Anasayfa Kripto para Haber Blockchain Haber Blockchain ve kripto paraların geleceğini etkileyecek 4 ana trend
koinmedya_brave

Blockchain ve kripto paraların geleceğini etkileyecek 4 ana trend

Blockchain ve kripto paraların geleceğini etkileyecek 4 ana trend
0

2020 yılında blockchain ve kripto paraların geleceğini 4 ana trend ciddi biçimde etkileyecek ve bu yeni teknolojinin gelişimine ve yaygınlaşmasına ciddi katkı sağlayacak


Blockchain ve kripto paraların geleceği

Yüksek teknoloji şirketleri, sivil toplum öğütleri, devletler, ordular, uluslararası şirketler ve kurumlar blockchain teknolojisinin potansiyelinin farkına vardılar ve konuda ciddi mesai harcıyorlar. Blockchain teknolojisinin gelişimini destekleyecek 4 önemli ana akım şu şekilde:

  • Stabil coinler ve ödeme sistemleri

Stabil coinler değerini dolar ya da bir grup fiat paraya endekslemiş ve bir blokchain üzerinde işlem gören kripto paralar olarak biliniyor. Yaygın kulanım alanı bulan ve bu konuda ilk örneklerden olan Tether (USDT) değerini dolara sabitlemiş bir koin. Tether, genellikle kripto para piyasalarında tercih edilen bir ara ödeme aracı ve Bitcoin’den yüksek işlem hacmine ulaşıyor. Kısaca piyasalar, stabil coinlerin ne kadar kullanışlı olabileceğini Tether üzerinden test etti.

Tether’in ardından JP Morgan, Facebook ve Gemini borsası gibi birçok kuruluş, stabil coin ve stabil coin destekli ödeme araçları üzerinde çalışıyor. Bu süreç blockchain gelişimini destekliyor.

  • Devletler ve merkez bankaları blockchain teknolojisini kullanmaya başladı

Blockchain teknolojisi sayesinde güvenli, hızlı ve ucuz para ve veri transferleri yapılabiliyor. Bu yapıya merkez bankaları kayıtsız kalmadı ve ticari bankalar arasındaki para transferlerini blockchain üzerinden gerçekleştirmeye hazırlanıyorlar. Bu konuda Çin merkez bankası öncü davranıyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, FED ve Avrupa Merkez Bankası da kendi para birimlerini blockchain sayesinde dijitalleştirmeyi planlıyor.

Lütfen Bkz: Euro alanından dijital Euro alanına

Blockchain ile ilgilenen tek kamu kuruluşu merkez bankaları değil; ordular, istatistik kurumları, lojistik ve yerel yönetimler başta olmak üzere birçok kamu kuruluşu alt yapısını blockchain ile dönüştürüyor.

  • Akademik gelişim ve yeni iş sahaları

Blockchain gelişimini destekleyen diğer alan ise akademik dünya. Artık blockchain birçok üniversitenin müfredatına girdi ve konuyla ilgili bölümler açılmaya başlandı. İş dünyasında ise “blockchain uzmanı” başlığı altında yeni iş ilanları dikkat çekiyor.

New York Üniversitesi NBA programı blockchain ile ilgi dersleri progrıma dahil etti.

Lütfen Bkz: California Üniversitesindeki ilk blockchain dersleri sona erdi

  • Blockchain hizmetleri

Blockchain artık yeni bir endüstri olarak reel ekonomide yerini aldı. Bu endüstride blockchain tabanlı çözüm önerileri ve uygulamalar piyasanın hizmetine sunuluyor. Blockchain tabanlı uygulamalar (Dapps), akıllı sözleşmeler, blockchain tabanlı bulut hizmeti, blockchain tabanlı canlı yayın platformları ve daha birçok hizmet tüketicilerin ihtiyacına cevap veriyor.

Kaynak

koinmedya_brave
Etiketler:
X