BTC : 64905 ₺ ETH : 1616 ₺ XRP : 1.419 ₺ LTC : 318.5 ₺ USDT : 6.798 ₺ XLM : 0.5055 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Altcoin Cardano’dan Ethereum’a – 2020 Proof of Stake yılı olacak!

Cardano’dan Ethereum’a – 2020 Proof of Stake yılı olacak!

Cardano’dan Ethereum’a – 2020 Proof of Stake yılı olacak!
0
huobi_koinmedya

2020 yılı belki de Proof of Stake coinlerinin atılım yapacağı yıl olabilir. 2020 proof of stake yılı olabilir mi? Ne dersiniz?


2020 proof of stake yılı olacak

Piyasanın en önemli projelerinden ikisi, Ethereum ve Cardano, 2020 yılının ilk çeyreğinde yepyeni bir kimliğe bürünmeye hazırlanıyor.

Kripto para piyasasının en büyük 2. Projesi olan Ethereum 2014 yılından bu yana Proof of Stake konsensüs modeline geçmenin yollarını arıyordu. Ethereum kurucu ortaklarından olan ve hali hazırda projenin CEO koltuğunda oturan Vitalik Buterin, kurguladıkları blockchain ağının tam manası ile olgunluğa ancak PoS ile ulaşabileceğini savunanlardan.

“Ethereum 1.0 dediğimiz şey, birkaç kişinin bir araya gelerek amatör de olsa kendi çabaları ile dünya bilgisayarını kurma çabasından başka bir şey değil. PoS destekli Ethereum 2.0 ise tam manasıyla gerçek bir dünya bilgisayarı olacak.”

İlgili: Ethereum yeni Proof of Stake algoritması ile atılım yapmaya hazırlanıyor

koinmedya_brave

Yukarıdaki sözler Vitalik Buterin’e ait. Bir düşünce sistematiği yani konsept olarak Proof of Stake modeli aslında 2012 yılında ortaya çıktı. O günden bugüne kullanılan PoS konsensüs modeli kendini fazla gösteremedi. Çünkü bu yapıyı kullanan EOS, Tezos, Cosmos ve diğerleri her daim Proof of Work modelinin gerisinde kaldılar. Proof of Work modelini kullanan Bitocin ve Ethereum gibi blockchain ağları PoS coinlerinden çok daha büyük sermaye çektiler.

PoS modelinde doğrulayıcılar mecburen coin tutmak zorunda kalıyorlar. Proof of Work modelinde doğrulama madencilik yoluyla yapılıyor. Bu yüzden coin HODL etmenize gerek yok. Proof of Stake modelinde doğrulama işi karmaşık süreçler sonucunda gerçekleşmez. Bu yüzden enerji sarfiyatı mimimum düzeydedir.

PoS modelini savunanlara göre bu sistem madenciliği olan PoW’a göre çok daha ölçeklendirilebiir, sürdürülebilir ve güvenli. Ancak sektör hala PoW coinlerinin etkisi altında.

Ethereum PoW modelinden PoS’a geçmeye çalışıyor. Cardano ise zaten PoS modelinde çalışıyor. Ancak mevcut sistemin yetersizliği yüzünden kökten bir değişiklik yaparak sistemde upgrade yapacaklar.

koinmedya_brave

Cardano Shelley Güncellemesi

1 milyar 60 milyon dolarlık piyasa büyüklüğü ile sektörde 11. sırada yer alan Cardano ağı üzerinde yapılan işlemlerin doğrulayıcısı olarak 3 farklı yapı olduğunu görüyoruz. Bunlar Cardano Vakfı, IOHK  ve Emurgo. Bu üçlü yapı blockchain ağı üzerinde tam hakimiyete sahip. Bu yüzden aşırı merkezi olması sebebiyle büyük eleştrilere maruz kalıyor.

IOHK CEO’su Charles Hoskinson, kendisi ile yapılan bör röportajda, Cardano’nun beklenen dönüşümü gerçekleştikten sonra Bitcoin, Ethereum veya PoW modeli ile çalışan diğer projelerin yazılımlarını kullananlardan 100 kat daha fazla insanı kendilerine çekeceklerini iddia etti.

2020 başlarında geçilmesi planlanan yeni modelin adı Shelley. Hoskinson’a göre Shelley modeli gerçek Cardano potansiyelini ortaya çıkartacak birincil etmen olacak.

Ethereum 2.0 ve Cardano Shelley upgrade başarılı geçerse PoS coinleri için yeni bir dönem açılabilir. Rakibin en büyük 2. silahını (Ethereum) kendi ekibine transfer etmeyi başaran PoS’ciler daha gelişmiş modeller kurgulayarak piyasadaki madencilik coinlerini yalnızlaştırabilirler.

2020 proof of stake yılı olabilir mi? Ne dersiniz?

Kaynak