Anasayfa Altcoin 1 milyar Ripple şu ana kadar Jed McCalep tarafından piyasaya sürüldü

1 milyar Ripple şu ana kadar Jed McCalep tarafından piyasaya sürüldü

1 milyar Ripple şu ana kadar Jed McCalep tarafından piyasaya sürüldü
0
koinmedya_googlenews

Stellar (XLM) yöneticisi Jed McCalep şu ana kadar 1 milyar Ripple sattı ve elindeki XRP’leri satmaya devam edeceğe beziyor.


1 milyar Ripple satışı sonrası devamı gelir mi?

3’üncü büyük kripto para olan XRP kimilerine göre geleceğin projesi ve değerinin çok altında. Bu nedenle yatırım yapılması gereken kripto paraların başında geliyor. Kimi yatırımcılar ise tam tersini düşünüyor: Bitcoin varken XRP’nin yatırım yapılabilecek bir kripto para değil. XRP’ye olumsuz bakan yatırımcıların temel argümanı ise XRP dump’ı. Bu iddianın bir de Stellar’ın CTO’su olan Jed McCaleb’in şu ana kadar 1 milyar XRP sattığı yönü var. Bu iddianın ayrıntılarına birazdan değineceğiz.

Ripple XRP isimli kripto parasını 2012 yılında üretti. Bu açıdan XRP, en eski kripto paralardan birisi. XRP 2012’de üretildiğinde toplam arzı 100 milyar olarak belirlendi. Yazının kaleme alındığı saatte CoinMarketCap verilerine göre 100 milyar adet XRP’nin yüzde 43,7’si piyasaya sürülmüş vaziyette. Yüzde 56,3’ü ise piyasaya sürülmeyi bekliyor. Bu kadar yüklü miktarda XRP’nin henüz piyasaya sürülmemiş olması yatırımcıları ister istemez tedirgin ediyor. Oysa Bitcoin’de bu oran yüzde 13’ün biraz üzerinde. Ripple’ın CEO’su XRP dump’ı konusundaki eleştirilere verdiği cevap için aşağıdaki haber linkimize göz atabilirsiniz.

Lütfen Bkz: Ripple CEO’su XRP fiyatı hakkında önemli açıklamalarda bulundu

Ripple’ın CEO’su Ripple’ın XRP arzını kontrol etmediği ve manipülasyon yapmadığını ileri sürüyor. Ancak Ripple, Stellar CTO’sunun sahip olduğu ileri sürülen 8 milyar adet XRP’yi kontrol edebiliyor mu?


Jed McCalep, aslında Ripple’ın kurucularından. Yönetim kadrosundaki anlaşmazlıklar nedeniyle Jed McCalep, Ripple ile yolunu ayırmak zorunda kalır. Sonrasında McCalep, Stellar (XLM) isimli kripto parayı yaratır. McCalep, Ripple ile yollarını ayırdığında yüklü miktarda XRP alarak ayrıldığı iddia ediliyor.

Bu arada Stellar ile Ripple’ın ödemeler endüstrisinde rekabet halinde olan iki firma olduğunu söylemekte yarar var.

Whale Alert’in iddiasına göre Jed McCaleb, 2014 yılından beri 1 milyar Ripple sattı. Whale Alert’in diğer iddiasına göre McCaleb’in elinde 8 milyar daha XRP var. Sonuç olarak McCalep büyük olasılıkla XRP satmaya devam edecek.

Kaynak

Etiketler:
X