Anasayfa Bitcoin Kasım Süleymani saldırısından sonra Bitcoin ve Monero’da hareketlenme

Kasım Süleymani saldırısından sonra Bitcoin ve Monero’da hareketlenme

Kasım Süleymani saldırısından sonra Bitcoin ve Monero’da hareketlenme
0
koinmedya_googlenews

Kasım Süleymani ’nin öldürülmesinden sonra Bitcoin ve Monero fiyatlarında ciddi hareketlenmeler yaşanıyor. Bugün dünya gündemi ABD’nin Irak’taki saldırısına kilitlenmiş durumda. 


Kasım Süleymani saldırısı Bitcoin, Monero ve ham petrol fiyatlarını etkiledi

Dünya ve Türkiye güne şok bir haber ile uyandı ve İranlı üst düzey General Kasım Süleymani, ABD tarafından düzenlendiği iddia edilen bir haber saldırısında öldürüldü. Bu olayın ardında küresel ekonomik ve politik riskler ciddi biçimde artmaya başladı. ABD, Irak’ta yaşayan vatandaşlarına acil kodu ile “ülkeyi terk edin” uyarısında bulundu. İran tarafından ise tehdit vari açıklamalar gelmekte. Dünya kamuoyu ise İran’ın ABD’ye karşı misilleme yapmasında korkuyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin; lale, dotcom ve diğer balonlardan daha dayanıklı

Bitcoin ve Monero fiyatları ise ABD’nin Kasım Süleymani saldırısının ardından yükselişe geçti. Bölgedeki sıcak para Bitcoin ve Monero üzerinden off-shore hesaplarına kaçış gösteriyor olabilir. ABD’nin Irak’daki vatandaşlarına bir an önce ülkeyi terk edin çağrısı sıcak parayı de tedirgin etmişe benziyor.

Sabah saatlerinde Bitcoin 6900 dolar seviyesine gerilemişti ve ajansların Kasım Süleymani haberini vermesiyle BTC yükselişe geçti. Bitcoin yazının kaleme alındığı saatte CoinMarketCap verilerine göre 7.347 dolardan işlem görüyor. Bitcoin fiyatlarında 400 doların üstünde değerlenme söz konusu.

kasım süleymani Kasım Süleymani saldırısından sonra Bitcoin ve Monero'da hareketlenmeLütfen Bkz: FED Başkanı: “Bitcoin altın gibi değer birikim aracı”

Monero ise mahremiyeti ve gizliliği önemseyen bir kripto para olarak biliniyor. Bu nedenle bazı illegal para transferlerinin Monero üzerinden gerçekleştirildiğine inanılıyor. Tabi ki bu sadece bir iddia ve Monero’nun sadece bu amaçla kullanıldığında dair elimizde net bir bilgi yok. Kasım Süleymani saldırısının ardından Monero fiyatları da değerleniyor. Yazının kaleme alındığı saatte Monero’da yüzde 8’lik bir artış yaşanıyor. Aşağıdaki grafikte son hafta içerisinde Monero (XMR) fiyatlarındaki değişimi görüyoruz.

kasım süleymani Kasım Süleymani saldırısından sonra Bitcoin ve Monero'da hareketlenmeKaynak

X