BTC : 82718 ₺ ETH : 2935 ₺ XRP : 1.899 ₺ LTC : 369.2 ₺ USDT : 7.575 ₺ XLM : 0.6069 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. 2020 Bitcoin boğa yılı mı yoksa ayı yılı mı olacak?

2020 Bitcoin boğa yılı mı yoksa ayı yılı mı olacak?

2020 Bitcoin boğa yılı mı yoksa ayı yılı mı olacak?
0

2020 Bitcoin boğa yılı olabilir mi? 2020 yılı, bugüne kadar her şeyin yaşandığı harika bir yıl olacak. Şaka bir tarafa görünümler çok farklı durumlar ortaya koyuyor.


Dünyaya baktığınız her yerde yabgınlar söz konusu.  Bu yıl hemen hemen her ay, dünyanın hazırlıksız olduğu yeni öngörülemeyen zorlukları beraberinde getirdi.

Tüm belirsizliklerle birlikte, kripto’nun hepimizin olmasını istediğimiz müthiş güvenli varlık sınıfı haline gelmesinin zamanı gelmiş olabilir. Demek istediğim, kendisini diğer geleneksel metaların hepsinden daha fazla temel çeşitlendirilebilir varlık sınıfı olarak sunması gerekiyor. Şu anda kripto paraların neler olduğunu, Bitcoin’in fiyatını ve 2020’de neler olabileceğini kısaca değerlendirelim.

2020 Bitcoin boğa piyasası mı?

Tarihsel olarak, yılın ilk aylarında Bitcoin son derece volatil ve tahmin edilemezdi. Son zamanlarda, bu ayların sadece kripto topluluğunu eski ihtişamlı günlerine kadar desteklemeye hizmet ettiği görülüyor. Altcoinlerin çoğu uzun süreli kripto kışlarından yavaş yavaş çıkıyor gibi. Bitcoin ise bahar’a giriyor gibi görünüyor.

koinmedya_brave

Bu, tüm piyasada bir bahar havası etiren yükselişe işaret edebilir. Buna ek olarak, en iyi varlıkların çoğu için yıllardır ilk kez gün ışığını görmek isteyen birçok büyük güncellemelerle uğraşıyor. Çin Merkez Bankası’nın ve dünyanın en büyük ülkelerinin çoğunun stablecoinlere olan aşırı küresel piyasa ilgisinden bahsetmiyoruz bile.

İlgili yazı için bakınız: Bitcoin vadeli işlemlerinde yeni rekor Yoksa siz hala

Bu noktada elbette bir şeyler söylemek zor. Kripto, piyasanın yatırımcıları ve duyguları dağıtan sahte ICO’ları temizlemek için geçtiği kışın dayanıklılığını kanıtladı. Piyasada FUD eksikliği olduğu ve yeni yatırımcıların haftalık olarak çekincegen davrandıklarını gördüğümüz için piyasada bir durgunluk hakim oldu.

Bitcoin yarılanması

Bitcoin bir kez daha yarılanmasını tamamladı ve ağ dik bir takla attı. Bazı insanlar ağ gücüne Bitcoin fiyat hareketlerinin bir göstergesi olarak bakarken, aslında bu durum gerçekten beklendiği kadar korelasyon göstermez. Bu sadece Bitcoin ödül sisteminin arkasındaki ekonomi ve Bitcoin’in yarıya inmesinin aşırı sert gerçekliğinin etkisidir.

Bitcoin’in fiyat hareketinin daha iyi bir göstergesi, Bitcoin’e madencilerin çıkardıklarından daha fazlasını alan Grayscale’in istatistiklerdir. Bunun gibi istatistikler, OTC piyasası yavaşça kurudukça, arz ve talep modelinde bir hızlanmaya neden olduğundan iğneyi zaman içinde hareket ettireceğinden emin olabilirsiniz.

Bunlar basit metriklerdir, ancak bu metrikler tutarlıdır. Sadece çok fazla Bitcoin üretiliyor ve OTC piyasasında mevcut olandan daha fazla satın alan insanlar varsa bunların hepsi bu piyasaya akacak demektir.

Fiyatın bu hareketleri yansıtması sadece zaman alır.

Kriptolardan beklenen

Kripto geleneksel piyasadan tamamen merkezi olmayan bir varlık sınıfı sunma gibi bir amaca sahip olsa da, aynı zamanda yeni bir emtia türü olarak hizmet edecek. Yavaş yavaş yatırımcıların geleneksel yoğun şekilde manipüle edilmiş banka ve fon piyasalarından yeni bir yatırım aşamasına hedge olmalarını sağlayacaktır.

Zaman sınırı olmayan, daha fazla baskı yapacak kişi veya yetkili makam burada olmayacak elbette. Yeni bir çağın yansıması olarak türevler, fonlar, endeksler ve birlikte yatırım yapmak için yeni modeller karşımıza çıkacak. Artık piyasadaki tek şey normal yabancı ve yerli yatırım seçenekleri değil, şehirde en ağır yatırımcıların muhtemelen şu anda aradığı yeni bir seçeneğin söz konusu olması.

Demek istediğim, piyasanın gittiği yerdeki belirsizlik arttıkça, neden kriptoya bakmıyorlar? FED çok fazla para basıyor, küresel ticaret muazzam bir şekilde yavaşlıyor ve bankalar mücadele ediyor. Yatırımcılar, daha kötüsü durumunda kriptoyu yavaş yavaş uygulanabilir bir alternatif olarak göreceklerdir.

Bir sonraki BTC boğa koşusu

Bu konuda çok fazla konuşma yapıldı.

Bence, sonraki boğa koşusu 2021’in sonlarına kadar başlamayacak. İşte nedenleri:

Piyasada hala yeterli gerçek ürün yok.

Bitcoin yarılanması gerçekleşti ancak bunun etkisinin zaman alacağı ifade ediliyor..

Ethereum henüz büyük bir güncelleme başlatmadı.

Birçok proje hala ana ağlarında büyük güncellemeler yapmaya hazırlanıyor.

Bir sonraki yatırımcı dalgası yakınlarda gerçekleşecek gibi görünmüyor.

Düzenleme, kalkınmayı durduran dünyanın bazı hayati alanlarında hala bir ihtiyaç.

Boğa koşusu, Covid gibi dünya felaketleri tarafından yavaşlatılabilir

Bunlar sadece birkaç neden, ancak perakende yatırımcıların piyasaya girmesinden önce bir yıl daha geçeceğini düşünüyorum. Felaketlere, ırksal eşitliğe ve gelişme eksikliğine hala çok fazla odaklanılıyor. Bütün bunlar geçtiğinde, kripto dünyasında bir kez daha mavi gökyüzü görebiliriz.. Dediğim gibi, bu sadece bir tahmin. Meselenin diğer tarafında ise daha az insanın fiyata odaklanmasıyla, hareketin daha ani ve beklenmedik bir şekilde gerçekleşebileceği konusu yer alıyor. Varlıklarınızı olabildiğince likit tutmak ve en iyi fiyatları yakalamak ve kârınızı korumak için piyasayı günlük olarak izlemek en iyisidir.

Kaynak