Anasayfa Kripto para Haber Coinbase: DeFi geleneksel finansın yerini alacak
koinmedya_brave

Coinbase: DeFi geleneksel finansın yerini alacak

Coinbase: DeFi geleneksel finansın yerini alacak
0

DeFi geleneksel finansın yerini alabilir mi? İşte en büyük ve en popüler kripto para borsalarından biri olan Coinbase’den DeFi (Decentralized Finance) ve geleneksel finans karşılaştırması!


DeFi geleneksel finansın yerini alabilir mi?

Kripto sektörü ve DeFi alanındaki gelişmelerle birlikte, 2020 için son derece pozitif tahminler yapılıyor ve merkeziyetsiz finans yani DeFi’nin, geleneksel platformların yerine geçeceği iddia ediliyor.

Yurt dışında faliyet gösteren ve dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Coinbase de merkeziyetsiz finans hareketinin, geleneksel finans platformlarına karşı küresel olarak erişilebilir ve daha uygun bir alternatif oluşturduğunu düşünüyor.

Gerçekten de DeFi geleneksel finansın yerini alabilir mi?

 DeFi platformları, normal birikimleri, kredi alım satımını ve sigorta uygulamalarını dönüştürmek amacıyla ortaya çıkmıştı. Ve günümüzde, geleneksel finansal sistem içinde yer alan hizmetleri sunan çok çeşitli DeFi uygulamaları mevcut.

Bu yeni finans türü, üçüncü tarafları aradan çıkarma özelliğine sahip alternatifler sunabilir ve ayrıca internet bağlantısı olan herkese erişim sağlayabilir.

Coinbase, Ethereum gibi akıllı sözleşme temelli blokchain ağlarının, geliştiricilerin “sadece kripto para birimi gönderip almaktan çok daha karmaşık işlevsellik” oluşturmalarına izin verdiğini ifade ediyor.

Bu yazılım programları, blockchain tabanlı platformlarda çalışan ve manipüle edilemeyen değişmez kayıtlar oluşturan Dapp’ler (merkezi olmayan uygulamalar) olarak tanımlanıyor.

Dapps ve geleneksel eski sistemler

Coinbase, DApp’lerin eski sistemlerden pek çok yönden farklı olduğunu söylüyor. Ve ikisi arasındaki farkı şöyle açıklıyor: 

“Ticari faaliyetler tek bir kuruluş tarafından kontrol edilmez. Alım satım kuralları akıllı sözleşme dilleri kullanılarak programlanır. Kaynak kodu blokchainde yer alır ve bu da onun, daha şeffaf ve denetlenebilir olmasını sağlar.”

Dahası, DApp’lerin küresel bir şekilde çalışmak üzere tasarlandığını ve belirli bir yere özgü olmadığını da belirtmek gerekir. Ayrıca diğer platformlarla birlikte izinsiz  olarak çalışabilirler. Bu da uygulamaların gelişimine, herkesin katkıda bulunabileceği anlamına geliyor.

“Açık finansal sistemde fevkalade bir şey oluyor – kripto, parayı online hale dönüştürüyor, yani dijitalleştiriyor ve paranın işlevselliği söz konusu olduğunda çok önemli gelişmeler görüyoruz. Sıfırdan başlayan, tamamen yeni bir endüstriyi görmek nadir bir fırsat. ”

Daha önce de söylediğimiz gibi, genel olarak, merkeziyetsiz finansla ilgili tahminler son derece iyimser. Nitekim yakın gelecekte DeFi geleneksel finansın yerini almaya başlayabilir.

Ayrıca, Coinbase CEO’su Brian Armstrong, yakın zamanda bu alanda büyük bir kitlesel kabul dalgası beklendiğini belirtiyor ve çok yakın bir gelecekte 100 milyondan fazla yatırımcının kriptolara yönelmesini bekliyor.

Defi hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak

koinmedya_brave
X