 2020’de 0.46$, 2021’de 0,58 dolar ve 2025 yılında fiyatın ortalama 2,32$ olacağını söylüyor.

TradingBeasts analistleri ise, 2021’e kadar fiyatın çok fazla değişmeyeceğini söylüyor. TradingBeastXRP için ortalama 0.36’lık bir fiyat öngörüyor. 2022’de, bu oran biraz artabilir ve bir XRP 0,5 dolara ulaşabilir.

Bu arada, tokenin fiyat değişim dinamikleri ile Bitcoin fiyatındaki değişim arasında hala güçlü bir ilişki var. Tüm kripto para piyasası Bitcoin ile birlikte yükseliyor ve yine onunla düşüyor. Tabi XRP de çoğunlukla, piyasadaki genel trende ayak uyduruyor.

Bununla birlikte, XRP uygun ve ucuz bir ödeme aracı görevi görüyor. Ripple ağının hem komisyon ücretleri Bitcoin’den daha düşük, hem de işlem hızı BTC’den daha yüksek. Ayrıca XRP BTC’ye kıyasla, sınır ötesi düşük maliyetli transferler için de daha uygundur. Yani neticede, tokenin küresel olarak kabul edilmesi durumunda XRP, Bitcoin’den daha uygun bir ödeme aracı olacak.

 

 

 

 

Etiketler:
X