Home Bitcoin İran gerginliği Bitcoin fiyatını14.000 dolara yükseltebilir mi?
koinmedya_brave

İran gerginliği Bitcoin fiyatını14.000 dolara yükseltebilir mi?

İran gerginliği Bitcoin fiyatını14.000 dolara yükseltebilir mi?
0
fairspin_banner

İran gerginliği Bitcoin fiyatını etkiler bu bir gerçek. Ancak ne kadar etkiler, fiyat 14K olabilir mi? İran  ve Amerika arasındaki gerginlik kriptoparalara nasıl yansır?


İran gerginliği Bitcoin fiyatını nereye kadar çıkartabilir?

2020 yılına büyük umutlarla giren kripto para piyasası umutlarının gerçekleşme yolunda olmasından memnundur belki ama bu gerçekleşme keşke kötü olaylar sonucu olmasa. Bu yılın başından bu yana Bitcoin % 15 artış gösterdi. Bu artış en çok İranlı general Kasım Süleymani’nin Amerika silahlı kuvvetleri tarafından öldürülmesinden sonra gerçekleşti. İran haberi gelir gelmez fiyat 3 Ocak gibi yükselmeye başladı ve 8 Ocak Çarşamba en yüksek seviyeye geldi.

O gün de bu yüksek seviyeyi yakalaması, İran’ın Amerikaya misillemesinin ardından olmuştu. İki ülkenin karşılıklı sürtüşmeleri ve işi ciddi derecede saldırılara getirmeleri dünya çapında etkisini gösteren bir olay. Bitcoin de bundan nasibini aldı tabii. Bu olayların sonucu bir yükselip bir düşen Bitccoin nasıl bir seyirle devam edecek?

Donald Trump Beyaz Saray’da bu konuda bir açıklama yaptığı zaman, Bitcoin 8400 dolar seviyesinde bir dirençle karşılaştı ve 8,000 dolar seviyesine geri düştü o sırada. O günden sonra bir müddet yatay seyreden Bitcoin 14 Ocak  itibariyle %5 değer kazandı ve yazımızı hazırladığımız 15 Ocak sabahı 8,680 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin:Güvenli Liman

Bitcoin fiyatı 2019 yılında ulaştığı zirvenin neredeyse yarı fiyatında, son iki günde 600 dolara yakın bir artış gösterdi. Yaşanan olaylardan etkilenen sadece Bitcoin değil altın da, petrol fiyatları da ve Japon yeni de aynı zamanda büyük değer kazandı. Bu tür gerginlik ortamlarında demek ki insanlar en çok güven duyduklarına yöneliyorlar. Bitcoin, altın ve petrol böylelikle aynı kategoride sığınılacak bir liman görevi görüyor.

Quantum Economics kurucusu Mati Greenspan tüm yıl boyunca Bitcoin ve altının paralel bir gelişme gösterdiğini söylüyor.” Dijital altın ile fiziksel altın arasında esrarengiz bir ilişki var” diyor Greenspan.

“Marjinde 1 BTC ile, 100 katı kaldıraç pozisyonunda 100 BTC kullanabilirsiniz ve eğer BTCUSD 14,000 dolara çıkarsa 44,13 BTC kazanabilirsiniz.

2020 yılı heyecanlı bir yıl olacak. Halving yaklaşıyor. Çok yakında madencilik ödülleri yarıya inecek. Piyasa analisti Rekt Capital’e göre halvingin olduğu yıl Bitcoin yeni bir piyasa döngüsüne girecek, belki önceki tüm zamanların en yüksek fiyatın geçemeyecek ama bir önceki yıla göre yüksek bir değere ulaşacak. Eğer tarih kendisini tekrar ederse Bitcoin 13,999 ile 20,000 arasında bir yerlerde işlem görecek.”

İran Bitcoin ve altın fiyatlarını artmasına neden olarak Amerika’dan intikam mı alıyor?

Geçenlerde İran Amerika’nın Irak’taki iki askeri üssüne saldırı gerçekleştirdi ve bir düzine den fazla füze fırlattı.

İslam Devrim Muhafızları , İranın askeri birliğinin üzt düzey bir yapısı, bir kaç gün önce Süleymaninin intikamı için bir saldırı düzenledi, Bu olayların ardından altın ve petrol fiyatları günlük tabloda uzun çubuklar oluşturdu. Altın 1611 dolara kadar çıktı.

iran gerginliği bitcoinBitcoin [BTC] fiyatı da global tansiyondan olumlu etkilendiğini kanıtlar biçimde 8500 dolara çıktı.

Bknz:İran ABD üssünü vurdu Bitcoin 8500 dolara tırmandı!

iran gerginliği bitcoin

Kripto trader Josh Rager  olaylardan sonra şunları paylaştı:

“Amerika üslerine yapılan saldırıdan sonra Bitcoin daha da güçlenmiş durumda.  Daha da değer kazanmaya devam edebilir. 8400 dolardaki tüm short pozisyonlarımı iptal ettim ve haberleri takip edip ona göre davranacağım. Herkes güvende kalır umarım.”

Eğer Amerika ve İran bu şekilde devam ederse durum daha da kötüleşecek. Bu tür restleşmeler sadece o ülke insanlarını etkilemiyor, dünyadaki pek çok ülke de bu olaylardan nasibini alıyor. Gelişmelere kripto para piyasası açısından bakıca, yaşanacak her tür ekonomik ya da başka sorunlarda, paranın değer kaybetme gibi bir ihtimali olduğunda, Bitcoin’in güvenli liman olacağı bir kez daha gözler önüne serildi. İran gerginliği bitcoin için kendini gösterme fırsatı oldu bir bakıma. Eğer bu şekilde devam ederse Bitcoin için 14,000 dolar öyle uzak bir değer olmayacak. Büyük ihtimalle 2020 yılında bu değeri tekrar göreceğiz. Bitcoin bir kez daha güvvenli liman olduğunu kanıtlamış oldu ya, sanırız kimse buna karşı bir şey diyemez artık.

Bknz:Trump Bitcoin’e dans ettiriyor!

Kaynak

 

koinmedya_brave
tags:
0
0
0
X