Home Bitcoin Bitcoin zorluk derecesi patlama yaptı – Peki bu ne anlama geliyor?
koinmedya_brave

Bitcoin zorluk derecesi patlama yaptı – Peki bu ne anlama geliyor?

Bitcoin zorluk derecesi patlama yaptı – Peki bu ne anlama geliyor?
0
fairspin_banner

Bitcoin zorluk derecesi Bitcoin blockchain ağının ana parametrelerinden biri. 2 haftada bir güncellenen bu veri Bitcoin’in uzun vadedeki görünümü açısından önemli işaretler sunuyor.


Bitcoin zorluk derecesi grafiği

Bitcoin ağının temel unsurları madencilerdir. Tüm işlemleri doğrulayıp kayıt altına alan bu madenciler (işlemciler) tüm blockchain ağının ayakta kalmasını sağlar. Proof of Work konsensüs modeline bağlı olarak kurgulanan blockchain ağlarında madencilerin işlem gücü çok önemlidir.

Konsensüs çoğunluğun oylarına tabi olduğu için her hangi bir hacker grup toplam işlem gücünün %51’ini ele geçirebilirse kayıtları değiştirip çifte harcama yapabilir. Hatalı kurgulanmış kimi zayıf blockchain projeleri %51 saldırılarından ağır yara aldı. Ancak şu ana dek Bitcoin ağı hiç hacklenemedi.

Bitcoin ağının hacklenmesi gerçekten çok zor. Çünkü devasa büyüklükte madencilik performasına yani hash değerine sahip. Ve bu değer sürekli artma eğiliminde. Bitcoin ağına katılan madenci sayısı arttıkça ağın işlem kapasitesi de yükselir. İşlem kapasitesi yükseldiğinde ise bloklar daha kısa sürede oluşturulur ve BTC üretim mekanizması hızlanır. Satoshi Nakamoto her bloğun 10 dakikada bir üretilmesi gerektiğini düşünmüştü. Bu yüzden artan hash gücüne karşı sürenin kısalmaması için bir önlem düşündü: Bitcon zorluğu

Bitcoin Zorluğu

Bitcoin zorluğu, işlemlerin onaylanması sürecinde madencilerin çözmeleri gerekli olan şifrelerin karmaşıklık derecesine işaret eder. Ağın hesaplama gücü yani hash değeri arttığında zorluk derecesi de artırılmalı ki blok üretimi 10 dakika sınırında dengelensin.

Bitcoin zorluk derecesi

Yukarıdaki grafik ağın hesaplama gücünün zaman içindeki değişimini gösteriyor. Mayıs ayından itibaren grafiğin büyük bir ivme ile yükselişe geçtiğini görüyoruz. Ekim ayı ile birlikte yatay harekete geçen hash gücü 2020 yılının başlaması ile tüm zamanların zirvesine çıktı.

Hash grafiği ve zorluk derecesindeki değişimin Bitcoin fiyatı üzerinde etkilerini araştıran PlanB hesabı 12 Ocak tarihinde Bitcoin zorluk katsayısında önemli artış beklediğini açıklamıştı.

Bitcoin zorluk değeri her 2 haftada bir güncellenir. Son yapılan güncelleme 15 Ocak 2020, Türkiye saati ile 01:00 ila 04:00 arasında gerçekleşti. Ağın belirlediği son değer 14,76 TH/s. Bir önceki değer olan 13.88 TH/s değerine göre %6.3 oranında artış mevcut.

Aşağıdaki tweet 7 Ocak 2020 tarihinde atıldı. Tweet atıldığında Bitcoin 7.750 dolardı. Bitcoin fiyatının yönünü ardışık zorluk değerleri arasındaki değişim oranı üzerinden takip eden PlanB’ye göre artık “artık şov başlıyor”

Bitcoin 2020 yılında %22’lik artışa imza attı. Hem de daha 15 gün geçmesine rağmen. Bu zaman zarfında Bitcoin 8900 dolara kadar yükseldi. Yapılan analizler Bitcoin kısa vadeli hedefinin 9200-9500 dolara aralığında olduğunu gösteriyor.

Analist PlanB’ye göre Bitcoin zorluk derecesi göreli gerileme döngüsüne girdikten sonra konsolide oluyor. Sonrasında gelen kırmızı noktalar ise boğa düşüş döngüsünün bittiğini, yükseliş döngüsünün başladığını işaret ediyor. Grafikte kırmızı nokta bir önceki zorluk verisine göre %4 ve üzerindeki artışı ifade ediyor. Güçlü artış boğaların momentum kazandığının işareti.

koinmedya_brave
tags:
0
0
0
X