Anasayfa Ethereum Merkez bankaları Ethereum blockchain’i üzerinden dijital para birimi üretebilir

Merkez bankaları Ethereum blockchain’i üzerinden dijital para birimi üretebilir

Merkez bankaları Ethereum blockchain’i üzerinden dijital para birimi üretebilir
0
koinmedya_googlenews

ConsenSys şirketinden destek alarak Merkez bankaları Ethereum blockchain’i üzerinden dijital para birimi üretebilir. Bu konuda ConsenSys beyaz kâğıdını paylaştı.


Merkez bankaları Ethereum üzerinden ulusal kripto paraya geçebilir

Bitcoin ve kripto paraların fiat paralara karşın sahip olduğu teknolojik üstünlük, kısa sürede kamu otoritelerinin dikkatini çekti. Bu yeni teknolojik trendi yasaklamak yerine kamu kurumları, kendi alt yapılarını blockchain ile dönüştürmeye başladı. Hatta ülkeler kendi para birimlerini dijitalleştirmeye başladılar. Blockchain üzerinden hazırlanan fiat paralara Merkez Bankası Dijital Parası (CBDC) veya ulusal kripto para ismi veriliyor. CBDC konusunda erken davranan merkez bankalarından Çin Merkez Bankası öne çıkıyor. Ayrıca Avrupa Merkez Bankası (ECB), ABD Merkez Bankası (FED), Japonya Merkez Bankası (BoJ), İsviçre Merkez Bankası ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Merkez Bankası Dijital Parası için aktif çalışma yürütüyor.

Lütfen Bkz: Japonya yönetiminde dijital yen için yasa hazırlığı

ConsenSys isimli blockchain şirketi, 2020 Dünya Ekonomi Forumu için hazırladığı raporda Merkez Bankaları için Ethereum tabanlı CBDC üretebileceğini belirti. Public bir blockchain’e sahip olan Ethereum, birçok token ve kripto paraya ev sahipliği yapıyor. Yakın zamanda piyasaya sürülen Galatasaray Tokenları da Ethereum blockchain’i üzerinden hayat buldu.

Merkez Bankaları Ethereum üzerinden kolayca CBDC üretebilir. Bu konuda ConsenSys danışmanlık hizmeti vermeye hazır.

Lütfen Bkz: Galatasaray’dan Ethereum tabanlı taraftar token’ı

ConsenSys, Merkez Bankası Dijital Parası üretme sürecini aşağıdaki grafikte açıklıyor.

merkez bankaları ethereum Merkez bankaları Ethereum blockchain’i üzerinden dijital para birimi üretebilirUlusal Kripto Paraya geçmek isteyen ülkeler ConsenSys tarafından kolayca bu süreci tamamlayabilecek. Bakalım Davos’da ConsenSys ülkeleri ikna edebilecek mi?

Kaynak

Etiketler:
X