Anasayfa Bitcoin Bitcoin balina sayısında ilginç değişim: Bu grafiklere bakmalısınız

Bitcoin balina sayısında ilginç değişim: Bu grafiklere bakmalısınız

Bitcoin balina sayısında ilginç değişim: Bu grafiklere bakmalısınız
0
koinmedya_googlenews

Bitcoin balina sayısında 2018 yılından beri gözlenen değişim, fiyatlar hakkında önemli fikir veriyor. Balina sayısı bir süre sabit hareket ettikten sonra ciddi artışa geçiyor. Grafikler için haberimizin içeriğine göz atınız.


Bitcoin balina sayısında ilginç değişim

Yüklü miktarda Bitcoin sahibi olan kişiler, Bitcoin balinası olarak adlandırılıyor. ABD merkezli Kraken Borsasının Bitcoin balinaları ile ilgili hazırladığı rapor kayda değer veri sunuyor. Borsa, Bitcoin fiyatlarında volatilite yani dalgalanma ile Bitcoin balina adresleri arasındaki ilişkiyi yalın biçimde gösteriyor. Balinalar, fiyatlardaki volatilite arttığında bir süre birikim yapmayı bırakıyor. Sürecin sonunda ise biriktirmeye devam ediyor.

Lütfen Bkz: Kaybolan Bitcoin cüzdanından Bitcoinleri nasıl kurtarırım?

Aşağıdaki grafikte 1,000 ile 10,000 arasında Bitcoin’e sahip olan balina adres sayıları (açık mavi) ile volatiliteyi (koyu mavi) birlikte görüyoruz. Veriler 03.06.2018 ile 16.0.2020 tarihleri arasını kapsıyor. 2018’den beri balinalar, 4 kez  bekle ve gör (wait and see) aşamasında bekliyor. Bu aşamada Bitcoin genelde aşırı volatilite gösteriyor. Bu aşamanın hemen ardından balinalar tekrardan biriktirmeye başlıyor.

balina sayısındaAşağıdaki grafikte ise 10 ile 100 arasında Bitcoin’e sahip adresler (açık mavi) ile volatilite (koyu mavi) verilerini 03.06.2018 ile 16.0.2020 dönemi arasında görüyoruz. 10 ile 100 adet BTC’ye sahip olan yatırımcıların 1,000 ve 10,000 arasında BTC’ye sahip olan yatırımcılara göre daha agresif biçimde Bitcoin satın aldıkları ve biriktirdikleri gözleniyor. 10 ile 100 adet BTC’ye sahip yatırımcılar, fiyat dalgalanmalarından daha az etkileniyor diyebiliriz.

Bitcoin balinaLütfen Bkz: Dijital dolar tartışmaları tekrardan alevlendi

Kaynak

X