Anasayfa Bitcoin Bitcoin halving ne zaman gerçekleşecek?

Bitcoin halving ne zaman gerçekleşecek?

Bitcoin halving ne zaman gerçekleşecek?
0
koinmedya_googlenews

Bitcoin halving ne zaman? BTC blok yarılamasının daha önce bu yılın Mayıs ayının ortalarında yaşanması bekleniyordu. Ancak son zamanlarda Bitcoin hash oranı yeni bir tüm zamanların en yüksek değerine çıktı. Sonuçta BTC halving beklediğimizden de erken olabilir.


Bitcoin halving ne zaman gerçekleşecek?

Bitcoin halvingin gerçekleşeceği tarih, blok yüksekliğine bağlı bir olay. Blok yüksekliği belli bir seviyeye ulaştığında yaşanacak. Ancak son zamanlarda blok süreleri, hash oranının artması ile kısaldı. Yani o çok beklenen ve konuşulan blok ödülü yarılaması olayı Mayıs’ın ortalarında değil çok daha erken olabilir.

Şu an Bitcoin blockchainde bir blok ortalama 8.3 dakikada bir oluşturuluyor. Normalde bu süre blok başına 10 dakika olması gerekiyordu. BTC ağı öyle tasarlandı ki yaklaşık olarak dört gün içinde ağ zorluğu, blok süresini 10 dakika olacak şekilde yeniden ayarlanacak. Ancak hash gücündeki artış, madencilerin halvinge kadar kalan günlerde blok oluşturulmasını daha hızlı yapabilecekleri anlamına geliyor.

koinmedya_bybit

İlgili – Ya Bitcoin 2020 yarılamasından sonra dump yaparsa?

Peki, Bitcoin halving ne zaman gerçekleşebilir? Eğer bu tahminler doğru çıkarsa, halving geri sayım sitesi bitconsider.com’un hesaplamarına göre Bitcoin yarılama 28 Nisan 2020’de yaşanabilir. Tabii bu tarih hala değişebilir. Bu tarih önümüzdeki günlerdeki hash gücü ve blok onay sürelerine bağlı olarak değişebilir.

Bu arada Bitcoin blok ödülü yarıya indiğinde madenciler onay verdikleri blok başına 6.25 BTC almaya başlayacak. Şu an blok başına olan ödül 12.5 BTC şeklinde. Birçokları bu özelliğin Bitcoin fiyatını yakında uçuracağına inanıyor. Yine de bunu kesin olarak söyleyebilmek için elimizde yeterli tarihi veri yok.

İlgili – Ralliler ayı şubatta Bitcoin’i ne bekliyor?

Bitcoin 7 günde iki defa 9,600 doların üzerine çıktı

Bitcoin halving ne zaman olacak sorusuna bağlı olmadan BTC fiyatı son günlerde dalgalanmaya devam ediyor. Yıl başından bu yana da yükseliş eğiliminde.

Bitcoin halving ne zaman? BTC blok yarılamasının daha önce bu yılın Mayıs ayının ortalarında yaşanması bekleniyor. Ancak son zamanlarda Bitcoin hash oranı yeni bir tüm zamanların en yüksek değerine çıktı. Sonuçta BTC halving beklediğimizden de erken olabilir. Yukarıdaki grafikten de görüldüğü gibi Bitcoin (BTC) fiyatı 9,656 dolara çıktı. Piyasa değeri de şu an 174 milyar doları gösteriyor. Yılın başından bu yana olan grafikte ise Bitcoin’in yüzde 33 yükseldiğini görüyoruz.

Kaynak

Etiketler:
X