BTC : 84330 ₺ ETH : 2928 ₺ XRP : 1.924 ₺ LTC : 370.1 ₺ USDT : 7.61 ₺ XLM : 0.5979 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoinStellar Lumens Haberleri
  3. 2020 Stellar XLM ile tanışın

2020 Stellar XLM ile tanışın

2020 Stellar XLM ile tanışın
0

Kendinizi emektar bir kriptosever olarak görüyorsanız, Stellar Lumens XLM’in kripto piyasası için  önemine zaten vakıfsınızdır. Yeni gelenler içinse, 2020 Stellar XLM ile ilk tanışmanız için bu fırsattan yararlanacağız.


Temel Bilgiler

  • Stellar, 2014 yılında Ripple Labs’ın kurucu üyeleri şirketin geleceği ve XRP kripto para birimi hakkında anlaşamadıkları zaman tasarlandı ve geliştirildi.
  • Proje, p2p ödeme ağını sadece özel işletmelere değil, aynı zamanda geleneksel bankacılık hizmetlerine sınırlı erişimi olanlara da sağlama vizyonuna sahiptir.
  • Stripe, Franklin Templeton ve IBM, Stellar ile farklı boyutlarda ilgilidir.

Stellar ağının kripto para birimi olan Lumen (XLM), 2014 yılında ilk olarak Stellar ismiyle üretilmiştir. Daha sonra adı 2015 yılında ağ ve kripto para arasındaki ayrımın yapılabilmesi için Lumen olarak farklılaştırılmıştır.

Öncelikle, Stellar ekosisteminin üç temel direği olan “Stellar”, “Lumens” ve “Stellar Development Foundation” terimlerine bir göz atalım. Hepsi Stellar’ı, bankacılık hizmetlerine ulaşamayanlar için özel olarak tasarlanmış hızlı ve güvenilir bir dijital ödeme ağı haline getirmek amacıyla birbirine bağlıdır.

Stellar Geliştirme Vakfı (SDF), temel olarak Stellar blockchain ve yerel dijital para birimi Lümenin (XLM) amaçlandığı gibi çalışmasını sağlamada rol oynayan çekirdek geliştiriciler, yönetim kurulu üyeleri ve açık kaynak mühendislerinin denetleyici bir topluluğudur.

koinmedya_brave

İlgili: Stellar ile Ripple Kapışması- Stellar Ripple’n Yerine Göz Dikti

Nasıl başladı ?

Stellar, Ripple Labs’ın kurucu üyelerinin şirketin geleceği ve XRP kripto para birimi hakkında anlaşmazlıkları olduğunda ilk olarak 2014 yılında tasarlandı ve geliştirildi.

Bildiğimiz kadarıyla Ripple ve Xrp’nin ilk kurucularından biri olan Jed McCaleb, Ripple’ın kar amacı güden bir iş modeli ile yoluna devam etmesi ve kendini kripto para dünyasından ayırma isteğine pek taraftar değildi.

Joyce Kim ve McCaleb bugün Stellar olarak bilinen varlığı oluşturmak için Ripple’ın temel kodunu kullandı. Daha da basiti, Stellar’ın yukarıda belirtilen anlaşmazlık nedeniyle bir Ripple forku olarak başladığını söyleyebiliriz.

Stellar zamanla Ripple markasından kurtulmayı başardı.  Bunun için konsensüs mekanizmasını RCPA’dan (Ripple Protokolü Konsensus Algoritması) planlanan bir ağ yükseltmesi ile yeni geliştirilen bir mimari olan SCP’ye (Stellar Consensus Protokolü) kaydırdı. SDF’nin Ripple Labs teknolojisine güvenmek istemediği gerçeğinin yanı sıra, bu değişimin en önemli faktörü, RCPA’nın “sistem etkinliği ve node bütünlüğü lehine işlem güvenliğinin en aza indirilmesi ve algoritmanın doğruluğu elde etme yeteneği” üzerine odaklanmasıydı.

2020 Stellar XLM vizyonunun Ripple ve diğer kripto paralardan farkı

Diğer kripto para birimlerinden farklı olarak ve özellikle kurumsal düzeydeki müşterileri hedefleyen Ripple’ın aksine, Stellar’ın eşler arası ödeme ağını sunmak için basit bir vizyonu var. Stellar’ın p2p ağı sadece özel işletmeler ve / veya kamu kurumları için değil, aynı zamanda geleneksel bankacılık hizmetlerine sınırlı erişimi olanlarda da işlem / onay hızı açısından en ucuz ve en hızlılardan biri olduğu biliniyor.

2020 Stellar XLM, birçok insanın yüksek kaliteli bankacılık hizmetlerine erişemediği Güney Doğu Asya ülkelerinin yanı sıra Kuzey Afrika ülkelerinde de tanıtılıyor. Bazı durumlarda, hızlı ve güvenilir işlemler gerçekleştirmek için sms kredilerini bir ödeme aracı olarak kullanmak zorundalar.

Fintech devi Stripe, Stellar’ın ilk günlerinde 3 milyon dolarlık bir tohum yatırımı ile XLM’ye yatırım yaptı. Stellar teknolojisine dahil olan diğer büyük şirketler arasında yatırım yönetimi firması Franklin Templeton ve bir avuç proje aracılığıyla kamu kripto para birimi alanına katılan BT devi IBM yer alıyor.

Token Ekonomisi

Bir yatırımcının bakış açısından bakıldığında, Stellar’ın ilk bakışta XRP’ye benzeyen tokenomik stratejisini göz önünde bulundurmak gerekir. Ancak, bazı kilit alanlarda farklılık gösteriyorlar. Yeni başlayanlar için söyleyelim Stellar’ın maksimum toplam arzı 50 milyar XLM ve şu anda piyasada 20 milyar XLM’nin biraz üzerinde dolaşımda.

Stellar, XRP gibi toplam 100 milyar birim arzla başlarken, bu yılın başlarında 50 milyar XLM yakıldı (erişilemeyen bir cüzdana gönderildi).

Stellar bir enflasyon mekanizmasına sahipti, bu da toplam XLM arzının zamanla yavaş yavaş arttığı anlamına geliyor. Ancak, bu özellik sonlandırılmıştır ve öngörülebilir gelecek için toplam tedarike giren yeni bir XLM olmayacaktır (Stellar protokolünde başka bir değişiklik olmadığı sürece).

2020 Stellar XLM için Karar Anı

2020 Stellar XLM piyasa değeri ile ilk 10 kripto para merdiveni içinde yükseldi ve uzun zamandır buralarda kalmayı başardı. Tüm zamanların en yüksek seviyesi, 2018 Ocak ayının ilk günlerinde yaşandı. XLM, 16 milyar dolarlık bir piyasa değeriyle yaklaşık 0.93 dolar civarında işlem gördü.

Bu yüksek profilli blok zincirine yatırım yapmayı düşünüyorsanız, bu makale ile araştırmalarınızı sınırlamayın. Nakit paranızı veya diğer kripto para birimlerinizi ayırmadan önce Stellar Vakfı’nı, vizyonlarını ve iş modellerini daha iyi anladığınızdan emin olun.

Her halükarda, bu makaleyi bir onay veya bir finansal tavsiye olarak düşünmemelisiniz. Çünkü sadece popüler kripto para biriminin arkasındaki temelleri ve ne hakkında olduğunu açıklamayı hedeflemektedir.

2020 stellar xlm

İlgili: Daha çok 2020 Stellar XLM haberi için tıklayın

Kaynak