Anasayfa Bitcoin Bitcoin Coronavirus ve yaklaşan halving nedeniyle yükselişini sürdürüyor

Bitcoin Coronavirus ve yaklaşan halving nedeniyle yükselişini sürdürüyor

Bitcoin Coronavirus ve yaklaşan halving nedeniyle yükselişini sürdürüyor
0
koinmedya_googlenews

Bitcoin Coronavirus salgını ve yaklaşan halving etkisiyle yükselişine devam ediyor.


Geçen yılın Aralık ayında başlayan rallisini sürdüren Bitcoin Coronavirus salgınının da etkisiyle önemli seviyelerden biri olan 10,000 dolar sınırını aşmış bulunuyor. Öyle ki, bu yükselişle 10,462 dolara kadar dokundu. Bu, son 5 ayın en yüksek seviyesiydi. Yıl başından bu yana, kripto %40’tan fazla değer kazandı. Bu, son 7 yılın en iyi Ocak ayı oldu. Endüstri katılımcıları, yatırımcıların Bitcoin’e doğru yeniden dönüş yaptıklarını düşünüyor. Bunun bir nedeni, Mayıs ve Haziran ayları arasında gerçekleşecek halving etkinliği. Halving, madencilerin ödüllerinin yarıya düşürüldüğü bir etkinlik. Bir diğer neden de yayılışını sürdüren Coronavirus oldu. Bitcoin, Coronavirus salgını nedeniyle yatırımcılar tarafından güvenli liman olarak kabul ediliyor.

koinmedya_bybit

Bitcoin Coronavirus salgınının kazananı

Bugün Yeni Zelanda doları, ülke merkez bankasının Coronavirus riskin azaldığını belirten açıklamalarından sonra yükseldi. Para politikası açıklamasında banka, ülkenin bazı bölgelerinde ekonominin etkilendiğini söyledi. Ancak uzun dönemde bu etkilerin silineceği beklentisinde olduklarını açıkladı. Banka ayrıca işsizlik oranının, tarihinin en düşük seviyelerinde olduğunu ve enflasyon oranının %2 hedefine yaklaştığını da bildirdi. Sonuç olarak banka, faiz oranlarını %0.1 olarak sürdürmeye karar verdi. Faiz oranları kararı öncesi ülke verileri , kredi kartı harcama oranının %4.2’ye kadar yükseldiğini gösterirken, elektronik kart perakende satışlarının %0.1 azaldığını gösteriyordu.

Bakınız:Ripple Mısır Merkez Bankası ile çalışacak

Bitcoin Coronavirus salgınının tek kazananı değil elbette. Piyasalar enfeksiyonun yavaşlamasına umut bağladıklarından, global hisse senetleri yükseldi. Bu,  gece yarısı vakalarının en aza düştüğünün, salgının merkez üssü olan Hubei tarafından belirlenmesinden sonra oldu. Totalde 1,100’den fazla insan öldü. 44,000’den fazla insan hastalandı. Bu enfeksiyon ve ölümlerin büyük bir bölümü Çin’de oldu. Salgının kazananlarından biri Bitcoin oldu. Avrupa ve Amerikan hisse senetleri rekor seviyelere yükseldi. Asya hisse senetleri ise Ocak ayı değerlerine göre hafifçe düştü.

AUD/NZD paritesi

AUD/NZD paritesi, 27 Ocak’tan bu yana yükselme eğiliminde. Parite, 1.0307’den 1.0505’e yükseldi. Bugün parite 1.0395’e düştü. Bu, 10 Şubat tarihinden beri en düşük seviye. Şu an %50-%38.2 Fibonacci Retracement seviyeleri arasında seyrediyor. Parite düşerken, 14 ve 28 günlük EMA’lar da düşüşe geçti. Parite şimdi önceki kayıplarını kapamaya çalışıyor. RBNZ ve RBA arasındaki farklılaşan para politikaları nedeniyle düşüş trendinin devam etme ihtimali var.

AUD/USD paritesi

AUD/USD paritesi, Coronavirus salgın riskinin düştüğü açıklandıktan sonra 0.675’e yükseldi. Bu hafta parite 0.6667’den yükselişe geçti. 14 günlük EMA, iyi bir destek sağladı. RSI, aşırı satış seviyesi olan 19’dan 70’e yükseldi. Eğer parite yükselişine devam ederse, izlenmesi gereken sonraki seviye, önemli direnç çizgilerinden biri olan 0.6775 olacaktır.

Bakınız: Bitcoin yarılama: Kripto milyoneri olma rehberi

EUR/USD paritesi

Bugün, Jerome Powell’in ifadesini bekleyen markette  EUR/USD paritesi pek değişmedi. Dün verdiği ifade, USD’yi beklendiği gibi büyük ölçüde etkilemedi. Parite 1.0912’de seyrediyor. Bu, dünün 1.0890 seviyesinin hafif üzerinde. Fiyat, 14 ve 28 günlük EMA’ların hafifçe üzerinde. MACD sinyal hattı nötr seviyede. Gelecek günlerde parite, yukarı ya da aşağı yönde hareket edebilir.

Kaynak

X