Anasayfa Bitcoin BitMex fonlama maliyeti ve Bitcoin düşüşleri arasındaki enteresan ilişki

BitMex fonlama maliyeti ve Bitcoin düşüşleri arasındaki enteresan ilişki

BitMex fonlama maliyeti ve Bitcoin düşüşleri arasındaki enteresan ilişki
0
koinmedya_googlenews

BitMex fonlama maliyeti ile Bitcoin fiyatı arasındaki ilişki. Söz konusu gösterge şu an negatif bölgeye geçti. Bu da genellikle BTC fiyatında keskin bir düşüş olabileceğine işaret ediyor.


BitMex fonlama maliyeti BTC’de düşüşe mi işaret ediyor?

Bitcoin (BTC) son günlerde ralli üstüne ralli yaptı ve şimdi de 10,000 dolar psikolojik seviyesinin eşiğine dayandı.

Tabii bu tür hareketler BTC için çok da garipsenecek bir durum değil. Ancak yine de piyasada bir coşku havası hakim. Gerçekten de sosyal medyada lider kripto paraya artan oranda bir ilgi var. Ayrıca boğa durumu giderek pekişirken, FOMO (kaçırma korkusu) da giderek güçleniyor.

koinmedya_bybit

Durum böyle olurken, BitMex fonlama maliyeti ya da fonlama oranı (her sekiz saatte bir long pozisyon sahiplerinin kısa pozisyon ödemesi, veya tam tersi) negatif bölgeye geçti. Analizler bu durumla ilgili şunu gösteriyor. Bu indikatör BTC fiyatının keskin bir düşüş yaşayacağının işareti olabilir.

İlgili – Ralliler ayı şubatta Bitcoin’i ne bekliyor?

BitMex fonlama oranı nedir?

BitMex fonlama maliyeti BitMEX’teki Bitcoin’in fiyatının “endeks” fiyatı üzerinden ne kadar işlem yaptığına göre etkili bir şekilde belirlenir. BTC’nin endeks fiyatı ise borsalardaki verilerin toplanmasıyla belirleniyor.

Yükseliş trendlerinde, Bitcoin Coinbase gibi spot borsalara kıyasla çoğu zaman nispeten güçlü bir primle işlem görür. Yatırımcılar rallilerden en iyi şekilde yararlanmak için kaldıraç kullanmaya çalışırlar. Düşüş trendlerinde bunun tersi yaşanır.

Fonlama maliyeti tahmininin belirttiği gibi BTC yüzde 7 düşer mi?

Söz konusu trendler geçtiğimiz Çarşamba günü Bitcoin’de doğrulandı. BTC fiyatı son olarak 9,100 dolardan 9,700 dolara kadar yükseldi. BitMex fonlama maliyeti de yüzde 0.14’e işaret ediyordu. Ancak bu oran saece birkaç saat bu kadar yüksel kalabildi.

İlgili – Bitcoin boğaları geldi – Hedef 100.000 dolar!

BitMex fonlama maliyeti ile Bitcoin fiyatı arasındaki ilişki. Söz konusu gösterge şu an negatif bölgeye geçti. Bu da genellikle BTC fiyatında keskin bir düşüş olabileceğine işaret ediyor.

Kripto analist Alex Krüger, Bitcoin yüzde 0.12’in üzerinde bir fonlama oranı kaydetmesinin tarihsel olarak büyük düşüşlere işaret ettiğini kaydediyor.

Daha kesin söyleyecek olursa, söz konusu oran her defa görüldüğünde BTC yüzde 7 oranında düşüş yaşamıştı.

Alex Krüger (@krugermacro) şöyle diyor: “Bu grafik, Bitmex fonlamasının bugünkü seviyelere ulaştığı durumlarda Bitcoin fiyatına ne olduğunu gösteriyor. Bitmex fonlaması, yatırımcıların kendilerine bir pozisyon seçmeleri için iyi bir gösterge olabilir. Buradaki oran eksi yüzde 7 olarak görünüyor.”

Kaynak

Etiketler:
X