Anasayfa Altcoin Ripple coin nedir? – Kapsamlı Ripple tahmin ve yorumları 1

Ripple coin nedir? – Kapsamlı Ripple tahmin ve yorumları 1

Ripple coin nedir? – Kapsamlı Ripple tahmin ve yorumları 1
0
koinmedya_googlenews

Ripple coin nedir? Gelecek vadeden bir yatırım olabilir mi? Ripple ve XRP arasında nasıl bir ilişki var? Ripple tahmin ve yorumları nasıl? İşte Ripple ve yerel tokeni XRP hakkında bilmeniz gereken herşey…


Ripple coin gelecek vadeden bir kripto para olabilir mi? İşte Ripple tahmin ve yorumları…

Ripple (XRP)’nin, neden bu kadar popüler olduğunu mu merak ediyorsunuz? Bu makalede sizler için, Ripple tahmin ve yorumlarının yanı sıra, “Ripple coin nedir, nasıl çalışır, artıları ve eksileri nelerdir?” gibi pek çok soruyu da yanıtlamaya çalıştık.

Geçmişte kırdığı rekorlarla hafızalara kazınan Ripple coin tam olarak nedir? Kripto para dünyasında gelecek vadeden bir yatırım olabilir mi?

Yazımıza ilk olarak Ripple coin, yani XRP’nin uluslararası ödeme transferleriyle ilgili sorunları çözmeye odaklanan bir kripto para birimi olduğunu söyleyerek başlayalım.

Daha geniş bir ifadeyle açıklamak gerekirse; Ripple küresel bir ödeme, para transferi ve borsa sistemi olarak kurulan bir platformdur. Ripple, hem Bitcoin hem de akıllı sözleşmeler geliştirmeye odaklanan bir platform olan Ethereum’dan farklı olarak, uluslararası finansal işlemlere odaklanan bir ödeme altyapısıdır.

Ripple Labs Inc. tarafından 2012 yılında piyasaya sürülen Ripple coin ise, işlemleri kolaylaştırmak için bu platformda kullanılan bir kripto para birimidir.

Ripple coin, Ripple Labs Inc. tarafından 2012 yılında, blockchain teknolojisinin gücünü kullanarak dünya çapında para transferi ve ödemeler alanında, sorunsuz bir deneyim sağlamak için piyasaya sürüldü.

Ripple’yi diğerlerinden ayıran bir başka nokta da XRP’nin yaratılışı ve piyasaya sürülme biçimidir. Kripto sektöründeki pek çok tokende, madencilik yoluyla yeni paralar çıkarılır.

Ripple coin (XRP)’de ise durum böyle değil. 100 milyar olarak belirlenen XRP arzının tamamı, Ripple faaliyet göstermeye başladığında çıkarılmıştı.

Aslında daha da ilginç bir nokta var; o da şu ki Ripple Labs, yaklaşık 55 milyar XRP’ye sahip. Bu, merkeziyetsizliğe odaklanan kripto para sektöründe oldukça anormal bir durum olarak görülüyor.

Ripple coin neyi amaçlıyor?

ripple coin Ripple coin nedir? - Kapsamlı Ripple tahmin ve yorumları 1Günümüz dünyasında teknoloji o kadar ilerledi ki sürücüsüz araçlar gibi, bundan bir kaç yıl önce bile mümkün olmayan şeyler gerçek olmaya başladı.

Ancak uluslararası ödeme hizmetleri, çok fazla ilerleme kaydedemeyen sektörlerden biri olarak kaldı.

Uluslararası ödeme sektöründe geleneksel sistemler, hala iki önemli sorunla karşı karşıya:

  1.  Pahalılık

   2. Yavaşlık

Sınır ötesi ödemelerde genel olarak işlemlerin maliyetlerinin yüksek olduğunu görüyoruz. Bu alanda faaliyet gösteren bankalara kıyasla PayPal gibi hizmetler aracılığıyla daha ucuz işlemler gerçekleştirilebilir. Ancak şu da bir gerçek ki; Ripple, PayPal’dan bile daha hızlı ve daha düşük maliyetli uluslararası ödemeler yapabilir. Örneğin, PayPal saniyede 193 işlem gerçekleştirirken, XRP ile saniyede 1.500 işlem gerçekleştirir.

Her şeyin çok hızlı olduğu internet çağında, uluslararası işlemlerin sonuçlanması, günler hatta bazen haftalar alabilir. Bu sürecin uzaması, müşterilerin zarara uğramasına neden olurken, finansal kurumların işine yarar. Ripple ise, bu düzeni değiştirmeyi ve uluslararası transferleri hızlı ve ucuz hale getirmeyi amaçlıyor.

ripplecoin-xrp-rehberi-koinmedya-ccom

Yani Ripple’nin amacı, bankaların yerine geçmek değil. Aksine şirket, bankalarla birlikte çalışmak istiyor. Bu da daha hızlı, daha ucuz ve daha şeffaf küresel ödemeler anlamına geliyor. Ripple 2012’de kurulduğundan beri, bu sorunları çözmek için çalışıyor. Bu nedenle çok sayıda yatırımcının ilgisini çekmeyi başardı.

Ripple tahmin ve yorumlarına devam ederken, şimdi de XRP’nin tarihsel performansına bir göz atalım:

Ripple coin, en eski kripto para birimlerinden biridir. Ancak piyasada, her zaman bu kadar popüler değildi. Aşağıdaki grafikte de görüldüğü gibi, XRP’nin fiyatı, sadece Nisan 2017’de kayda değer bir artış görmeye başladı.

 

ripple-coin-ripple-tahmin-koinmedya-com

Canlı Ripple grafiği


Ripple coin, Ocak 2017’de 0,0066$ civarında işlem görüyordu ve Ocak 2018’de şu ana kadarki en yüksek fiyatı olan 3,65 dolara ulaştı. Geri dönüş (ROI) yüzdesini tahmin edebiliyor musunuz? Evet bu, tam %55.203‘lük bir kar demek! 

Ripple coin (XRP)’nin en popüler olduğu dönem, Aralık 2017 ve Ocak 2018 arasındaki büyük kripto patlamasının yaşandığı zamandı. 2017 yılındaki büyük boğa koşusunda, en fazla değer kazanan token olarak kayıtlara geçti. Fakat tabi ki de diğer tüm kripto para birimleri gibi, XRP de 2018’in ilk çeyreğinde büyük bir fiyat çöküşü yaşadı.

Peki sonrasında Ripple tahmin ve yorumları pozitif iken, bu büyük çöküşten sonra kripto para neden bir türlü kendisinden beklenen performansı sergileyemedi?

Kripto topluluğu, XRP’nin özellikle de 2019 yılı boyunca düşüş trendinden kurtulamamasının en önemli nedeni olarak, Ripple’nin XRP’yi kontrol etmesini ve herbir çeyrekte piyasaya sürülen devasa miktarlardaki tokenleri gösteriyor.

Toplamda 100 milyarlık arza sahip olan Ripple coin (XRP)’nin yaklaşık %43’ü piyasada işlem görüyor. XRP’nin, Bitcoin gibi madenciliği yapılamıyor. Bunun yerine, konsensüs tabanlı kayıt defterleri (ledger) tamamen şirket tarafından yönetiliyor.

Kripto para ile ilgili eleştiriler de tam bu noktada devreye giriyor. Her yıl 1 milyar adet XRP, Ripple’nin yetkilendirdiği garantör cüzdanlar tarafından piyasaya sürülüyor.

Ripple SWIFT’in yerine geçebilir mi? Ripple tahmin ve değerlendirmeler…

Ripple 2012 yılında kurulan blockchain temelli bir fintec şirketidir. Eylül 2012’de, Chris Larsen ve Jed McCaleb, OpenCoin adında San Francisco merkezli bir FinTech şirketi kurdu. Temmuz 2013’te McCaleb’in ortaklıktan ayrılmasının ardından, 26 Eylül’de OpenCoin, Ripple Labs (Ripple) olarak isim değişikliğine gitti.

Blockchain tabanlı küresel bir ödeme ağı olan Ripple, neredeyse dünya çapında tüm bankaları birbirine bağlayan bankalar arası elektronik fon transferi standardı sağlayan bir sistem olan SWIFT’e rakip olarak yola çıktı.

Şirketlerin ve bankaların, XRP ile sınır ötesi ödemeler yapmalarına olanak sağlayan bir hizmet başlattıBank of America ve American Express, Santander, MoneyGram dahil olmak üzere, Ripple’nin RippleNet ağına dahil olan 200’den fazla müşterisi bulunuyor.

ripple-coin-koinmedya-com

Bir aracı olarak bankaları ortadan kaldırmayı amaçlayan Bitcoin’in aksine, Ripple’nin en büyük kullanıcıları bankalardır. Bankalar, Ripple ağını uluslararası ödemeleri daha hızlı, daha ucuz ve daha şeffaf hale getirmek için kullanıyor.

1973 yılında kurulan SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication), BIC (Bank Identifier Codes) olarak bilinen banka tanımlama kodu sayesinde dünya genelinde hemen her bankayı tanımlayabilmektedir. 

Ripple ise, banka ve finans kuruluşları arasında anlık ve düşük maliyetli uluslararası para transferleri gerçekleştiren RippleNet olarak adlandırdığı, SWIFT’e alternatif bir ödeme ağı geliştirdi. Ve eş zamanlı büyük bir ödeme sistemi (RTGS), para borsası ve gönderi networku olarak hizmet veriyor.

İşlem kayıtlarını sürekli karşılaştıran ve bağımsız bir şekilde onaylayan serverlere sahip bir network ve genel bir Ledger kullanıyor. XRP ise, Ripple ağı üzerinde değer transfer etmeyi sağlayan bir dijital paradır.

Ripple finansal işlemlerin daha kolay, ucuz, şeffaf ve aynı zamanda daha hızlı yapılabilmek için kripto para sektörüne ve ödeme ağı ile ilgili teknolojilere odaklanan yenilikçi bir şirkettir. Ayrıca geçtiğimiz yıl, Forbes tarafından yayınlanan Fintech 50 listesine girerek, 2019’un en yenilikçi şirketlerinden biri seçildi.

Nitekim, finans sektöründe müşteriler, uluslararası transfer ve ödeme işlemleri için daha yeni, daha ucuz ve daha hızlı yollar arıyor. Mevcut finans sistemi ise, bu değişimi blockchain sektörü gibi, verimli bir şekilde destekleyemiyor.

Blockchain ekosisteminde ise bu alana odaklanan en büyük şirketlerden biri de Ripple olduğundan, kurumsal ortaklarının sayısı 2019 yılı boyunca artış kaydetti.

Geçtiğimiz yıl bu alanda kurduğu ortaklıklarla adından sıkça söz ettiren şirket, 2020’de daha fazla finansal kurumun, Ripple ağını kullanmaya başlayacağını iddia ediyor. Kurumsal ortakların sayısındaki artış aynı zamanda, Ripple’nin teknolojisinin benimsenmesini de artıracak.

Ripple ve Bitcoin hangi özellikleriyle birbirinden ayrılıyor?

Ripple coin (XRP), Ripple’nin borsalarda işlem gören yerel tokenidir. Bitcoin gibi Proof of Work algoritmasını kullanmadığı için, XRP’nin madenciliği yapılamıyor.

XRP’nin toplam arz miktarı, Ripple şirketi tarafından, 100 milyar token olarak belirlendi. Şu an için dolaşımdaki token miktarı ise yaklaşık 43.653.776.034 Ripple coin (XRP)’dir.

ripple-coinBitcoin, Ethereum ve Proof of Work algoritmasını kullanan daha pek çok kripto paranın aksine XRP, ledger adı verilen blockchain tabanlı defterlerinin tamamen şirket tarafından yönetildiği, madenciliği yapılmayan bir kripto para birimi olarak biliniyor.  

Ayrıca Finansal Teknolojiler alanında, Ripple platformu, XRP’nin yararlılığı konusundaki iddialarını doğrulayacak gerçek bir değere ve geçmişe sahip olsa da XRP tokeninin kullanımı hala istenen noktaya ulaşmadı.

Ripple, XRP aracılığıyla, dünya çapında bir noktadan başka bir noktaya herhangi bir ödemeyi, hazır ve harcanabilir halde neredeyse 3 saniye içinde gerçekleştirebilir. Fakat XRP kullanımı, Ripple ağında mutlaka başvurulması gereken bir ödeme aracı değildir.

Yani bankalar, dolar euro vb. ile yaptıkları transferlerde XRP’ye gerek duymayabilir. Burada asıl olan değer Ripple ağı ve dünya genelinde değerleri hızlı ve düşük maliyetli olarak taşıma özelliğidir.

Ayrıca Bitcoin’de işlemlerin güvenliğinden, zincire tarih sırasına göre yeni işlemler ya da bloklar ekler ve bunları sıraya koyan madenciler sorumludur. Girilen her işlemden sonra, bu kodlar madenciler tarafından Proof of Work algoritması doğrultusunda çözülerek onaylanır.

XRP’nin üzerinde çalıştığı blokchaine ise XRP Ledger (kayıt defteri) denir. Pek çok kripto paradan farklı olarak, işlemler Ripple şirketinin yetkilendirdiği güvenilir sunucular tarafından doğrulanır. Bu merkezi yapı sayesinde transferler, saniyeler içerisinde gerçekleşir. 

Dolayısıyla Ripple, merkezi bir yapıya sahip olduğu ve XRP arzının yaklaşık %60’ına sahip olduğu gerekçesiyle çok fazla eleştiri alıyor. Kripto para topluluğu, şirketin token üzerindeki kontrolünün, kripto paraların merkeziyetsiz doğası ile çeliştiğini öne sürüyor.

Bununla birlikte Ripple bu iddiaları destekleyen adımlar atmaktan da geri durmuyor; her ay “ekibi, şirketi ve ekosistemi büyütmek” için piyasaya 1 milyar XRP sürüyor. Ve bu yüzden de kripto para topluluğu, şirketin token üzerindeki kontrolünü, kripto paraların merkeziyetsiz doğasına aykırı buluyor.

Ripple tahmin haberleri hakkında daha fazlası için tıklayınız.

 

X