Anasayfa Bitcoin Çin pumpından bu yana Bitcoin korku indikatörü ilk kez pozitif seviyede
koinmedya_brave

Çin pumpından bu yana Bitcoin korku indikatörü ilk kez pozitif seviyede

Çin pumpından bu yana Bitcoin korku indikatörü ilk kez pozitif seviyede
0

Bitcoin korku indikatörü önemli bir veri paketi sunuyor. Serbest piyasa hareketlerinin temel dinamiği psikolojiktir. Bu yüzden Bitcoin’deki fiyat hareketlerine korku ve açgözlülük penceresinden bakabiliriz.


Bitcoin Korku İndikatörü Pozitif

Yatırımcı daima giriş ve çıkış seviyelerine odaklanır. Varlık hangi türden olursa olsun ucuz olduğunu düşündüğü seviyeden alıp pahalı olduğunu düşündüğü seviyeden satmaya çalışır. Yatırımcı toplu olarak bir varlığa hücum ettiğinde yaşanan ani yükseliş, FOMO yani dışarda kalma duygusunu tetikler. Bu yüzden fazla düşünmeden tamamen “açgözlülükle” alım yapılır.

Bunun tersi ise zirvede gerçekleşir. Fiyatın doygunluğa ulaştığı hissi hakim olunca düşüş başlar. Varlığı elinde tutanlar, oluşturulan güvensizlik ortamında korkuya kapılır. Korku ise düşen treni bir an önce terk etme hissiyatı oluşturur. Bu tür panik satışlar Bitcoin düşerken sıklıkla görülür.

Piyasadaki açgözlülük ve korku dengesini ölçen bir de gösterge mevcut. Oldukça popüler olan bu gösterge yeniden 50’nin üzerine çıktı. Bu veri en son, Çin devlet başkanının blockchain teknolojilerini destekleyeceğine dair yaptığı açıklamadan sonra gelen 3000 dolarlık BTC pumpı sonrası pozitife dönmüştü.

bitcoin korku indikatörü
bitcoin korku indikatörü

Şu an için nötr bölgede denebilir ancak kritik eşik olan 50’yi geçmiş durumda. Yani piyasada olumlu bir hava var. Genel manada beklenti yükseliş yönünde.

Bu veri, 3 Ocak 2020’de ABD askerlerinin kullandığı droneların İranlı general Kasım Süleymani’yi vurmalarından önce 38 seviyesindeydi. Bir anda ısınan siyasi gerilim altınla birlikte Bitcoin’e yönelişi hızlandırdı. Korku ve açgözlülük faktörü bir anda 49’a kadar yükseldi.

Aradan 2 haftadan fazla süre geçti ve o günden bugüne kadar Bitcoin %24 oranında değerlendi. Yükseliş hala devam ediyor. Bitcoin bugün erken saatlerde 9200 dolara kadar yükseldi. Ancak devamında gelen düzeltme fiyatı 8450 dolara kadar savurdu. Yazı yayın hazırlanırken BTC 8.625 dolardan işlem görüyordu.

Bitcoin korku indikatörü için Tıklayın

koinmedya_brave
Etiketler:
X