Anasayfa Bitcoin Pompliano: Bitcoin 100.000 dolar yolculuğu başladı
koinmedya_brave

Pompliano: Bitcoin 100.000 dolar yolculuğu başladı

Pompliano: Bitcoin 100.000 dolar yolculuğu başladı
0

Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı Anthony Pompliano’ya göre, Bitcoin 100.000 dolar yolculuğu başladı. Ünlü yatırımcı bu tahminini, Bitcoin ile ilgili hangi teknik ya da temel göstergelere dayandırıyor?


Bitcoin 100.000 dolara yükselebilir mi?

Bitcoin fiyatı bugün (9 Şubat) 10.000 doları aşarak, psikolojik kilit seviyesini kırdı. Ve nihayet ekim 2019’dan bu yana görmediği en yüksek noktaya bir kez daha ulaşmış oldu.

Ancak birçok kişi BTC için, 10.000 doları, çok daha yüksek bir seviyeye ulaşmadan önce sadece başlangıç olarak görüyor. Hatta Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı Anthony Pompliano bugün, Bitcoin 100.000 dolar yolculuğunun başladığını söyledi. Ve Bitcoin fiyatının, sınırlı arz ve artan talep sayesinde 2021’in sonunda 100.000 dolara ulaşabileceğine inandığını belirtti.

“Bitcoin 10.000 dolara ulaştı. Hala, Bitcoin’in Aralık 2021’in sonuna kadar 100.000 doları bulacağını düşünüyorum. Sabit arz. Artan talep. Zaman gösterecek.”

Bir başka ünlü kripto analisti Willy Woo ise bugün Twitter’da, Bitcoin yatırımcılarına, bu çıkışın bir başlangıç olduğunu ve temel yatırım hareketinin, 10 bin dolara doğru gerçekleşen son yükselişi desteklediğini söyledi. 

bitcoin-100.000-dolar

Ayrıca BitMEX’in kurucu ortağı ve CEO’su Arthur Hayes de Bitcoin’in gelecekteki fiyatı konusunda oldukça pozitif bir tahminde bulundu.

“Hiçbir şey beni durduramaz, sonuna kadar yükseliş diyorum! Yavaş ve sakin olan yarışı kazanır. Hedef 20 bin dolar. ”

Bitcoin’in sabit arz yapısı ve artan talep oranı ne anlama geliyor?

Bitcoin, başarısı üzerinde son derece önemli olan pek çok özelliğe sahip. Bunlardan en dikkat çekeni de deflasyonist para politikasıdır. Bu özelliği birçok yönden altınla da karşılaştırılabilir. Örneğin; sadece dijital yollarla çıkarılabilen Bitcoin, altın gibi sınırlı bir arza sahiptir.

Üretilecek token miktarı, Nakamoto tarafından en başında belirlenmiştir. Toplamda 21 milyon adet Bitcoin kazılacak ve BTC arzı tamamlanmış olacak. Şu ana kadar yaklaşık 18 milyon Bitcoin çıkarıldı.

Fakat her 4 yılda bir, çıkarılan BTC için, madencilere verilen blok ödülü miktarı yarıya indiriliyor. Bitcoin yarılanması (halving etkinliği), olarak anılan bu olay, mayıs ayında 3. kez gerçekleşecek. Ve BTC arzı, yılda ortalama %1.7 oranında azaltılmış olacak.

Aslında Bitcoin’nin değerini piyasadaki arz ve talep koşulları belirliyor; talep artınca değeri artarken, düşünce de değeri azalıyor. Bununla birlikte 2010 yılından bu yana, Bitcoin yüksek fiyat volatilitesi göstererek, talebi artıracak ekonomik faktörlerin altında yatan temel nedenlerle ilgili bir tartışma başlattı.

Halkın çoğu, kısa vadede, Bitcoin’i spekülasyon için kullanılan bir varlık olarak görürken, Bitcoin gerçekte öyle olmadığını kanıtladı. Ve Bitcoin fiyatı, geçen yıl, ABD-Çin arasında ticaret savaşı başladığında müthiş bir ralli yaptı.

Bu arada birçok yatırımcı, fiat para birimi ve varlıklardaki sermayeleri için güvenli bir liman ararken yönünü Bitcoin’e çevirdi. Uzun vadede bu talep, Bitcoin’in yakın gelecekte bir değişim aracı olarak görüleceği beklentisinden kaynaklanıyor olabilir.

Nitekim 2019 yılında bazı büyük yatırımcılar, olası bir küresel krize karşı önlem olarak daha güvenli varlıklara geçiş yapmaya başladı. Dolayısıyla bu risklerden kaçınma girişimleri, altın gibi güvenli liman olarak görülen varlıkların fiyatını büyük ölçüde artırdı. Bitcoin fiyatı da payına düşeni aldı ve geçtiğimiz yılı %95‘lik bir artışla kapattı.

Kaynak

 

 

koinmedya_brave
X