Anasayfa Altcoin Altcoin piyasa hakimiyet oranı korkutucu işaretler veriyor!
koinmedya_brave

Altcoin piyasa hakimiyet oranı korkutucu işaretler veriyor!

Altcoin piyasa hakimiyet oranı korkutucu işaretler veriyor!
0

Altcoin piyasa hakimiyet oranı düşüyor mu? Altcoinler de ralli beklerken son durum bize neler söylüyor? Büyük altcoinlerden hangisi olumlu sinyaller veriyor?


Altcoin piyasa hakimiyet oranı ve altcoinlerde son durum

Geçtiğimiz hafta başlayan Bitcoin rallisinde altcoinlerin de büyük bir ralliye hazır olabileceklerini yazmıştım. Bu hafta görünen ise, bazı büyük altcoinler için farklı bir tablo.  Altcoin piyasa hakimiyeti çok kritik bir nokta kripto piyasasında. Aylık göstergede alçalan üçgen bize altcoin hakimiyet oranındaki düşüklüğü gösteriyor. Altcoinler bir ayı piyasasına girdiğinden beri ilk kez böyle bir durumla karşılaşılıyor. Aylık mum göstergesinde  kazanımların çoğunun kaybedildiğini gözlemledik ve daha da aşağıya doğru inmesi ihtimali de gittikçe çoğalıyor.

Şuna dikkat etmekte yarar var, eğer altcoin hakimiyeti bir ayı piyasasına girerse kripto piyasası bütünüyle bir sıkıntı çekecek demektir. Bu senaryo öyle yabana atılacak bir senaryo da değil. Altcoin projelerinin bir çoğu ortadan kaybolabilir ve kripto dünyası 2014 yılındaki seviyeye geri dönebilir. O yıl hatırlarsanız pek çoklarının bitcoin için öldü dediği bir yıl olmuştu.

Bu sefer ama yatırımcıların hepsi Bitcoin ve diğer altcoinlerin yakın gelecekte çok büyük bir sıkıntı çekeceklerini düşünmüyorlar. Bu defa nedenler aynı değil. 2014 yılında  yatırımcılar henüz Bitcoini kavrayamamıştı ve onun dolandırıcılık olduğunu düşünüyordu. Şu anda içinde bulunuduğuumuz tehdit ise merkez bankalarınıın herşeyi dijitalleştirip  kripto paraları yasa dışına çekme çabaları.

Bu tehlikenin şu anda farkında olan fazla kişi yok çünkü herkes yaklşan halving nedeniyle fırsatı kaçırma korkusunda. Bu konu piyasaya ciddi bir darbe vurabilecek potansiyelde bir tehlike oluşturuyor. Bununda  en çok acısını altcoinler çekebilir.

Altcoin piyasa hakimiyet Altcoin piyasa hakimiyet oranı korkutucu işaretler veriyor!

ETHUSD tablosunun günlük formasyonunda fiyatın genişleyen bir kanalda aşağı gittiğini görebiliyoruz. Eğer bu şekilde inmeye devam ederse altcoinler için ayı piyasasının bitmesine daha çok var demektir. 200 günlük hareketli ortalama an itibariyle hem devam eden altcoin ayı piyasasının hem de potansiyel bir boğa piyasasının arasında. Fiyat bu seviyenin altında kaldığı sürece bir boğa koşusu bekleyemiyoruz.

Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Bu seviyenin altına düşmek ya da basit bir kırılmanın çok önemi yok. Bu gerçekleşmesi halinde arkasından gelen olay daha önemli olacak. Çünkü fiyatları belli bir seviyenin üstüne çıkartan hareketler yanıltıcı olabiliyor ve bunlar bu piyasada çok sık gördüğümüz olaylar. BTCUSD paritesinde gördüğümüz gibi fiyata 200 günlük hareketli ortalamayı geçti ve bir haftadan fazladır bu hareketli ortalamanın üstünde kapattı ve ardından yeni alçaklar oluşturacak derece aşağılara indi. Bu nedenle şimdilik trend aşağı yönlü gibi duruyor ve bizim düşünmemiz gereken asıl nokta altcoinler ciddi bir düşüş trendine girerse ne olur.

Geçtiğimiz bir kaç ay altcoinler yukarı doğru kırmayı başardı . Bitcoin merkezli trendi tersine çevirdi. Aslında BTC hakimiyeti geçen hafta %66 civarlarına düşmüştü ve Ethereum, XRP ve Litecoin gibi  bazı altcoinler BTC den çok daha iyi performans göstermişti..

Altcoinlerde kriz: Tepedeki altcoinler düşecek mi?

Kripto para trader Mr.Chief  Twitter’da bir paylaşımda, altcoinler ile ilgili boğa piyasasına işaret eden herhangi bir belirti olmadığını söylüyor. Özellikle Bitcoine karşı Ethereum, Litecoin ve Stellar Lumens’in bu yönde bir işaret göstermediğini belirtiyor.

ETH’ye gelince tradera göre ETH, geçen hafta yaşadığı ralliden sonra kilit direnç hattının altına kırmış durumda ve büyük ihtimalle BTC karşısında % 10 değer kaybı yaşayabilir.

LTC ve XLM ise düşmenin tam eşiğindeler.

Bu altcoinlerin hepsi iyi işaretler vermiyor ama bir tane büyük altcoin bunlardan ayrı hareket ediyor. Elbette tahmin ettiniz XRP.

XRP hamle yapabilir mi?

Yukarı doğru gitme yönünde sinyaller veren bir tane büyük altcoin var o da XRP diyor Mr. Chief. XRP şu anda bayrak formasyonunda hareket ediyor ve kararsız bir görüntü veriyor. Şu anda bulunduğu seviyeden hem aşağı doğru hem de yukarı doğru hareket etme olasılığı var XRP için.

Mr. Chief’in analizi bir yere kadar sonuc odaklı değil diyebiliriz. İki tane ok çiziyor birisi yukarı giden diğeri aşağı giden. Esasen tüm traderlar boğa piyasasının bu görüntüden farklı bir formatta olduğunu bilirler.

Bu hafta başında,piyasanın önde gelen analistlerinden Luke Martin XRPBTC paritesinin kilit dirençten destek hattına geçtiğini söyledi. Baz aldığı teknik gösterge ise bir boğa formasyonu oluşturan pivot.

 

XRP’nin EOS’dan çok daha fazla olumlu bir tablo ortaya koyduğunu söylüyor Luke Martin.

Ayrıca Amsterdam Menkul Kıymetler Borsası ticareti yapan Michael Van de Poppe geçen hafta TradingView’da yayınladığı bir postta XRPBTC paritesinin yakında %170’den fazla patlama yapacağını söylüyor

Açıklamasına göre  parite 2019 başından beri bulunduğu aşağı yönlü trendi kırmak üzere. Ayrıca XRP’nin tarihsel olarak BTC karşısında önemli destek seviyesi gösterdiğini de ekliyor. Bu sözleriyle XRP adına yaklaşmakta olan bir boğa sezonuna işaret ediyor analist. Poppe’nin paylaştığı tablodaki formasyon eğer tarih kendini tekrarlarsa XRPPBTC paritesinin büyük bir patlama yapacağını gösteriyor.

Bknz: Altcoinler Bitcoin için var

Kaynak

koinmedya_brave
Etiketler:
X