Anasayfa Altcoin Chainlink nedir? Link coin yatırım için uygun mu?

Chainlink nedir? Link coin yatırım için uygun mu?

Chainlink nedir? Link coin yatırım için uygun mu?
0
koinmedya_googlenews

CoinMarketCap’te top 20’de listelenen Chainlink nedir? Link coin yatırım için uygun mu? Bu yazımızda top 3’teki kripto para Bitcoin, Ethereum ve Ripple’a kıyasla daha istikrarlı fiyatlara sahip Chainlink’e yakından göz atacağız.


Chainlink nedir? Link coin yatırım için uygun mu?

Chainlink gerçek dünyadan elde edilen veriler ile akıllı sözleşmeleri birleştirmeyi hedefleyen merkeziyetsiz bir platform oluşturuyor. Normal blockchain ağları kendi ağlarının dışındaki verilere ulaşmakta zorluk yaşıyor. Chainlink bu konudaki zorlukların üstesinden gelerek hava durumu verileri ve finansal veriler gibi reel dünyadan datalara da ulaşabiliyor. Chainlink blockchain’i ile uyumlu geliştirilmiş akıllı sözleşmeler sayesinde dışarıdan veriler blockchain’e taşınabilecek. Bu sayede sipariş denkleştirme, muhasebe kayıtları analizi ve girdi takibi gibi birçok işlem blockchain ile eş güdümlü takip edilebilecek.

Chainlink genel merkezi Cayman Adalarında bulunmaktadır. CEO’su Sergey Nazarov ve CFO’su ise Steve Ellis.

koinmedya_bybit

2019 yılı boyunca en çok merak edilen kripto paralardan birisi de Chainlink oldu. Bu haberimizde Chainlink nedir ve yatırım için fırsat sunuyor mu sorularının cevabını araştırıyoruz.

Lütfen Bkz: Neo Coin nedir? Yatırımda bulunmalı mıyım?

Chainlink, 21 Eylül 2017’den beri birçok kripto para borsasında listeleniyor. Bu tarihte 19 cent ile işlemlerine başlayan Link coin Aralık 2017- Ocak 2018 döneminde yaşanan kripto para balonunda değerini 1,30 dolar seviyesine kadar çıkardı. Bu dönemde Bitcoin, Ethereum ve Ripple başta olmak üzere birçok kripto para tüm zamanların rekorunu kırdı. Chainlink ise diğer kripto paraların aksine bu dönemin ardından da değer kazanmaya devam etti.

Aşağıdaki grafikte 21 Eylül 2017 döneminden sonra Link coin fiyatlarındaki değişimi görüyoruz. Link coin tüm zamanların rekorunu (ATH) 29 Haziran 2019 tarihinde 4,54 dolara çıkarak kırdı.  Yazının kaleme alındığı saatte (22 Ocak 2020), Chainlink 2,68 dolardan işlem görüyor ve CoinMarketCap sıralamasında ise 17’inci sırada.


Yukarıdaki grafikte Link coin ‘in biri 29 Haziran 2019’da diğeri ise 14 Kasım 2019’da iki zirve yaptığı gözleniyor. İlk zirvede 4,54 dolar seviyesine ikinci zirvede ise 3,18 dolar seviyesine çıktı. W formunu seyreden Chainlink yakın zamada 3 doları test edebilir.

Zirve değerine kıyasla Chainlink yüzde 40 civarında değer kaybetti. Ancak cari dönemdeki fiyatı, 2019 yılının açılış fiyatından kat ve kat üstünde. Link coin, 2019 yılına 30 cent’ten 2020 yılına ise 1,8 dolardan merhaba dedi. Bu oranlar üzerinden değerlendirildiğinde Chainlink, top 3’deki kripto paralardan çok daha iyi konumda olduğunu söyleyebiliriz.

Bitcoin ATH değeri 20 bin dolar. Cari fiyatı 8,653 dolar. Değer kaybı yüzde 56.

Ethereum ATH değeri 1,432 dolar. Cari fiyatı 167 dolar. Değer kaybı yüzde 88.

Ripple ATH değeri 3,84 dolar. Cari fiyatı 23,5 cent. Değer kaybı yüzde 94.

Yukarıdaki oranlardan hareketle Chainlink’in top 3’deki kripto paradan daha istikrarlı olduğunu gösteriyor. Aşağıda Link coin ile ilgili güncel istatistikleri görüyoruz.

Toplam Chainlink arz miktarı: 1 milyar

Piyasada işlem gören Chainlink miktarı: 350 milyon

Toplam Chainlink arzının sadece yüzde 35’i piyasaya sürülmüş durumda.

Tüm zamanların en yükseği: 4,54 dolar.

Cari değer (20 Ocak 2020): 2,68

Son 90 günün en yükseği: 3,18 dolar.

Son 90 günün en düşüğü: 1,66

Lütfen Bkz: ADA coin tahmini – Cardano almalı mıyım?

Chainlink nedir ve 2019’a damga vuran gelişmeler

Link Coin ABD merkezli Coinbase Pro’da listelenen 16 kripto paradan birisi. Chainlink ayrıca ABD merkezli diğer kripto para borsası Binance.US’da da listeleniyor.

Geçtiğimiz yıl Link Coin çevresinde yaşanan en önemli gelişme şüphesiz Chainlink ve Intel arasındaki yakınlaşma oldu. Intel’in internet güvenliği için Chainlink ağından destek alması, Link fiyatlarına hemen olumlu yansıdı ve bu dönemde Link yüzde 10’un üzerinde prim yaptı.

Ağustos 2019’da ünlü yatırımcı ve analist Josh Rager, Chainlink’in Litecoin’e kıyasla daha iyi bir yatırım aracı olabileceğini ileri sürdü. Bu dönemde Litecoin, halving etkisi ile fiyatlarını daha da arttırabilir mi tartışmaları yaşanıyordu.

https://twitter.com/Josh_Rager/status/1157514989122543621

Lütfen Bkz: “100 milyon yeni yatırımcı geliyor”: Coinbase CEO’su

2019’a damga vuran diğer gelişme ise Bytom blockchain şirketinin Chainlink’ten destek alması oldu Yukarıda belirtildiği üzere Chainlink blockchain ağı dış dünyadan veri aktarımına izin veriyor. Bytom blockchain’i ise finansal piyasalardan kendi ağına veri aktarımı için Chainlink ile anlaşma sağladı.

Diğer önemli açılım ise enflasyon ve tüketici endekleri hesaplamalarında yoğunlukla baş vurulan Ampleforth platformunun da Chainlink blockchain ağını kullanmaya karar vermesi oldu. Bu anlaşma da Chainlink’e ciddi prestij kazandırdı.

Kaynak

Etiketler:
X